داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
بی‌تدبیری دولتی‌ها به نان هم رسید/ کم‌کاری دولت عامل اصلی افزایش خودسرانه قیمت نان در کشور
کد مطلب: ۷۳۶۰۲
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۷
روحانی که با وعده حفظ ارزش پول ملی و ازبین‌بردن تحریم‌ها بر مسند قوه مجریه نشست نه‌تنها نتوانست این وعده‌ای خود را عملی کند بلکه عدم برنامه‌ریزی‌های درست از سوی وی و کابینه‌اش صحنه‌های تلخ و باورنکردنی را در طی این مدت رقم زد.
بی‌تدبیری دولتی‌ها به نان هم رسید/ کم‌کاری دولت عامل اصلی افزایش خودسرانه قیمت نان در کشور

به گزارش  اوشیدا به نقل از قم فردا، گرانی و افزایش قیمت‌ها موضوعی که برای مردم در 8 سالی که از عمر دولت روحانی می‌گذرد، تازگی ندارد.
روحانی که با وعده حفظ ارزش پول ملی و ازبین‌بردن تحریم‌ها بر مسند قوه مجریه نشست نه‌تنها نتوانست این وعده‌ای خود را عملی کند بلکه سوءمدیریت و عدم برنامه‌ریزی‌های درست از سوی وی و کابینه‌اش صحنه‌های تلخ و باورنکردنی را در طی این مدت رقم زد.
از صف مرغ گرفته تا گرانی‌های بی‌پایه‌واساس کالاهای اساسی و بدتر از آن کمبود کالاهایی که هیچ ارتباطی به تحریم‌ها و واردات ندارند و تنها ناشی از عدم برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح دستگاه‌های دولتی است.
در این میان سوءمدیریت و عدم برنامه‌ریزی درست، اصولی و به‌موقع از دولتی‌ها این بار به نان رسیده و موجب افزایش غیرقانونی قیمت نان در بسیاری از شهرهای کشور شده است.
تعدادی از نانوایان قمی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص علت افزایش خودسرانه نان می‌گویند: دو سال است که قیمت نان ثابت مانده اما قیمت سایر اجناس فضایی شده است.
آنها با تأیید افزایش قیمت نان توسط خودشان می‌گویند: وقتی دولت اقدامی در جهت رفع مشکلات ما برنمی‌دارد دلیلی ندارد که با قیمت‌های قبلی ما نان را بفروشیم و زیان بدهیم.
حسین یکی از کارکنان این صنف به خبرنگار ما می‌گوید: هر چند که سال گذشته ما افزایش قیمتی نداشتیم اما به علت هزینه‌های بالا بسیاری از نانوایی‌ها از وزن نان کم می‌کنند تا جبران این مخارج شود.


 

افزایش قیمت نان غیرقانونی است
سعید محمدی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص اخباری که مبنی‌بر افزایش قیمت نان در استان منتشر شده است، گفت: هیچ‌گونه افزایش نرخی برای نان در ماه مبارک رمضان نداشته‌ایم.
وی افزود: تعدادی از نانوایان در ماه مبارک رمضان در سطح استان خودسرانه اقدام به افزایش نرخ کرده‌اند که این مسئله در حال بررسی از سوی دستگاه‌های نظارتی است و با عاملان نیز برخوردهای شدید صورت خواهد گرفت.
محمدی ادامه داد: افرادی که خودسرانه اقدام به افزایش نرخ نان کنند، از سوی دستگاه‌های متولی شناسایی شده و برخوردهای قانونی لازم با آن‌ها خواهد شد.

