داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
درد دل یک بازنشسته؛
وضعیت اقتصادی و معیشتی عمده مشکل بازنشستگان است/ فضای مجازی جایگزین دورهمی های دوستانه
کد مطلب: ۷۴۴۵۷
تاریخ انتشار:دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۳
در حالی اقتصاد و معیشت از دغدغه های مهم بازنشستگان به شمار می رود که رفع این مشکلات همکاری همه متولیان امر را می طلبد.
وضعیت اقتصادی و معیشتی عمده مشکل بازنشستگان است/ فضای مجازی جایگزین دورهمی های دوستانه
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون، در زمان های نه چندان دور افرادی که بازنشست می شدند اکثر وقت خود را در دورهمی های دوستانه و پارک ها می گذراندند اما از زمانی که پای بازنشستگان هم به فضای مجازی باز شد، وقتی که صرف خواندن کتاب، روزنامه و یا دورهمی ها بود در گشت و گذار بین شبکه های اجتماعی خلاصه شد.

این روزها پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم دست کمی از جوانان و نوجوانان ندارند، برخی در کمين فرصتی هستند که عينک‌شان را بر چشم بزنند، روی مبل لم بدهند، گوشی را به دست بگيرند و فارغ از دنيای واقعی، غرق در فضای ‌مجازی شوند.

جهانتیغی یکی از بازنشستگان زاهدانی در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه حدود ۱۰ سالی می‌شود که بازنشسته شده است، گفت: در خانه ماندن دستاوردی جز افسردگی و بیماری به دنبال ندارد، در اوایل دوران بازنشستکی اکثر اوقات را با هم سن و سال های خود در پارک یا خیابان و از همه مهمتر صرف خواندن کتاب و روزنامه می کردم اما با گذشت زمان و روی کار آمدن فضای مجازی بیشتر اوقات را در گشت و گذار بین شبکه های اجتماعی و یا خواندن مطالب علمی و طب سنتی از طریق اینترنت صرف می کنم.

وی به بیان پاره ای از مشکلات بازنشستگان اشاره کرد و افزود: مشکل عمده بازنشستگان وضعیت اقتصادی و معیشتی آنها است به ویژه از زمانی که ویروس منحوس کرونا شیوع پیدا کرد و عرصه برای خانواده ها تنگ شد.

به گفته وی این روزها معیشت، سلامت و کرامت از عمده دغدغه های بازنشستگان به شمار می رود که متولیان امر باید برای رفع آن چاره اندیشی کنند؛ با حقوق ناچیزی که ماهانه به عنوان مستمری دریافت می کنیم چرخ زندگی به درستی نمی چرخد و در اجاره ماهانه خانه هایمان مانده ایم و این مهم باعث شده تا به علت مشکلات اقتصادی و معیشتی احترام به این قشر نیز کمرنگ تر شود.

مهسا کریمی، یک روانشناس با بیان اینکه افراد در گروه های سنی مختلف نیازهای خاص خود را دارند، بیان کرد: این نیازها در برگیرنده نشاط و امید زندگی، عاطفی، روحی، نیاز اجتماعی و مشارکت در زندگی گروهی و غیره می باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از تلویزیون، کتاب، شبکه های اجتماعی و یا ارتباط با دیگران برای سالمندان گزینه مناسبی مبنی بر رفع نیاز است، گفت: زمانی که افراد از این ابزارها استفاده می کنند فعالیت مغزی داشته و دغدغه کمتری احساس می کنند.

این روانشناس بهره‌مندی از فضای مجازی برای سالمندی را امری ضروری دانست و ادامه داد: استفاده از اینترنت و فضای مجازی در سن سالمندی تا حدی باعث ورزش مغزی و برقراری ارتباطات بیشتر می شود.

وی افزود: سالمندان در استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید نکاتی را مدنظر قرار دهند و مدت زمان سپری کردن در فضای مجازی را برای خود کنترل کنند.

کریمی تاکید کرد: هم اینک که شیوع ویروس کرونا شدت گرفته و دروهمی ها کاهش یافته سالمندان می توانند با دیدارهای تصویری از طریق شبکه های اجتماعی با یکدیگر در ارتباط باشند که این امر سلامت جسمی آنان را علاوه بر تامین نیاز روحی و جسمی، تضمین می کند.

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مدنظر باشد

عبدالناصر درخشان، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی در انتقاد به بی‌توجهی دولت به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچون سایر بازنشستگان از جمله حقوق مسلم این قشر بوده که از مدت‌ها قبل یعنی از دولت گذشته مورد توجه قرار نگرفته و پیوسته در حق آنها اجحاف شده است و تداوم این وضعیت از جمله نگرانی‌های ما برای این قشر خدوم و زحمتکش بود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون نیز برخلاف ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، دولت در مصوبه شورای عالی کار مداخله کرده و اقدام به اصلاح آن کرده است در حالیکه تامین اجتماعی از محل درآمدهای خود اقدام به پرداخت حقوق افراد تحت پوشش خود کرده که آن هم حاصل پرداخت حق بیمه کارکنان در طول سال‌هایی است که در بخش‌های مختلف به ارائه خدمات پرداخته‌اند.

این نماینده تصریح کرد: ما در ابتدا به این مغایرت قانونی اشاره کرده و در این رابطه با دکتر قالیباف و رییس کمیسیون اجتماعی مکاتبه کردیم که در نهایت مشخص شد آنها نیز در مورد این مغایرت با ما هم نظر هستند و بر ضرورت ارائه مصوبه هیات دولت به هیات تطبیق مقررات تاکید دارند.

درخشان گفت: بر اساس تصمیم دولت قرار است حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر مطابق با مصوبه شورای عالی کار ۵۷ درصد افزایش پیدا کند اما برای سایر سطوح که بنا بود ۳۸ درصد افزایش حقوق داشته باشند تنها ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است که با نظر هیات تطبیق مقررات و تایید رییس مجلس مغایرت این مصوبه هیات دولت با قانون اساسی و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی به دولت ابلاغ شد که در پی آن یا باید مصوبه شورای عالی کار را اجرا کند یا مصوبه ابطال می‌شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark