داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
بی‌خاصیتی تماس تلفنی نیویورک!
کد مطلب: ۲۷۲۶۲
تاریخ انتشار:يکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۱
اوشیدا: معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه تصریح کرد گفت‌وگوی تلفنی روحانی و اوباما در نیویورک تغییری در سیاست‌های آمریکا ایجاد نکرد و این موضوع بیش از اندازه بزرگ شد.
بی‌خاصیتی تماس تلفنی نیویورک!
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: نزدیک به ۸ ماه از گفت‌وگوی تلفنی روسای‌جمهور ایران و آمریکا می‌گذرد، گفتگویی که در همان وهله اول مورد انتقاد بسیاری از مردم و نیروهای دلسوز انقلاب گشت اما همزمان رسانه‌های تندروی حامی دولت از آن به عنوان یک برگ برنده بزرگ در دیپلماسی دولت جدید یاد کردند و به خاطر آن فریاد «روحانی مچکریم» سر دادند.

۵ مهرماه ۱۳۹۲ در حالیکه حسن روحانی قصد بازگشت از آمریکا به تهران را داشت، در آخرین ساعت حضورش در این کشور طی تماسی ۱۵ دقیقه‌ای با رئیس‌جمهور آمریکا گفتگو کرد. از همان لحظه به بعد، تحلیل‌ها و اخبار متفاوتی در این‌باره منتشر شد و حامیان دولت با رپرتاژ ویژه برای این اقدام رئیس‌جمهور، از آن حمایت کرده و آن را گامی بزرگ برای رفع مشکلات ایران قلمداد کردند.

اما منتقدان معتقد بودند این تماس تلفنی نه‌تنها کمکی به رفع مشکلات داخلی ایران نخواهد داشت بلکه با خالی کردن دست ایران در برابر آمریکا، باعث فشار و تحریم بیشتر آنها خواهد شد و تنها چند روز بعد از این اتفاق بود که اوباما بدون تغییر در لحن صحبت کردن خود درباره ایران ‌بار دیگر اعلام کرد در مواجهه با ایران تمامی گزینه‌ها روی میز است و این تحریم‌ها بوده که ایران را به پای میز مذاکره نشانده است.
اکنون مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه طی گفتگویی با روزنامه شرق، به تایید اظهارات منتقدان پرداخته و آن را بدون تاثیر در روابط دو کشور خوانده است.

وی در گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق گفته است: «اگر فکر کنیم این گفت‌وگوی تلفنی در مسایل ایران و آمریکا تغییر ایجاد کرد، یا اینکه موجب تغییری در سیاست‌های ما و آمریکا شد، نه اینگونه نبود، چون اگر تغییری ایجاد شده بود را باید حس می‌کردیم چون چند ماه از آن گفت‌وگو می‌گذرد و اگر قرار بود تغییر ایجاد شود، باید حس می‌کردیم.»

تخت روانچی در بخش دیگری از اظهاراتش می‌گوید: «اصلا به این شکل نبود که به این گفت‌‌وگو به عنوان حرکتی نگاه کنیم که به عنوان یک پازل و در کنار یک سری حرکت‌های دیگر، به جای بزرگی برسد. نظر شخصی من این است که این موضوع بیش از حد بزرگ شد. واقعا برخی فکر می‌کنند، شاید این کار به عنوان یک حرکت کوچک شروع شد تا قدم‌های بعدی برداشته شود، در حالی که اینطور نیست... به نظر من آن موضوع بیش از حد بزرگ شد.»

وی در ادامه نیز به بحث پر حاشیه پرواز مستقیم ایران و آمریکا اشاره می‌کند که همان موقع اعلام شد تا دو ماه دیگر (آذر ۹۲) اجرایی می‌شود؛ «به دلیل تحریم‌هایی که آمریکا برقرار کرده به نظر من، این کار فعلا عملی نیست. ورود هواپیماهای ایرانی به آمریکا مشکل تحریم دارد، گرفتن سوخت و... به این دلایل عملا این بحث، موضوعیتی ندارد.»

رجانیوز عکس، تیترها و تصاویر صفحه اول مطبوعات زنجیره‌ای مربوط به سال گذشته را نیز منتشر کرد از جمله؛ «اعتماد: تماس تاریخی در پرواز بازگشت (تمام صفحه)»، «شهروند: کلید تدبیر، قفل سیاست خارجی را باز کرد»، «شهروند: تابو شکست»، «شرق: تلفن دقیقه ۹۰ اوباما به روحانی»، «اسرار: پرواز مستقیم ایران - آمریکا با دستور روحانی»، «آرمان: فریاد روحانی مچکریم در فرودگاه»، «آفتاب یزد مکالمه تاریخی ایران و آمریکا را بررسی کرد: روحانی متشکریم»، «بهار: روی موج دیپلماسی تلفن» و «آفتاب یزد: به اندازه ۵۰۰ روز در سیاست خارجی قدم برداشتیم».

یادآور می‌شود رهبر معظم انقلاب، ۸ روز بعد از ماجرای نیویورک تلویحا به این موضوع اشاره کرده و فرمودند: برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد، به جا نبود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : رجانیوز
    عکاس :