داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
اوشیدا گزارش می دهد؛
شهر تاریخی پر رمز و راز دهانه غلامان در زهک+عکس
کد مطلب: ۶۶۴۴۹
تاریخ انتشار:شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۶
دهانه غلامان که به تنها شهر خشت و گلی دوران هخامنشیان معروف است یکی از آثار باستانی شهرستان زهک به شمار می رود .
شهر تاریخی پر رمز و راز دهانه غلامان در زهک+عکس
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ آثار به جای مانده از قلعه رستم و پادشاه های چند صد سال قبل و یا شهر سوخته که قدمت ۵ هزار ساله دارد باعث شده است تا سیستان به عنوان یک منطقه توریستی در کشور و همچنین بهشت باستان شناسان معرفی شود.

شهرستان زهک یکی از مهمترین شهرهای منطقه سیستان به شمار می رود که علی رغم وجود آثار باستانی از دوران هخامنشیان دارای مراکز تفریحی از جمله پارک جنگلی، ساحلی و مجتمع تفریحی چاه نیمه است که سالانه میزبان خیل عظیمی از مهمان های نوروزی است.

تاریخ این قطعه از ایران اسلامی انکار نا پذیر است چرا که در طول تاریخ دست خوش رویدادهایی بسیاری از جمله داستان های رستم ، پهلوان اساطیری شاهنامه و یعقوب لیث صفاری است ، همچنین در کتب تاریخی آمده است که بخش هایی از این منطقه مورد حمله تیمور لنگ نیز قرار گرفته است.

دهانه غلامان که به تنها شهر خشت و گلی دوران هخامنشیان معروف است یکی از آثار باستانی شهرستان زهک به شمار می رود که در ایام نوروز مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

این شهر تاریخی در ۴۴ کیلومتری شهرستان زابل قرار دارد که در کتیبه های باز مانده از دوره هخامنشی، تخت جمشید، بیستون و نقش رستم این شهر به نام زرک یا زرنکای آمده و بازمانده های این شهر تاریخی تا کنون قابل مشاهده است.

کاظم میر شهرکی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان زهک در گفت و گو با اوشیدا گفت: دهانه غلامان یکی از مهمترین آثار باستانی شهرستان زهک محسوب می شود که بسیاری از گردشگران نوروزی این سازه تاریخی را مورد بازدید قرار می دهند.

وی گفت: دهانه غلامان یکی از شهرهای منحصر به فرد شرق کشورمان است که روند رشد آن بدون هدف و برنامه ریزی نبوده و در ایجاد و تاسیس آن یک برنامه ریزی و تفکر دقیق دخیل بوده و با هدف ایجاد شهری با اهمیت از جهات گوناگون در دوره هخامنشیان شکل گرفته است.

میر شهرکی خاطرنشان کرد تنها در سال گذشته بیش از نیم میلیون نفر در ایام نوروز از مراکز تفریحی و تاریخی شهرستان زهک بازدید کردند.

وی افزود: شهرستان زهک یکی از قطب های مهم گردشگری در سیستان است که سالانه بسیاری از مسافران نوروزی این شهر را برای تفریح انتخاب می کنند.

میر شهرکی خاطرنشان کرد: مسافران نوروزی تنها به شهروندان سیستان و بلوچستان محدود نمی شود بلکه از سراسر ایران به این شهرستان سفر می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان زهک ادامه داد : جهت اسکان مسافران نوروزی تدابیری اتخاذ شده است که مسافران می توانند از این مکان ها در ایام نوروز استفاده لازم را ببرند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark