داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل خبرداد:
فشارخون بالا مهمترین عامل تاثیرگذار مرگ و میر
به مناسبت روز جهانی فشارخون
کد مطلب: ۷۶۲۸۶
تاریخ انتشار:جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۲۰
مجتبی رفیق‌دوست به مناسبت روز جهانی فشارخون در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: شعار امسال مانند سال گذشته « فشار خون خود را دقیق اندازه گیری کنید و با کنترل آن طولانی تر زندگی کنید » می باشد و پیام شعار به مردم این است که با اندازه گیری مقدار فشار خون خود و کنترل آن عمری طولانی و با کیفیت داشته باشند.

 رفیق دوست در ادامه بیان کرد: فشارخون بالا مهمترین عامل تاثیر گذار بر آمار مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی است و علیرغم این که بیماری فشارخون به راحتی قابل تشخیص است و درمان دارویی دارد اما در بسیاری از نقاط  جهان به میزان کافی شناسایی، درمان و کنترل نمی شود.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ حدود یک میلیارد و ۳۰۰ هزار نفر از افراد ۳۰ تا ۷۹ ساله  دچار این بیماری شده اند که  که تقریبا نیمی  از این افراد از بیماری خود مطلع نبوده اند و بیش از ۱۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

وی ادامه داد: شیوع  فشار خون بالا در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر در کشور بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری های غیرواگیر درسال ۱۴۰۰،   ۳۲ درصد بود که  ۳۸.۵درصد از این افراد از بیماری خود اطلاع  نداشتند. شیوع بیماری فشارخون در استان سیستان وبلوچستان براساس مطالعه فوق ۲۷.۸ درصد برآورد شده است .

وی ضمن تاکید بر لزوم توجه به شناسایی، مراقبت و درمان مبتلایان به فشار خون بالا از مردم خواست، جهت پیشگیری از این بیماری علاوه بر رعایت شیوه زندگی سالم ، فعالیت بدنی مناسب، کاهش میزان نمک مصرفی و فرا گیری مهارت مدیریت استرس، جهت اندازه گیری فشارخون خود به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاهها و خانه‌های بهداشت مراجعه کنند. همچنین افرادی که در طرح پویش ملی سلامت بعنوان بیمار مشکوک شناسایی شده اند جهت تعیین تکلیف وضعیت بیماری خود به پزشک مراجعه کرده تا درصورت تشخیص بیماری تحت درمان قرار بگیرند و زندگی با کیفیت تری را تجربه کنند.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark