داخلی آرشيو گفتگو صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
مدیر گمرک میلک:
بیش از ۳۱ هزار کالا از بازارچه مرزی میلک صادر شد
کد مطلب: ۷۵۰۵۰
تاریخ انتشار:دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۷
مدیر گمرک میلک گفت: از ابتدای سال جاری، بیش از ۳۱ هزار صادرات کالا در بازارچه مرزی میلک با رشد صد در صد صادر شده است.
بیش از ۳۱ هزار کالا از بازارچه مرزی میلک صادر شد
سام کاشانی، مدیرگمرک میلک در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: از ابتدای سال جاری میزان صادرات از مرز میلک به ۳۱ هزار و ۷۵۵ تن کالا رسیده و ارزش بیش از ۱۱ میلیون دلار، اقدام به صادرات کالا‌ها و تحویل اقلام به کشور ‏مقابل کرده‌اند که بیش از صد درصد رشد داشته است.

وی افزود: با توجه به اینکه در طی ۲ سال و نیم گذشته بازارچه‌های مرزی میلک تعطیل بوده است اما با پیگیری مسئولین مربوطه و استاندار استان در سال ۱۴۰۱ شروع به فعالیت کرده است که برای بیش از ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.

مدیرگمرک میلک با بیان اینکه بازارچه‌های مرزی علاوه بر اشتغال و تعلق سود، رونق معیشت و تجارت در شهرستان‌های ‏مرزی فوق را در پی خواهند داشت‎، تصریح کرد: اقلام صادر شده شامل گوجه‌فرنگی، بادمجان، ‏هندوانه، آبمیوه، بیسکویت، انواع شکلات و تافی، ‏سیمان بخشی از اقلام صادراتی از بازارچه‌های مرزی بوده که علاوه ‏بر درآمد ارزی ایجاد شده برای منطقه سیستان و ‏کشور باعث ایجاد اشتغال نیز شده است.

کاشانی با اشاره به صادرات انجام شده از سایر گمرکات کشور خاطرنشان کرد: صادراتی که از سایر گمرکات نیز اظهار می‌شود طبق ماده ۱۱۶ قانون امور گمرکی صادرات اظهاری از سایر گمرکات به مرز میلک مدیر اجازه داده شده است تا با خروج کالا از گمرک موافقت شود که نسبت به سال گذشته صادرات ۸۶ هزار و ۳۱۶ تن کالا به ارزش بیش از ۵۸۰ میلیون دلار شامل اقلام، کیک، بیسکویت، کفش، کنسروجات انجام شده و این نشان از رشد صددرصدی مرز میلک بوده است.

مدیر گمرک میلک با تأکید بر اینکه بازارچه‌ها در رونق اشتغال و ‏اقتصاد کشور‌ها اثرگذار است، تأکید کرد: روزانه ۱۵۰دستگاه تریلی از طریق بازارچه مرزی میلک اقدام به صادرات کالا‌ها و تحویل اقلام به کشور ‏مقابل می‌کنند که در بازارچه گمشاد در سال ۱۴۰۱ واردات ۴۲۸ تن دام سنگین به ارزش بیش از ۹۵۷ دلار با رشد ۱۲درصدی انجام شده است.

این مقام مسئول عنوان کرد: یکی از مشکلات پیش رو در گمرگ مرزی میلک که با دستور رئیس جمهور مصوب و تأکید شد تا بازارچه‌های خرده فروشی برای تأمین معاش مرزنشینان راه‌اندازی شود و به تصویب برسد تا مرزنشینان بتوانند تا سقف ۴۰۰ دلار بدون تشریفات گمرکی و معاف از مالیات اقدام به تجارت کنند، و در بازارچه ریمدان و میرجاوه فعال است.

وی ادامه داد: اما متأسفانه به دلیل همکاری نکردن کشور مقابل جهت استفاده از ظرفیت‌ها در مرز میلک این بستر فراهم نیست که در صورت اجرایی شدن این مصوبه مرزنشینان می‌توانند در سال آینده تا ۸۰۰ دلار از ۸۲۰ کالایی که اداره صمت اجازه داده واردات انجام دهند.

وی با اشاره به واردات انجام شده از مرز میلک خاطرنشان کرد: برای اولین بار در سال ۱۴۰۰ رویه واردات انجام شده که ۲۶ پرونده واردات صادر شده که کالا‌های وارداتی شامل، لوازم‌خانگی، ظروف، چای، پارچه توسط شرکت مرزنشینان نیک‌اندیش شهرستان زهک وارد شده است.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark