داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
طوفان فردا منطقه سیستان را فرا می گیرد؛
بروز بیماری های تنفسی و چشمی از آثار مخرب طوفان ها در شمال سیستان و بلوچستان
کد مطلب: ۷۱۵۷۸
تاریخ انتشار:يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۵
بادهای 120 روزه سیستان که معمولا با ریزگردها همراه هستند در سال های اخیر باعث بروز بیماری های متعددی از جمله تنگی تفس در بین مردم شده است.
بروز بیماری های تنفسی و چشمی از آثار مخرب طوفان ها در شمال سیستان و بلوچستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ وزش طوفان و به طبع آن بروز گرد و غبار در هوا پدیده ای طبیعی است که هر ساله در فصل تابستان و نیمی از پاییز مردم شمال سیستان و بلوچستان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

طوفان های سیستان به قدری شدید است که در برخی از اوقات باعث تیره شدن هوا می شوند و در نهایت چند ساعتی مسیر های اصلی تردد خودرو ها را نیز مسدود می کنند.

گرچه امسال به دلیل آبگیری تالاب هامون از شدت گرد و غبار در منطقه کاسته شده است اما همچنان در بسیاری از مناطق مردم شاهد پدیده ریزگردها هستند.


دولت باید فکری برای مهار ریزگرد ها کند


یکی از شهروندان در این رابطه به خبرنگار ما گفت: سال هاست که پدیده گرد وغبار در منطقه سیستان باعث بروز بیماری هایی از جمله تنگی نفس و بیماری های چشمی در بین مردم شده است.

وی افزود: قبل از بروز بیماری کرونا بسیاری از مردم هنگام طوفان از ماسک استفاده نمی کردند که همین امر باعث شد تا آلودگی به عمق وجود آنها نفوذ کند و باعث بیماری هایی این چنینی شود.

محمد اربابی بیان کرد: پدیده گرد و غبار یکی از معضلاتی است که در سال های آینده به دلیل پیشگیری افغان ها از ورود آب بیشتر می شود و دولت باید فکری برای مردم منطقه در این زمینه بکند.

طوفان عامل افزایش بیماری های چشمی

دکتر هادی میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: گرد و غبار که ذرات بسیار ریز و حاوی انواع میکروب ها ، باکتری و ویروس ها هستند از دو طریق مستقیم و غیر مستقیم چشم ها را تهدید می کنند.

وی افزود: ورود مستقیم فاکتورهای تهدید کننده به چشم باعث تحریک ناحیه ملتهمه خواهد شد و این تحریکات در افرادی که زمینه ابتلا به آلرژی چشمی دارند زودتر اتفاق می افتد به طوری که به سرعت قرمزی چشم و اشک ریزش به سراغ فرد خواهد آمد.

میرزایی بیان داشت: گرد و غبار می تواند سابقه آلرژی را در فرد بیشتر کند و یا عاملی برای بروز آلرژی باشد.

وی تصریح کرد: آلاینده های ناشی از گردو غبار از طریق مجاری اشکی، مسیر حنجره، مری و سپس معده را طی می کند و طی کردن این چرخه مشکلات متعددی را به وجود می آورد که از میان آنها می توان تنگی مجرای اشکی اشاره کرد مضاف بر اینکه پیشرفت تنگی مجرای اشکی به انسداد مجرا منجر می شود و به این ترتیب فرد نیازمند شیوه های درمان جدی خواهد بود.

طوفان فردا سیستان را فرا می گیرد

غلامحسین عابدی رئیس اداره هواشناسی زابل نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: وزش باد شدید از فردا منطقه را فرا خواهد گرفت.

وی افزود: این پدیده باعث بروز گرد و خاک، کاهش دید و کیفیت هوا به ویژه در روزهای سه شنبه و پنج شنبه خواهد شد.

عابدی بیان داشت: مردم از تردد های غیر ضروری در این روزها خودداری کنند چرا که پایان پدیده طوفان در روز جمعه اعلام شده است.


نتهای پیام/
Share/Save/Bookmark