داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
سرپرست دانشگاه علوم‌ پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل:
سیستان رتبه اول شیوع بیماری سل را در کشور دارد
کد مطلب: ۷۶۴۰۲
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۱:۳۵
سرپرست دانشگاه علوم‌ پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: با توجه به اینکه منطقه بالاترین آمار بیماری سل در کشور را دارد دانشگاه علوم‌پزشکی زابل تلاش برای حذف این بیماری در منطقه را دارد.
سیستان رتبه اول شیوع بیماری سل را در کشور دارد
مسعود صالحی باتوجه‌به اینکه منطقه سیستان رتبه اول بیماری سل را دارد در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: بزرگ‌ترین معضل امروز سیستان وجود توفان‌ها و ریزگردهای این منطقه است که از جهات مختلف، زندگی مردم را تحت‌تأثیر قرار داده و شاهد آن بیماران بی‌شمار تنفسی، سل و ریوی در این منطقه است.

 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زابل افزود: برای برون‌رفت از شرایط سخت سیستان همه نخبگان و فعالان عرصه علم و دانش باید با هم‌فکری و تلاش مضاعف دست در دست هم بگذارند.
 
 سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زابل به یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های پیش روی دانشگاه اشاره کرد و افزود: برنامه‌محوری دانشگاه مقابله و حذف سل است، با برنامه‌ریزی دقیق و تلاش جهادی در نظر داریم تا در یک برنامه چند ساله با بیماری سل در منطقه مقابله و در نهایت آن را حذف کنیم که یک برنامه چند ساله و طولانی خواهد بود.
 
 صالحی ادامه داد: بیمارستان ۴۶ تختخوابی سل امام رضا (ع) که توسط خیرین عزیز ساخته شد و چند سال قبل افتتاح گردید؛ اما جز آزمایشگاه بقیه بخش‌های آن غیرفعال بود به بهره‌برداری رسیده و برای بیماران منطقه قابل‌استفاده است. باتوجه‌به وجود طوفان‌های ۱۲۰ روزه و بروز ریزگردها در این منطقه امروز نیاز جدی به بهره‌برداری از این بیمارستان برای بیماران بود.

وی افزود: منطقه سیستان بالاترین آمار بیماری سل در کشور را دارد و همین امر باعث شده است تا به طبع این بیماری مشکلات بسیاری برای شهروندان به وجود آید.
 
وی تصریح کرد: از طرفی وجود کشورهایی همچون افغانستان و پاکستان در مجاورت استان که شیوع بالای سل را دارند و جزو ۲۰ کشور اول در این بیماری محسوب می‌شوند، زنگ خطر این بیماری را جدی‌تر از قبل به صدا درآورده است.
 
 وی ادامه داد: جزو آن کشورهایی قرار داریم که شیوع بیماری سل در آن پایین است؛ اما وجود کشورهای همسایه و آمار بالای بیماری سل در استان به‌خصوص منطقه سیستان این هشدار را می‌دهد که هرچه سریع‌تر باید با این بیماری مقابله کرد و آن را حذف کنیم که حذف این بیماری طولانی و چندین ساله خواهد بود.
 

 انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark