داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
سکانسی دیگر از ناکارآمدی نظام توزیع و نظارت؛
قیمت آجیل ترمز برید/ گرانی بازار نوروز؛ داغ‌تر از تب کرونا
کد مطلب: ۷۳۲۶۹
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۶
این روزها زخم عمیق گرانی بازار شب عید، شیرینی نوروز را به کام مردم تلخ کرده و در این میان قیمت آجیل با شدت بیشتری بر آسانسور گرانی سوار است.
قیمت آجیل ترمز برید/ گرانی بازار نوروز؛ داغ‌تر از تب کرونا


به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون؛ روزهای پایانی قرن جاری به سرعت در حال سپری شدن است و هر چه به نوروز نزدیک تر می شویم، تکاپو و جنب و جوش مردم برای خرید بیشتر می شود و شاهد ازدحام جمعیت در مراکز مختلف فروش هستیم، جنب و جوشی که تنها نوید بخش آمدن بهار است.

بازار آجیل هم از جمله بازارهایی است که این روزها بیشترین شلوغی و ازدحام جمعیت را دارد، اما به دلیل ناکارآمدی نظام توزیع و نظارت بر مدار گرانی می چرخد و افزایش افسارگسیخته قیمت ها، شیرینی روزهای پایانی سال را به کام مردم تلخ کرده است.

مردمی که با توجه به شرایط اقتصادی به خرید اندک آجیل و خشکبار رضایت داده و برخی هم عطایش را به لقایش بخشیده اند، گلایه مند هستند، چراکه این روزها قدرت خرید به شدت کاهش یافته و مشکلات اقتصادی عجیب آن ها را تحت فشار قرار داده است.

از یک سو به دنبال مرغ، میوه و روغن هستند و از سوی دیگر گرانی بازار پوشاک و کفش کلافه شان کرده، بازار آجیل و شیرینی عید هم به شدت با گرانی مواجه شده و بر دغدغه هایشان افزوده است.کلافگی مردم از افزایش چشمگیر قیمت ها

عسکری، یکی از شهروندان زاهدانی که از مغازه به مغازه دیگر در حال قیمت گرفتن آجیل بود تا شاید بتواند ارزان تر خرید کند، به خبرنگار ما گفت: این روزها باید با جیب پر پول به بازار بیایی تا بتوانی نیازمندی های شب عید را تامین کنی، اما مگر با این درآمد پایین و هزینه های بالا می توان پولی هم پس انداز و این روزها از آن استفاده کرد.

وی ادامه داد: این روزها علاوه بر افزایش قیمت ها که مردم را به شدت کلافه کرده، عدم نظارت جدی بر بازار به دغدغه ای جدی برای همگان تبدیل شده است، چراکه قیمت ها به شدت از مغازه ای به مغازه دیگر تفاوت دارد و این موضوع همه اجناس را شامل می شود و فقط مختص آجیل نیست.

ناکارآمدی نظام توزیع و نظارت

خاوری، یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: این روزها گرانی رد بازار بیداد می کند، نه مردم قدرت خرید کردن دارند و نه اصناف بازار همیشگی شان را، همه از این وضعیت نا به سامان خسته شده اند، دولت هم گویا قرار نیست چاره ای اساسی برای رفع مشکلات اقتصادی بیندیشد.

وی افزود: وضعیت این روزهای بازار نشان از ناکارآمدی نظام توزیع و نظارت است، چراکه از سویی شاهد کمبود برخی اقلام هستیم و از طرفی دیگر افزایش افسار گسیخته و تفاوت قیمت ها، این روزها که طبق رسم دیرینه باید بازار آجیل داغ و سفره های مردم پر باشد، اما مشاهده می کنیم که قیمت این کالا نیز به صورت چشمگیر افزایش یافته است.تشدید نظارت ها بر بازار آجیل

محمد قاسمی، معاون امور بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: طرح نظارتی بر واحدهای آجیل فروشی جزو وظایف بازرسان این سازمان که این روزها باید تشدید شود، این اقدام در دستور کار قرار دارد و از 15 بهمن ماه طرح نظارتی آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: بازرسان این سازمان در بخش های مختلف از جمله آجیل با جدیت بر بازار نظارت می کنند تا اجحافی در حق مردم نشود، بازدیدهایی هم از عمده فروشی ها تا خرده فروشی ها صورت گرفته است، اگر تخلفی مشاهده شود برای متخلفان پرونده تشکیل می شود.

افزایش غیر قابل قیاس قیمت آجیل نسبت به گذشته

این مقام مسئول اضافه کرد: قیمت آجیل به طور کلی بالا رفته و قابل مقایسه با سال های قبل نیست، البته سال گذشته هم افزایش قیمت داشت، اما امسال تا حدودی بیشتر بوده است.

به گفته وی، سیستان و بلوچستان تامین کننده است و قیمت ها از مبادی خرید افزایش یافته، واحدهای صنفی استان فقط درصدی سود اعمال می کنند که اگر واحدی مطابق درصد سودی که ابلاغ شده است، عمل نکند، تخلف محسوب می شود و بازرسان برای تشکیل پرونده اقدام و آن را به تعزیرات حکومتی اعلام می کنند.عدم توانایی خرید؛ دلیل نارضایتی مردم

قاسمی تاکید کرد: قیمت آجیل به اندازه ای گران شده است که مردم توان خرید ندارند و نارضایتی آن ها بیشتر به این دلیل است که توانایی خرید از آن ها گرفته شده، چراکه قیمت ها بسیار بالاست.

وی خاطرنشان کرد: طی بازدیدهای صورت گرفته از 15 بهمن ماه تاکنون، تخلفاتی مشاهده و متخلفان بعد از تشکیل به تعزیرات حکومتی ارجاع شده اند، آمار جمع بندی و به زودی اطلاع رسانی می شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark