داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
گزارش اوشیدا از حال این روزهای سیستان؛
سیستان مدفون در خاک/طوفان شن آسمان زابل را سیاه پوش کرد/شرایط بحرانی هوا تاکنون95سیستانی را روانه بیمارستان کرد
کد مطلب: ۶۴۳۵۹
تاریخ انتشار:سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸
طوفان شدید شن در شمال سیستان و بلوچستان موجب شد تا بار دیگر ساکنین آلوده ترین شهر جهان مجبور به خانه نشینی شده و بیمارستان های زابل مملو از بیماران قلبی تنفسی شود.
سیستان مدفون در خاک/طوفان شن آسمان زابل را سیاه پوش کرد/شرایط بحرانی هوا تاکنون95سیستانی را روانه بیمارستان کرد
به گزارش اوشیدا ، بهار و تابستان برای مردم مناطق مختلف ایران نوید بخش سرسبزی و نشاط است اما برای ساکنین مناطق شمالی سیستان و بلوچستان اواخر بهار و تابستان پیام آور بی آبی و طوفان های ۱۲۰روزه سیستان است که موجب خانه نشینی ساکنین این منطقه از کشورمان می شود.

شدت گرد و خاک حاصل از طوفان های سیستان به اندازه ای مخرب است که می تواند در یک روز خانه های این نقطه از ایران را زیر خروارها خاک پنهان کند و با حمله به ریه های مردمان سیستان بسیاری از آنان را خانه نشین کرده و یا روانه بیمارستان کند.

طوفان شن سیستان را درنوردید
در همین رابطه عبدالرحمن شهنوازی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، در خصوص آخرین وضعیت توفان و گرد و خاک موجود در سیستان، اظهار کرد: به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک از ساعت ۲۳ شب گذشته تاکنون ۹۵ نفر از مردم این منطقه روانه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شدند.

وی عمده دلیل مراجعه افراد به بیمارستان ها را ناشی از مشکلات تنفسی، چشمی و قلبی عنوان کرد و گفت: ۷۲ نفر از بیماران به صورت سرپایی درمان و ۲۳ نفر بستری شدند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری استان با بیان اینکه غلظت هوای سیستان به ۳۰ برابر فراتر از حد مجاز رسیده است، گفت: در این شرایط بیماران، سالمندان و کودکان از تردد‌های غیر ضروری خودداری کنند.

وی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر مترمکعب عنوان کرد و گفت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان چهار هزار و ۴۴۴ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.

شهنوازی با تاکید بر اینکه شهروندان باید مراقب سلامتی خود باید، تصریح کرد: توصیه می‌شود افراد آسیب پذیر به ویژه بیماران، کودکان و افراد سالمند در هنگام ورزش طوفان و آلودگی هوا از تردد در فضای باز خودداری کنند و در صورت لزوم حتما از ماسک استفاده کنند تا دچار مشکلات تنفسی نشده و سلامتیشان به خطر نیفتد.

کاهش شدید دید در جاده های شمالی سیستان و بلوچستان

رئیس گروه پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ، با اشاره به افزود: صبح امروز حداکثر سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در محدوده شهرستان زابل به ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت رسید که موجب شد میزان دید افقی در محدوده شهر زابل به ۸۰۰ متر کاهش پیدا کند و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۴۴۴۴میکروگرم بر متر مکعب برسد.

وی با اشاره به اینکه در پی این رخداد علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی نیز کاهش یافت، افزود: این شرایط علاوه بر کاهش دید افقی موجب کاهش کیفیت هوا و اختلال تردد در مسیرهای مواصلاتی منطقه سیستان شده است و سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در سیستان به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید که این امر سبب کاهش دید در فرودگاه زابل به ۹۰۰ متر شد.

علی ملاشاهی بیان کرد: همچنین براساس تحلیل آخرین نقشه های همدیدی و آینده نگری هواشناسی پدیده وزش باد شدید در برخی نقاط مستعد توفان گرد و خاک تا پایان هفته آینده در شمال استان تداوم دارد به طوری که در این مدت سرعت باد به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
مرجع : اوشیدا
    عکاس :