داخلی آرشيو گزارش صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل:
ماه ذی‌الحجه ماه آغاز ولایت و امامت است
کد مطلب: ۷۶۳۷۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۰۳
امام جمعه زابل گفت: تسلیم حضرت ابراهیم و اسماعیل در برابر امتحان سخت خداوند و حضرت ابراهیم به امامت رسید و ماه ذی‌الحجه آغاز ماه ولایت و امامت است.
ماه ذی‌الحجه ماه آغاز ولایت و امامت است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی عزیزی با تبریک عید سعید قربان پس از سفارش به تقوای الهی بیان کرد: ماجرای عید قربان در قرآن کریم در سوره مبارکه صافات آمده است، وقتی اسماعیل علیه‌السلام به سن رشد، سعی و تلاش رسید، حضرت ابراهیم به ایشان فرمودند من در خواب دیدم که تو را ذبح می‌کنم، خواب حجت نیست مگر اینکه ولی‌الله خواب ببینند، یعنی خواب‌های ما هیچ‌کدام حجت نیست؛ اما اگر ولی خدا، حجت خدا خواب ببیند خواب او برایش تکلیف آور است. ما اگر خوابی ببینیم هیچ وظیفه‌ای نسبت به این خواب نداریم. خوب است که به احتمالاتی که می‌دهیم عمل کنیم؛ اما تکلیفی نداریم.

وی افزود: خدا پدر را مأمور کرد برای ذبح پسر، مگر قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ این امتحان سخت و سهمگین در بین تمام انبیا فقط برای یک پیامبر اتفاق افتاد آن هم ابراهیم خلیل الرحمن بود. چون ابراهیم شیخ الانبیا است. قرار است به جایگاهی برسد که هیچ پیامبری به آن جایگاه نرسید، نه قبل او و نه بعد از او به جز وجود مکرم پیامبر اسلام حضرت محمد ابن عبدالله صل الله علیه و آله و سلم هیچ پیامبری نرسید. وقتی که تسلیم شد و می‌فرماید: «فَلَمَّا أَسْلَمَا» وقتی که ابراهیم و اسماعیل باهم تسلیم خدا شدند که روح دین تسلیم در برابر خداست.

امام جمعه زابل ادامه داد: پدران شهید این را خوب می‌دانند خانواده شهدا این را خوب می‌فهمند، وقتی قابیل برادر خودش هابیل را کشت و خبر رسید به آدم ابوالبشر که پسرت کشته شده. آدم ابوالبشر شیون‌کنان به سمت پسر حرکت کرد، ندا آمد از طرف حضرت حق به زمین: ای زمین خون هابیل را جذب کن، تا این پدر خون فرزندش را بر زمین غرق در خون نبیند، داغ جوان سخت است، خیلی سخت است، لذا زمین خون هابیل را مکید تا آن پدر غرق در خون نبیند.

وی اذعان کرد: حال پیامبری مأمور شده، که خودش به دست خودش جوانش را ذبح کند، چقدر ایمان می‌خواهد؟ چقدر آدم باید وصل باشد. پدر جان آنچه مأمور هستی انجام دهید من صبر می‌کنم، خیلی حرف است، وقتی که سربلند بیرون آمد، این امتحان باعث شد که ابراهیم به امامت رسید، عیار امامت این است، وزن امامت این است، ماه ذی‌الحجه ماه امامت است.

عزیزی تصریح کرد: ماه ذی‌الحجه به هجده ذی‌الحجه که می‌رسید همه عالم را می‌فرماید: ببینید این دستی که بالا رفته به‌عنوان امام دست علی است و لاغیر، این مقام امامت است، رفقا چقدر شاکر خدا باشیم که ما را موالی این امام قرار داده است. چقدر شاکر خدا باشیم که علی امام ما است، آقای ما است، مولای ما است.

وی با اشاره به تودیع و معارفه ایشان و امام‌جمعه جدید زابل اظهار کرد: حجت‌الاسلام‌والمسلمین پوران‌دخت فرزند همین سیستان است و از مردم می‌خواهم در کنار ایشان و حامی این بزرگوار باشید که بتواند وظیفه سنگین خود را انجام دهد و از همه عزیزانی که نسبت به بنده محبت فراوانی داشتند تشکر می‌کنم.

خطیب نماز عید قربان گفت: شما می‌دانید که یکی از ارکان این سخنگاه مبارزه با انحراف و فتنه‌انگیزی و زیاده‌خواهی‌های افرادی بود که به دنبال باج‌خواهی از نظام اسلامی بودند و این یکی از ویژگی‌های امام‌جمعه زابل بود.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark