داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
آیت الله محامی:
مردم در صف اند/بسیاری از مصوبه های سفر رئیس جمهور اجرایی نشد/در سیستان و بلوچستان باابقا یا انتخاب مدیران ضعیف روبرو هستیم
کد مطلب: ۷۴۴۵۹
تاریخ انتشار:جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۴
آیت الله محامی در بیست و پنجمین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور در حضور رئیس جمهور با اشاره به مشکلات استان سیستان وبلوچستان مطالبه گری کرد.
مردم در صف اند/بسیاری از مصوبه های سفر رئیس جمهور اجرایی نشد/در سیستان و بلوچستان باابقا یا انتخاب مدیران ضعیف روبرو هستیم
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون، آیت‌الله مصطفی محامی؛ نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌ و بلوچستان در بیست‌وپنجمین گردهمایی ائمه جمعه کشور با حضور رئیس جمهور در تهران ضمن قدردانی از برگزاری جلسه مشترک بین ائمه جمعه شیعه و اهل سنت اظهار کرد: ائمه جمعه اهل سنت نیز از ناحیه مقام معظم رهبری منصوب شده و سرباز نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمتگزار مردم ایران هستند.

جمع غالب مردم و علمای اهل سنت همراه نظام اسلامی، پیرو رهبری و دلسوز مردم اند

امام جمعه زاهدان افزود: جدایی‌ها و عدم شناخت از یکدیگر زمینه سوء استفاده دشمن و تبلیغات منفی آن‌ها را فراهم می‌کند اما هر چه این تعاملات و جلسات مشترک بیشتر شود اتحاد و انسجام امت اسلامی نیز تقویت می‌شود.

آیت‌الله محامی با اشاره به تجربه چندین ساله همکاری و ارتباط خود با برادران اهل سنت، گواهی داد: جمع غالب مردم و علمای اهل سنت همراه نظام اسلامی، پیرو رهبری و دلسوز مردم هستند.

وی با ابراز امیدواری از تداوم برگزاری این جلسات خواستار پشتیبانی علمی و معنوی بیشتر از ائمه جمعه اهل سنت شد و گفت: اگر این‌گونه تعاملات، تعارفات و پشتیبانی‌ها صورت بگیرد زمینه ابراز وفاداری و مشارکت بیشتر این بزرگواران را در حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی مردم فراهم خواهد کرد.

علیرغم گزارش‌ها و آمار خوبی که ارائه می‌شود وضعیت مردم خوب نیست

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان ضمن قدردانی از تلاش‌های رئیس جمهور و هیئت دولت ادامه داد: رئیس جمهور با نشاط و تلاش فراوان کار را شروع کرده و طبق موقعیت ممتاز کنونی مبنی بر هم گرایی قوای سه گانه در کشور، امید مردم و مقام معظم رهبری به این دولت مردمی بیشتر شده تا کار به صورت قوی دنبال شود.

امام جمعه زاهدان اظهار کرد: علیرغم گزارش‌ها و آمار خوبی که ارائه می‌شود وضعیت مردم خوب نیست و باید تلاش شود تا مردم آمار و گزارش‌های خوبی که ارائه می‌شود را در زندگی خود احساس کنند زیرا تا به حال دولت‌های مختلف با هنرمندی گزارش‌های خوب ارائه دادند اما آنچه مردم در زندگی خود احساس می‌کردند با آمارهای ارائه شده متفاوت بود.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های مهم رئیس جمهور تواضع، اخلاق و مردمی بودن است اما برخی معاونین، وزرا و مسئولان نه تنها پاسخگوی مردم نبوده بلکه در مواردی پاسخگوی ائمه جمعه هم نیستند.

در میان نامزدهای انتخاباتی کسی رای می‌آورد که هزینه بیشتری انجام دهد

آیت‌الله محامی به بیان یک آسیب‌ ساختاری در سه بخش پرداخت و بیان داشت: بخش اول از این آسیب در خصوص نحوه انتخاب نمایندگان مجلس می‌باشد به گونه‌ای که در میان نامزدهای انتخاباتی کسی رای می‌آورد که هزینه بیشتری انجام دهد و این هزینه را یا خود فرد تامین کرده یا افراد دیگر روی او سرمایه گذاری می‌کنند و نامزد انتخاباتی پس از انتخاب به دنبال جبران هزینه ‌همراه با سود اضافه است لذا در عزل و نصب‌ وزرا، مدیران کل و حتی لایه‌های پایین‌تر دخالت کرده تا بتواند درآمد بیشتر داشته باشد.

وی افزود: در مقابل دولتمردان از قبیل وزرا نیازمند رای نمایندگان بوده و در میان دولتمردان کمتر کسی مردانگی به خرج داده و در مقابل فشارها ایستادگی می‌کند به عنوان مثال یک مدیرکل به علت ترس از استیضاح وزیر توسط نمایندگان ممانعتی در برابر یک عمل خلاف صورت نمی‌دهد.

بر اساس راهنمایی مقام معظم رهبری می‌توان برای اصلاح آسیب های ساختاری تدبیر کرد

وی اذعان کرد: یکی از آسیب‌های دیگر اين است که‌ قوه قضائیه هم برای تصویب بودجه نیازمند مجلس و برای تخصیص آن نیازمند دولت است و زمانی که دست نیاز دراز باشد زبان بسته بوده و لذا با موارد محدودی از این فساد فراگیر برخورد شده و با بقیه برخورد نمی‌شود.

امام جمعه زاهدان عنوان کرد: با همگرایی سران قوا و بر اساس راهنمایی مقام معظم رهبری می‌توان برای اصلاح این آسیب ساختاری تدبیر نمود.

در سیستان و بلوچستان با ابقا یا انتخاب مدیران ضعیف روبرو هستیم

آیت‌الله محامی به بیان مصادیقی از این آسیب در سیستان‌وبلوچستان پرداخت و گفت: در سیستان‌وبلوچستان با ابقا یا انتخاب مدیران ضعیف یا از حیث مدیریتی و یا از حیث نفسانی مواجه هستیم از این جهت که یا دارای عملکرد ضعیف بوده و یا نمی‌توانند در برابر تهدیدها و فشارها مقاومت کنند و از طرف دیگر نیز ضعف در نظارت‌ها باعث ایجاد انبوهی از مشکلات در استان شده است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان تصریح کرد: موقعیت مرزی از مزایای استان است اما تنها آسیب‌هایی از جمله قاچاق کالا، مواد مخدر و قاچاق انسان سهم استان شده و از ظرفیت مرز به خوبی استفاده نمی‌شود.

مردم در صف اند

وی خاطر نشان کرد: شاید برای خیلی‌ها غیر قابل باور باشد اما در شرایط کنونی مردم سیستان‌وبلوچستان برای آب، نان، کپسول گاز، بنزین، روغن، برنج، مرغ و غیره باید در صف بایستند در حالی که چنین چیزی شایسته مردمان این دیار نیست.

خیلی از مصوبه های سفر ریاست جمهوری اجرایی نشده است

آیت‌الله محامی بیان کرد: مصوبات سفر رئیس جمهور به سیستان‌وبلوچستان خوب بوده اما خیلی‌ها اجرایی نشده از جمله طرح رزاق، انتقال آب دریای عمoshida.irان، سازماندهی مرزها و بازرچه های مرزی، راه‌آهن، بزرگراه و حقابه گرفته نشده، که مردم سیستان از تشنگی در حال تلف شدن بوده و مجبور به مهاجرت هستند و از ظرفیت‌ منطقه بلوچستان هم استفاده نمی‌شود مانند منطقه آزاد که می‌توانست برای کشور سودمند باشد اما خود استان هم از آن بی بهره مانده است.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان ضمن ابراز گلایه از عدم انجام کارهای زیربنایی در استان عنوان کرد: به عنوان مثال به علت عدم انجام کار زیربنایی با هر بارندگی در منطقه‌ای مثل کنارک سیل اتفاق افتاده و مردم درگیر مشکلات زیادی می‌شوند.

مردم سیستان وبلوچستان مردمانی نجیب و صبور اند

آیت‌الله محامی تاکید کرد: مردم سیستان‌وبلوچستان مردمانی شریف، نجیب و صبور هستند و اگر این حجم از مشکلات در استان‌های دیگر وجود داشت حتما مورد اعتراض قرار می‌گرفت اما مردم استان صبوری به خرج می‌دهند و مسئولان باید قبل از وقوع اعتراضات، فکری برای این مردم داشته باشند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark