داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۱
 
معاون جهاد کشاورزی شهرستان زهک:
کاپاریس نسخه شفابخش کم آبی و بیکاری
کد مطلب: ۷۴۵۲۹
تاریخ انتشار:شنبه ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۵
گیاه دارویی خوراکی کاپاریس با نام محلی کبر یکی از گیاهان پر خاصیت و پرکاربرد است که دارای خواص ضد سرطانی و ضد باکتری است و به دلیل داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی و پلی فنولی در درمان برخی از بیماری‌ها از جمله کنترل قند و چربی موثر است.
کاپاریس نسخه شفابخش کم آبی و بیکاری
به گزارش اوشیدا، گیاهان دارویی به عنوان یکی از مهمترین شیوه های درمانی موثر که از زمان های قدیم اثرات سلامت این داروها شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است و برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و فواید سلامت بسیاری ارائه می کنند و همچنین توانایی های بهبودی و ترمیمی انواع مختلف گیاهان دارویی بسیار چشمگیر و شناخته شده هستند.

گیاهان دارویی شامل مواد تشکیل دهنده‌ بسیاری هستند که برای درمان بیماری‌ها و از بین بردن علائم آن استفاده می شود و درطب گیاهی، از دانه های گیاهی، ریشه ها، برگ ها، پوست یا گل ها برای اهداف دارویی استفاده می کند.

گیاه کاپاریس با نام محلی کبر یکی از گیاهان پرخاصیت و پرکاربرد است که در مناطق وسیعی از کشورمان رشد می کند، این گیاه بیشتر به دلیل داشتن میوه و غنچه‌های گل خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، میوه نارس آن برای تهیه ترشی و غنچه‌های پخته شده این گیاه با طعمی بی‌نظیر برای چاشنی برخی غذا‌ها کاربرد دارد و در طب سنتی برای این گیاه عجیب خواص درمانی بسیاری ذکر کرده‌اند واز نظر دارویی به کاهش قند خون و چربی خون کمک می‌کند.

غلامرضا آذرسا کارشناس ترویج و معاون مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان زهک در گفتگو با خبرنگار اوشیدا در این خصوص بیان کرد: در مورد گیاه کاپاریس با نام محلی کبر که بنده حدود سه سال بر روی این گیاه تحقیق و پژوهش نموده و در بازدید ها و تحقیقات میدانی مشاهده و توانستم به نتیجه در منطقه سیستان برسم.

وی افزود: گیاه کاپاریس یا کبر در سیستان با توجه به خشک و کم آب بودن منطقه با این آب و هوا بسیار سازگار است، مقاومت زیادی به شوری و خشکی دارد و با یک بار آبیاری این گیاه کاپاریس به ثمر می نشیند و با توجه به تحقیقاتی که بر روی این گیاه داشتم برای اولین بار توانستم که در استان سیستان و بلوچستان نشا و بذر این گیاه را برای اولین بار به صورت زراعی در مزرعه کشت نموده و موفق به تولید آن شدم.

غلامرضا آذرسا ادامه داد: این گیاه به دلیل اینکه شش ماه گل دهی و در منطقه سیستان نیز حدود ۶ تا ۷ ماه گل دهی دارد ، بهترین محصول برای تولید عسل می باشد و به این دلیل که این گیاه میتواند زنبور عسل را به خاطر گل دهی زیادش به مدت طولانی زیاد نگه دارد و تولید عسل خوبی داشته باشیم و با توجه به اینکه کشورهای عربی خریدار واقعی از منطقه کشور ما هستند، عسل کاپاریس تولید شده از این گیاه را با قیمت بسیار بالا خریداری می کنند.

وی تصریح کرد: ما می‌توانیم که این گیاه را ترویج کنیم، با توجه به اینکه به شخصه توانستم با مشاهده کلیپ های آموزشی و تصاویرو همچنین پژوهش در خصوص این گیاه را به مردم بیشتر بشناسانم و تقریبا مردم با گیاه کاپاریس کاملا آشنایی کامل دارند.

این کارشناس ترویج جهاد کشاورزی زهک تاکید کرد: این گیاه دارای خواص بسیار بالایی است که متاسفانه توجه زیادی به این گیاه نشده و فقط از کنار گیاه کبر یا همان کاپاریس رد شدیم، خواص دارویی بسیار بالایی دارد و دارای انواع ویتامین ها است از جمله ویتامین a بسیار فراوان و فیبر بالایی هم دارد و برای درمان روماتیسم مفصلی ، مشکلات پوستی، کنترل قند و چربی موثر است.

آذرسا افزود: در تحقیقاتی که توسط کارشناسان بهداشت مشخص شده بر ویژگی های خاص کاپاریس، این است که با یک بار آبیاری و بدون نیاز به شخم و تسطیح این گیاه کشت میشود و به کم‌آبی و خاک فقیر مقاوم است و محصولی است ارگانیک چون که کود و سم شیمیایی به این گیاه داده نخواهد ش محصول غنچه و میوه این گیاه ارگانیک می باشد.

وی اظهار داشت: گیاه کاپاریس یا کبر دارای مصارف و فواید متنوعی ازجمله، حفاظت از خاک، احیای اراضی، تناسب با کشاورزی کم نهاده، ایجاد فرصت‌های شغلی و فضای سبز است ، درنتیجه می‌تواند به عنوان گیاهی زراعی جهت توسعه کشاورزی بومی به ویژه کشاورزی کم نهاده در سطح زمین‌های آسیب‌پذیر کشت شود.

وی خاطرنشان کرد:طول عمر باردهی این گیاه حداقل ۲۰ سال است و حدود هفت ماه باردهی دارد، این گیاه در سیستان قابل فروش در بازار های داخلی و خارجی است و ایده آل جهت کشت در اراضی و باغات خشک و بی آب شهرها و روستاها است و گیاه کاپاریس بسیار خشکی دوست، خشک زی و مقاوم به کم آبی است.

معاون جهادکشاورزی شهرستان زهک گفت: گیاه کاپاریس زیباو گل های زیادی دارد که می تواند جهت زیباسازی فضای سبز شهر و روستا در برخی از مناطقی که نیاز به فضای سبز است کشت شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark