داخلی آرشيو خبر صفحه طوایف سیستان
۷
امتیاز مثبت 
۹
 
طایفه کلبعلی یا علی زائی، از طوایف سیستان
کد مطلب: ۴۹۸۶
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۲۸
اوشيدا: طایفه کلبعلی یا علی زائی، از طوایف سیستانی است
به گزارش پايگاه خبري اوشيدا: طایفه کلبعلی یا علی زائی، از طوایف سیستانی است که خود را از اعقاب حمزه عموی پیامبر اسلام و در نتیجه از نژاد عرب می‌دانند. سال‌ها پس از کشته‌شدن حمزه، یکی از نوادگان وی به نام نیکه در جنگ با هند در ناحیه کلکته کشته شد و در همانجا به خاک سپرده شد که براساس ادعای مطلعین طایفه کلبعلی، آرامگاه وی زیارتگاه مسلمین هند است.

کلبعلی از نوادگان علی نیکه‌است که پس از وی افراد زبده‌ای چون مولاداد و محمدخان و محمد اسماعیل خان وجود داشته‌اند که پسران محمداسماعیل خان بعد از کشته شدن پدرشان در هرات و چخانسور افغانستان مسکن گزیدند و شاخه‌های هراتی و چخانسوری را بوجود آوردند.

غیبی خان پسر محمدخان و برادرزاده وی به نام محمد، به همراهی جمعی از افراد قبیله خویش به سیستان ایران کوچ کرده و در یک منطقه جنگلی و بلامنازعه به کار دامداری و کشاورزی پرداختند.غیبی خان در منطقه مذکور، ده کلبعلی را به نام پدری شان بنیان کردند و سالهای زیادی مسکن و ماوای طایفه کلبعلی‌ها بود.بعدها به علت هجوم ریگ‌های روان و بادهای ۱۲۰ روزه، این طایفه به شهرهای زابل، زاهدان، گوهرکوه، بندر عباس، مشهد و نواحی شمال کشور (ترکمن صحرا) کوچ کردند.

از نام آوران طایفه کلبعلی به کریم خان می‌توان اشاره نمود که در دوران ناامنی افغانستان، با دوازده هزار خانوار راهی ترکستان شد و در آنجا به مقام‌های عالی رسید پس از انقلاب روسیه، دولت از ایل کریم خان خواست تا دختران را به مدرسه بفرستد اما وی بر اثر تعصبات قومی-مذهبی از کلیه مناسبات و مقام‌ها چشم پوشید و به همراه طایفه خویش مصمم بازگشت به افغانستان شد. این امر سبب شد تا دولت روسیه از طریق هوا و زمین به تعقیب وی بپردازد و او با مقاومت و به روش جنگ و گریز خود را به سرخس ایران رساند.این ر خداد توسط مردان مطلع طایفه رخشانی که هم پیمتن کلبعلی بوده‌اند مورد تائید می‌باشد. ورود کریم خان به سرخس مورد قبول دولت ایران واقع نشد و در نتیجه نیروهای دولتی ایران به ایل کریم خان دستور عقب گرد دادند. کریم خان به هر ترتیب از روسیه عقب نشینی و به افغانستان پناهنده شد. افغان‌ها نیز او را به کابل فرستاده و تحت نظر قرار دادند. و ایل و طایفه وی را در ناحیه شاه آباد هرات مستقرنمودند. در جریان جنگ کریم خان با روس‌ها، زنان وی کشته شدند و او با دختری از هرات افغانستان ازدواج کرد که نتیجه آن دو فرزند به نام‌های عبدالحسین خان و عبدالعزیزخان شد. عبدالحسین خان بزرگ و رییس طایفه کلبعلی در چخانسور افغانستان است.
بازدید کننده گرامی شما میتوانید جهت تکمیل و بروز رسانی اطلاعات طوایف سیستان مارا یاری نمایدایمیل:info@oshida.ir
Share/Save/Bookmark
مرجع : ويكي پديا
    عکاس :
محسن علي زائي
۱۳۹۲-۰۳-۱۶ ۱۰:۰۲:۳۳
باسلام لطفا از طايفه علي زائي جامع تر و كامل تر توضيح دهيد (3308)
 
محمود علیزایی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۲۰:۳۴:۲۱
سلام اگه میشه درباره تیر‌ه های علیزایی بنویسید (9517)
 
سلام شجره نامه طایفه علیزهی رابفرست
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۱۶:۴۳:۵۸
سلام خوبه شجرهنامه طایفه علی زهی را تعریف کنید (9987)
 
علی علیزایی
۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۱۹:۵۶:۱۵
ازطایف علیزایی فرزندیوسف یوسف فرزندگل محمد گل محمدفرزندمیرزامحمدهستیم نشیمن سرخس لطفااگراطلاعات اگردارید بنویسید (13582)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۲ ۱۳:۲۹:۳۴
س وعرض ادب بنده نمیدانم آیاقوم علیزهی پشتون هست یا نیست ؟ شناختی که من از قوم بزرگ عیلزهی دارم میتوان گفت که این قوم بزگ پشتون هست و بیشترینشا در هلمند وفراه زندگی میکنند لطف کنید آنچه را نمدانید از افراد آگاه کمک بگیرید امید است در این راه موفق باشید کمی بیشتر جستجو کنید الله حافظ (13612)
 
خالد علیزهی
۱۳۹۶-۱۱-۲۴ ۱۵:۴۵:۲۰
سلام علیزهی بلوچی (15757)
 
حسین
United Kingdom
۱۳۹۶-۱۲-۰۴ ۱۴:۱۵:۲۷
حسین عبدالله. عبدالله عبدالباقی.عبدالباقی کمردین. (15819)