عدم نرخ‌گذاری به‌موقع عامل افزایش قیمت غیرقانونی نان

در این میان علی اکبر زارعی رئیس اتحادیه نانوایان استان قم در گفتگو با خبرنگار گفت: از آنجایی که اعلام شده دستمزد کارگری باید به افرادی که در نانوایی‌ها کار می‌کنند، یعنی روزانه حدود ۱۸۶ هزار تومان داده شود، موجب کاهش درآمد نانوایان شده و در نتیجه آنها به افزایش قیمت نان به‌صورت خودسرانه اقدام کرده‌اند.
وی ادامه داد: نظارت‌ها برای مقابله با افزایش خودسرانه قیمت نان بیشتر شده و نانوایانی که اقدام به افزایش قیمت کرده بودند، مجدداً آن را به قیمت قبل بازگرداندند.
رئیس اتحادیه نانوایان استان قم با اشاره به اینکه توافقاتی برای افزایش قیمت نان لواش انجام شده است، افزود: در حال رایزنی برای افزایش قیمت نان هستیم تا مشکلی برای نانوایان ایجاد نشود و متأسفانه یکی از معضلاتی که عدم نرخ‌گذاری به‌موقع و سرکوب قیمت نان به وجود آورده این است که راه را برای کم‌فروشی باز می‌کند.
زارعی با بیان اینکه ۶۰ درصد از نانوایی‌های استان قم سنگک هستند که تعداد آنها ۳۸۰ نانوایی سنگک در استان قم است، ادامه داد: نانوایی غیرمجاز در استان قم وجود ندارد و تنها تعداد انگشت شماری در حال گرفتن پروانه هستند.

فرماندار قم: با متخلفان برخورد می‌کنیم
در این میان مرتضی حیدری فرماندار قم در جلسه شورای سیاست‌گذاری امور گندم، آرد و نان شهرستان قم با اشاره به پراکندگی مجوز نانوایی‌ها در مناطقی که تراکم جمعیتی جدید در آن ایجاد شده است، گفت: بازنگری در شیوه تأسیس نانوایی‌های جدید بر اساس ضوابط و معیارهای قانونی مورد تصویب شورای سیاست‌گذاری آرد و نان است.
فرماندار قم با تأکید بر ساماندهی سهمیه آرد دولتی بر اساس برنامه شیوه‌نامه جدید و تشویق نانوایان برتر در شاخص‌های رعایت حقوق مشتریان، کیفیت نان، رعایت نرخ و بهداشت گفت: سهمیه‌بندی آرد دولتی در این شرایط خاص کشور نباید در اختیار نانوایانی قرار گیرد که ضوابط را رعایت نمی‌کنند.
وی بیان کرد: باید نانوایان برتر را تشویق کنیم و یکی از راه‌های آن اختصاص سهمیه به‌زحمت کشان برتر است که با رعایت حقوق مردم بهترین خدمات را به آنان می‌دهند که لازمه این موضوع ترمیم حوزه بازرسی و تشدید نظارت است.
رئیس شورای سیاست‌گذاری امور گندم، آرد و نان شهرستان قم پیشنهاد داد با ایجاد اعتدال در نرخ نان، هم‌زمان باید کیفیت نان افزایش یابد.
وی تصریح کرد: باید حقوق کارگران نانوایی‌ها طبق قانون کار پرداخت شده و نسبت به کسانی که از ضوابط مقرر تخلف می‌کنند و نسبت به رعایت حقوق مردم از نظر وزن نان و کیفیت و قیمت آن مراعات نمی‌کنند شدت عمل بیشتری به کار گرفته شود.
فرماندار قم در ادامه افزود: تمام تصمیمات باید در شوراهای بالادستی تصویب و بعد جنبه اجرایی پیدا کند و تا اعلام رسمی نرخ نان چنانچه نانوایان افزایش قیمت خودسرانه داشته باشند برابر مقررات با آنها برخورد خواهد شد.

افزایش قیمت نان در بسیاری از شهرهای کشور


در همین راستا رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد با تأیید این موضوع که قیمت نان از سال ۱۳۹۸ تاکنون افزایشی نداشته می‌افزاید: با توجه به اینکه هزینه‌های تولید مانند مواد مصرفی در نان و از همه مهم‌تر هزینه‌های کارگری افزایش چشمگیری داشته است لذا نیازمند قیمت کارشناسی جدید با احتساب هزینه‌های واقعی در سال جاری هستیم.
مصطفی کشتگر با اشاره به اینکه بازنگری در قیمت نان و نرخ مصوب بیش از هر زمان ضروری به نظر می‌رسد می‌گوید: این موضوع حتی منجر به تجمع اعتراض‌آمیز بسیاری از نانوایان در مقابل اتحادیه شده است.
رئیس اتحادیه صنف نانوایان دراین‌رابطه اذعان می‌کند: متأسفانه فشار اقتصادی و عدم همخوانی قیمت‌ها بسیاری از همکاران را بر آن داشته تا از نیروهای شاغل در نانوایی بکاهند.
وی با بیان اینکه در هر نانوایی حداقل به ۵ نفر برای کار نیاز است می‌افزاید: این در حالی است که با این قیمت‌ها و افزایش دستمزدها امکان جذب این تعداد نیرو برای تمامی نانوایی‌ها امکان‌پذیر نبوده و به‌هیچ‌وجه صرفه اقتصادی ندارد.

افزایش 50 درصدی قیمت نان در تهران
این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها نانوایان در تهران نیز در نرخ‌های مورد دلخواه خود را به مشتریان اعلام می‌کنند. نرخ‌هایی که گاه تا ۵۰ درصد بیشتر از نرخ مصوب نان است و ادامه این هرج‌ومرج قیمت نان، بسترساز اعتراض‌های اجتماعی خواهد بود.
این در حالی است که از مجموع بیش از ۳ میلیون واحد صنفی نزدیک به ۸۳ هزار واحد صنفی نانوایی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که از این میان ۲۴ هزار واحد نانوایی آزادپز هستند و ۵۹ هزار واحد به‌صورت یارانه‌ای نان پخت می‌کنند. سرانه کشوری نیز به‌ازای متوسط هر هزار و ۱۶ نفر یک نانوا در کشور است. کمترین میزان سرانه مربوط به گیلان با حدود ۶۰۰ نفر و بیشترین سرانه مربوط به هرمزگان با ۱ هزار و ۶۰۰ نفر برآورد شده است. سرانه نانوایی در تهران هم به‌ازای ۱ هزار و ۵۰۰ نفر است. به‌عبارت‌دیگر به‌ازای هر ۲۵۴ خانواده یک نانوایی در سطح کشور فعال است.

در خواست نانوایان افزایش منطقی قیمت نان


خواسته اصلی اتحادیه صنف نانوایان با توجه به عدم افزایش قیمت نان در ۲ سال اخیر، بالارفتن نرخ فروش نان است، خواسته‌ای که باید پیش از این‌ها دولت و ستاد تنظیم بازار به آن پاسخ می‌داد.
توجیه نانوایان برای این اقدام خود افزایش دامنه تورم، افزایش قیمت کالاها و خدمات، بالارفتن میزان دستمزدها، افزایش هزینه‌ها و همچنین عقب ماندن از کورس بالارفتن قیمت‌هاست که تمامی آنها منطقی به نظر می‌رسد اما قانون‌شکنی و افزایش خودسرانه قیمت نان از سوی نانوایان توجیه پذیر نیست.

اتحادیه نانوان: مشکلی با حفظ نرخ نان نداریم اما ...
این در حالی است که نانوایان با حفظ نرخ نان مشکلی ندارند اما معتقدند دولت اگر می‌خواهد قیمت نان را ثابت نگه‌داری، باید یارانه‌های نان را افزایش دهد.
از سوی دیگر اتحادیه‌های خباز بارها قیمت تمام‌شده نان را محاسبه و به دولت اعلام کرده‌اند اما تغییری در یارانه نانوایی‌ها ایجاد نشده است و همین موضوع موجب افزایش خودسرانه شده است.
انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark