داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
پرستار نمونه شهرستان زابل:
پرستاری مصداق واقعی خدمت و شغلی که زمان نمی‌شناسد
کد مطلب: ۷۵۶۱۹
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۳۷
پرستار نمونه شهرستان زابل گفت: پرستاری حرفه‌ای است که زمان نمی‌شناسد و در بسیاری از ایام و هر لحظه از شبانه‌روز بیماران نیاز به مراقبت دارند.
پرستاری مصداق واقعی خدمت و شغلی که زمان نمی‌شناسد
 حسین شهدادی که دارای مدرک دکترای تخصصی پرستاری و حدود ۲۴ سال سابقه کار در حرفه پرستاری و آموزش پرستاری دارد، در گفتگو با خبرنگار اوشیدا با تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار بیان کرد: حضرت زینب (س) اسوه صبر و شکیبایی است و چه افتخاری برای من پرستار بالاتر از اینکه چنین روزی به نام روز پرستار و پرستاری تعلق گرفته است.

وی افزود: پرستاری حرفه‌ای است که همواره با انسان‌های دردمند سرو کار داریم نه تنها در بیمارستان بلکه در هر مکان و هر زمانی ممکن است با افرادی روبرو شویم که نیازمند کمک ما باشند و چه انگیزه‌ای بالاتر از اینکه بتوانیم به هم نوع خودمان و آن هم در زمانی‌ که به ما نیاز دارد و ممکن است هرکسی نتواند به او کمک کند، بتوانیم در کنارش باشیم.

پرستار نمونه شهرستان زابل تصریح کرد: عامل دیگری که باعث انتخاب این شغل شد این است که در این رشته با انواع مختلف بیماری‌ها و راهکارهای تشخیصی و درمانی آشنا می‌شویم و امکان ادامه تحصیل تا مقاطع دکترا وجود دارد و می‌توانیم در زمینه های مختلف آموزشی و تحقیقاتی پیشرفت داشته باشیم.

وی با اشاره به رشادت‌های حضرت زینب (س) تاکید کرد: رشادت‌های این بانوی بزرگ اسلام بر هیچ مسلمان و حتی غیر مسلمانی پوشیده نیست چرا که آن حضرت ضمن این‌که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی‌ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد و نکته ای که کار ما پرستاران را حساس تر می‌کند این است که ما پرستاری در ایران را نشات گرفته از ولادت این بزرگ بانوی اسلام می‌دانیم و این مسئله طلب می‌کند که ما تلاش بیشتری در مراقبت از بیماران داشته باشیم.

شهدادی با اشاره به ویژگی‌های یک پرستار خوب ادامه داد: یک پرستار به معلومات علمی خوبی نیاز دارد تا ضمن شناسایی بیماری بتواند مراقبت متناسب با بیماری نیز انجام دهد و اگر در این مسئله نقصی وجود داشته باشد چه بسا ممکن است ناخواسته مشکلاتی برای بیماران نیز در پی داشته باشد.

وی اذعان کرد: مسئله مهم دیگری که پرستاری را از سایر حرفه‌ها منفک می کند توجه به اخلاقیات و صبر و شکیبایی است چراکه یک پرستار در سخت‌ترین شرایط قرار می‌گیرد ودر شرایطی که بیمار و یا گاها خانواده‌های آنها به خاطر فشار ناشی از بیماری برخوردهایی هم با پرستار داشته باشند اما یک پرستار بدون توجه به این برخوردها و یا قومیت و جایگاه اجتماعی افراد به آنها کمک می کند، ضمن اینکه حرفه پرستاری با استرس بالایی نیز روبرو بوده چرا که شرایطی ممکن است وجود داشته باشد که هر لحظه ممکن باشد جان بیمار به خطر بیفتد و کار در این شرایط بسیار سخت می‌باشد.

این پرستار نمونه با تاکید بر اینکه یک پرستار در همه حال خدمتگزار مردم است خاطرنشان کرد: خدمتی بالاتر از کمک به سلامتی مردم نیست و سلامت افراد متضمن سلامت جامعه است و پرستار جدا از مردم نیست، پرستاری رشته مردمی است که زمان جنگ، صلح و در هر شرایطی پرستاران در کنار مردم و خدمت‌رسان مردم هستند.

وی تاکید کرد: در زمان کرونا در حالی‌ که اکثر مردم شرایط قرنطینه داشتند اما پرستاران در حال مراقبت مستقیم از افرادی بودند که می‌دانستند مبتلا به ویروس کرونا هستند و اینجا بود که مشخص شد حرفه پرستاری در بدترین و سخت‌ترین شرایط هم در کنار مردم هستند.

شهدادی ادامه داد: پرستاری حرفه‌ای است که زمان نمی‌شناسد و در ایام تعطیلات و غیرتعطیلی و هر لحظه از شبانه‌روز بیماران نیاز به مراقبت دارند، ممکن است با حجم کار زیادی که در شیفت‌های مختلف یک پرستار دارد خستگی جسمی زیادی را هم برای او در پی داشته باشد اما نکته‌ای برای خود من تجربه شده همین که می‌بینیم مراقبت ما باعث کمک به یک انسان شده و یا درد و بیماری یک فرد را کاهش دادیم انگیزه می‌گیریم و خستگی‌ها را فراموش می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر به گذشته برگردید غیر از شغل و رشته پرستاری چه شغلی حاضر بودید انتخاب کنید، گفت: من خودم پرستاری را به عنوان یک حرفه خیلی دوست دارم و شاید بارها از خودم این سئوال را پرسیدم که اگر به گذشته برگردم آیا دوباره این رشته را انتخاب خواهم کرد یا خیر؟ جوابی که من به این سئوال داده‌ام این بود که با توجه به شناخت و تجربه‌ای که من از این رشته کسب نموده‌ام اینبار قوی‌تر از گذشته این شغل را انتخاب خواهم و به این رشته و حرفه افتخار خواهم کرد.

پرستار نمونه شهرستان زابل خاطرنشان کرد: به افرادی که دوست دارند در این رشته قدم بگذارند خیر دنیا و آخرت در این رشته است و به واسطه اینکه چه دعایی بالاتر از دعای یک انسان دردمند در حق ماست هر چند ما هیچوقت دوست نداریم که فردی دردمند شود اما باعث افتخار ماست که التیام‌بخش هم نوعان خود باشیم و افتخار بزرگ دیگر رشته پرستاری این است که این رشته به نام بزرگ بانوی اسلام حضرت زینب (س) مزین شده و باید این مسئله را قدر بدانیم.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark