داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۲
 
کارشناس مذهبی:
امام‌رضا(ع) خزانه‌دار عالم در برپایی امر ظهور است
کد مطلب: ۷۵۳۰۲
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۲۱
امام‌رضا(ع) خزانه‌دار عالم در برپایی امر ظهور است
امام‌رضا(ع) خزانه‌دار عالم در برپایی امر ظهور است
حجت الاسلام و المسلمین ارسلان خواجه‌پور کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: امام رضا علیه السلام در دوران خود بزرگترین متفکر اسلامی و داناترین اسوه روی زمین بودند و اسوة عملی بودن و مقام معنوی و عظمت علمی علی بن موسی الرضا(ع) از زمینه های مهم در جذب مردم به سوی ایشان بود.

وی افزود: امام(ع) از هر فرصتی در جهت اعتلای اسلام و گسترش فرهنگ ناب شیعی استفاده نموده و در صدد بود به شیوه خالصانه امر به معروف و نهی از منکر نماید و جلوی انحرافات را مسدود کند.

حجت الاسلام خواجه‌پور خاطر نشان کرد: وجود مبارک امام رضا(ع) در سرزمین خراسان و تأثیرات عظیم ایشان در پیشبرد جبهه حق و تجهیز لشکریان حق و رشد روحی و معنوی شیعیان و محبان در دوران غیبت و حصن بودن ایشان در عذاب‌های سخت آخرالزمانی برای مردم، بخش کوچکی از اثرگذاری ایشان در راستای تحقق امر ظهور است.

وی افزود: می‌توان امام رضا(ع) را خزانه‌دار عالم برای ظهور امام زمان (عج) دانست، طوری که اصحاب حضرت مهدی (عج) پیش از برپایی امر ظهور به این سرزمین می‌آیند تا با بهره‌مندی از نور امام رضا (ع) تجهیز شوند و لشکر کفر را درو کنند و به امام مهدی(عج) در کوفه ملحق شوند.

وی افزود: از دیگر نتایج پربار دوران اقامت علی بن موسی(ع) درمرو، فراهم شدن زمینه رشد و گسترش تشیع در خراسان بود و مردم خراسان که از پیش دوستدار خاندان رسالت بودند، پس از حضور آن حضرت محبت و ارادتشان به اهل بیت(ع) و علویان بیشتر شد، به گونه ای که مدفن امام رضا(ع) یکی از پایگاه‌های مهم تشیع در طول تاریخ درآمد و بر تاریخ فرهنگ و هنر و اقتصاد ایران و تشیع تأثیر عمیقی نهاد.

حجت الاسلام خواجه‌پور تصریح کرد: امام رضا(ع) در طول تاریخ نمونه و الگو بوده و رافت و مهربانی این امام بزرگوار زبانزد است، امامی که در دانش، اخلاق، رفتار، گفتار و همه فضائل الگویی همیشگی برای بشریت است.

به گفته وی شناخت هر چه بیشتر فضائل اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) سبب رفع بسیاری از مشکلات می‌شود و حضور کاروان خادمان حرم به شهرها و استان‌ها که یک حرکت فرهنگی بسیار تاثیرگذار است، سبب شناخت شخصیتی بیشتر امام رضا(ع) می‌شود.

حجت‌الاسلام خواجه‌پور با اشاره به علم امام رضا(ع) اشاره و بیان کرد: امام هشتم (ع) به عالم‌آل‌محمد (ص) شهرت داشتند، زیرا علم ایشان در زمان ولایت ایشان خود را به خوبی نشان داده بود و این در حالی بود که مامون از جمله عالمان زمان خود بود و از این رو مسائلی را طرح می‌کرد و در جمع از امام رضا (ع) می‌پرسید که بسیار دشوار بود و این امام بزرگوار به درستی پاسخ وی را می‌دادند.

وی در خصوص عالم‌آل محمد (ص) بودن امام هشتم (ع) خاطرنشان کرد: این به این معنا نیست که بقیه ائمه (ع) عالم نبودند گاهی یک ‌امام در یک صفت برجسته بود و ‌آن صفت ظهور می‌کرد مثلا امام‌سجاد (ع) سید الساجدین بود و یا امام کاظم باب الحوائج، بر همین اساس به اقتضای شرایط زمانی این صفت بیشتر در امام هشتم(ع) تجلی پیدا کرده است.

وی الگو قرار دادن امام رضا (ع) را نکته‌ای ارزشمند برای جامعه امروز دانست و تاکید کرد: جامعه امروز به دلیل فراموش کردن نکات اصلی تعالیم ارزشمند اسلامی دچار دغدغه‌ها و مشکلات متعدد روحی و معنوی شده است. بدین ترتیب توجه به سبک زندگی امام رضا (ع) و ائمه معصومین (ع) می‌تواند گره‌ای از مشکلات ما باز کند.

این کارشناس مذهبی همچنین به بیان نمونه مصداقی از جریان تربیتی امام رضا(ع) پرداخت و افزود: روزی امام رضا (ع) متوجه شدند فرزندشان امام جواد(ع) در کناری نشسته و در حالت حزن، دست مبارکشان را روی زمین می کشند و امام رضا(ع) به سمت ایشان می روند و حال ایشان را جویا می شوند که ایشان فرمودند به فکر مادرم زهرا (س) هستم که متحمل ظلم های زیادی شدند، این امر نشان دهنده این است که امام رضا(ع) حتی به حالات روحی فرزند خود نیز توجه زیادی داشتند.

حجت‌الاسلام خواجه‌پور با بیان اینکه وجود حرم امام رضا (ع) در ایران نعمت بزرگی برای ماست، تاکید کرد: امروز به جای الگو ‌قرار دادن برخی افراد و الگوهای غربی باید قدر این نعمت عظیم را دانسته و ‌با تمسک برآن و انتقال زوایای زندگی و شخصیت این امام‌ همام‌ جامعه و نسل جوان را به سمت تعالی سوق دهیم.انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark