داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه اهل سنت هامون:
نقش حجاب در ظاهر و باطن جامعه اسلامی اثرگذار است/نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب نیازمند آموزش موثر متولیان فرهنگی
کد مطلب: ۷۴۴۴۹
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۸
مولوی دوست محمد درواخ گفت: موضوع حجاب یکی از مظاهر فرهنگی که در بطن و ظاهر جامعه اسلامی تاثیرگذار است و باید در راستای ترویج این مهم و تزریق فرهنگ ناب اسلامی در جامعه به در بین خانواده ها جامعه تلاش کنیم.
نقش حجاب در ظاهر و باطن جامعه اسلامی اثرگذار است/نهادینه سازی  فرهنگ عفاف و حجاب نیازمند آموزش موثر متولیان فرهنگی
مولوی دوست محمد درواخ امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: حجاب و عفاف که یک دســتور دینی و از مســائل مهم و کلیدی جامعه ماست و پیشینه دیرینه در فرهنگ کشور ما دارد، و دین اسلام سفارش زیادی به حفظ حجاب و عفاف کرده و دختر بزرگوار نبی اکرم(ص) الگویی بی نظیر از حجاب و عفت برا دختران مسلمان هستند.

وی افزود: حجاب و عفاف، نقش آن در امنیت روانی و پایداری امنیت اجتماعی مهم است و در حوزه جرم و جرم شناسی بخشی از جرایم و پرونده سازی ها معلول رعایت نکردن مسئله حجاب و عفاف است و دشمنان برای ترویج بی عفتی و بی وبنداری دارای برنامه هستند، بانوان باید حفظ شأن و شئون یک بانوی مسلمان از شئون مختلف اجتماعی بهره مند باشند.

وی رعایت حجاب و عفاف را یک تکلیف الهی دانست که باید مورد توجه همگان قرار گیرد و اظهار داشت: کمرنگ شدن باورهای اسلامی در بین افراد جامعه به ویژه قشر جوان نتیجه تاثیرات تهاجم فرهنگی در خانواده‌هاست.

مولوی درواخ ادامه داد: امروز اثرات مخرب بد حجابی و بی حجابی را همه به عینه می بینیم از مد گرایی و مصرف گرایی گرفته تا از هم پاشیدن خانواده تا مسائل غیر اخلاقی و هدر رفتن سرمایه های انسانی، جوانی که می‌توانست با فکری باز و خلاقانه در جهت رشد و شکوفایی جامعه قدم بر دارد متاسفانه بر اثر کوتاهی ها و آماده بودن زمینه فساد تبدیل به یک عنصر نا مطلوب می شود.

وی اظهار داشت: حجاب و عفاف همواره بخشی عمده از رسالت انبیاء و اولیاء ادیان و علما بوده است زیرا حفظ حجاب و عفاف به حذف بسیاری از گناهان کمک می کند و رعایت حجاب اسلامی، به تهذیب و تزکیه نفس و ملکات نفسانی پرداخته و قرب الهی رانصیب انسان می کند.
وی با تاکید بر اینکه رعایت حجاب و عفاف تنها مختص زنان نیست، گفت: آنچه می تواند جامعه ای را از آسیب های شوم مصون داشته و حفظ كند، ترویج فرهنگ دقیق عفاف و تبیین ابعاد مختلف آن در جامعه است.

وی با بیان اینکه حجاب و عفاف مقدمه و زمینه‌ساز توجه و اهتمام نسبت به بسیاری از واجبات الهی و وظایف انسانی دیگر است، خاطرنشان کرد: از آنجاکه حجاب و عفاف، حکم واجب الهی و دستور صریح قرآن کریم است، زن و مرد مسلمانی که خود را مقید و ملتزم به این حکم الهی می‌داند، همواره در تلاش است افزون بر رعایت این حکم به لوازم و توابع آن نیز پایبند باشد.

مولوی درواخ تصریح کرد: متاسفانه کم‌کاری و کوتاهی‌ها مسئولین فرهنگی در حوزه حجاب عفاف باعث شده است تا در برخی از ادارات، اماکن عمومی شاهد بدحجابی باشیم، باید همه دستگاه‌های متولی و علما و بزرگان در خصوص فرهنگ‌سازی نسبت به موضوع عفاف و حجاب و تشریح فلسفه حجاب اهتمام داشته باشند.

وی افزود: وظیفه متولیان فرهنگی و سازمان های مربوط است تا با جلسات فکری و هم اندیشی با علمای اهل سنت و شیعه و تبیین آن از طریق علما جهت ترویج و توجیه مساله حجاب اقدام نمایند چرا که با زور و اجبار نمی شود حجاب داشت بلکه آگاه سازی جوانان ومخصوصا اهتمام آن در بین خانواده ها تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه حجاب از مسائل ضروری دین مبین اسلام است و از دیدگاه قرآن، عدم رعایت آن گناه محسوب می‌شود گفت: حجاب و پوشش امری ظاهری است که زن را در برابر نامحرمان حفظ می‌کند.

وی عنوان کرد: زنان ايراني امروز باحجاب و عفت خود توانسته‌اند راه‌هاي ترقي را پيموده و در تمام صحنه‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي الگو شوند.
مولوی درواخ افزود: جوامع غربی مدعی حقوق بشر با شعار آزادی قصد نابودی خانواده و عفت درون آن را دارد در صورتی که اسلام هم از آزادی سخن می‌گوید و هم از حفظ عفت.

وی بیان کرد: در ادامه با اشاره به نقش مهم مراکز و متولیان فرهنگی در بحث مبارزه با تبلیغات سو دشمنان علیه حجاب زن مسلمان، گفت: در سالهای اخیر آنگونه که شایسته است برنامه منسجم و کاربردی در بحث حجاب نداشته ایم و همین خلا فرصتی شد تا دشمنان تبلیغات مسموم خود را علیه این واجب دینی به راحتی اشاعه دهند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark