داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۳
 
صف‌های طولانی نان از کجا آب می‌خورد؛
کمبود آرد یا قاچاق به آن سوی مرزها؛ کدام یک مقصر اصلی است؟
کد مطلب: ۷۴۵۸۴
تاریخ انتشار:جمعه ۲۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۹
طبق گفته متولیان عدم همخوانی سهمیه آرد با جمعیت کنونی و از سوی دیگر مرزی بودن منطقه و قاچاق نان به آن سوی مرزها از عمده دلایل ایجاد صف‌های نان در برخی نقاط سیستان وبلوچستان است.
کمبود آرد یا قاچاق به آن سوی مرزها؛ کدام یک مقصر اصلی است؟
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون، وقتی برای تهیه چند قرص نان حداقل ۲ ساعت در صف چشم انتظار بمانیم و یا چندین نانوایی را در اقصی نقاط شهر گز کنیم تا شاید یکی خلوت باشد به این سوالات پی می بریم که چه اتفاقی رخ‌داده و چرا نانوایی‌ها این‌قدر شلوغ است؟ دلیل این صف های طولانی چیست؟ همه این سوالات ریز و درشت به یک سوال جدی‌تر ختم می‌شود؛ آیا آرد به نانوایی‌ها نمی‌رسد؟ آرد کم است؟

همین سوالات که البته مردم شهرستان سراوان را درگیر کرده بود ما را به سمت تماس با "سعید تجلیلی، فرماندار شهرستان سراوان" کشاند تا ماجرا را از زبان وی جویا شویم.

این مقام مسئول در ابتدای امر بیان کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت شهرستان پایین برآورد شده و از آنجایی که سرانه آرد با جمعیت کنونی همخوانی ندارد؛ یکی از دلایل شلوغی صف های نان موضوع کاهش سهمیه آرد در شهرستان است.

علت شلوغی صف های نان از زبان فرماندار سراوان

به گفته وی؛ نان سهمیه شهرستان به روستاهای اطراف و یا شهرستان های مجاور ارسال می شود و این امر از دیگر دلایل شلوغی صف های نانوایی به شمار می رود.

تجلیلی به برگزاری جلسه کارگروه آرد و نان در شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر افزایش سهمیه آرد نسبت به ماه های گذشته، اقدام به افزایش ساعت کاری خبازان در دستور کار قرار گرفته تا مردم در این راستا مشکلی نداشته باشند.

وی اظهار کرد: سهمیه ۷۰ تن آرد را برای شهرستان گرفته ایم اما دلایلی وجود دارد که با توجه به وجود مرز، ارزانی نان و از طرف دیگر طرح توزیع هوشمند نان و استفاده از کارت خوان بدون اینکه سهمیه ای در نظر گرفته شود؛ تمام اینها خود بر مشکلات افزوده است، که اگر سهمیه نان برای هر خانواده مشخص شود، قطعا وضعیت کنونی کنترل خواهد شد.

فرماندار سراوان تصریح کرد: با توجه به وجود مرز، قاچاق سوخت و انسان این نان ها گاها به سمت مرز می رود و با قیمت بیشتری به فروش می رسد.

به گفته وی؛ از طرف دیگر افزایش قیمت برنج باعث شده تا مردم به سمت نان سوق داده شوند و نان در سبد کالایی خانوار ها افزایش یابد چرا که قوت قالب مردم سیستان وبلوچستان هم نان است؛ در غیر این صورت ازلحاظ تعداد نانوایی مشکل چندانی وجود ندارد.

تجلیلی تاکید کرد: نظارت ها را بیشتر کرده ایم و امید است از این ماه به توجه به اختصاص ۷۰ تن سهیمه آرد جدید مشکلی وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark