داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
معاونت دانشگاه علوم پزشکی زابل:
شهروندان توصیه‌های سلامتی زمان طوفان را جدی بگیرند
کد مطلب: ۷۵۴۲۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۳۵
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: با توجه به طوفان و گرد و غبار در سیستان، از شهروندان عزیز سیستانی درخواست می‌شود موارد و توصیه‌های بهداشتی را برای حفظ سلامت خود و ساير اعضای خانواده به کار گيرند.
شهروندان توصیه‌های سلامتی زمان طوفان را جدی بگیرند
 جواد اکبری‌زاده در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: شهروندان محترم سعی کنند در هنگام بروز پدیده ریزگردها در منزل بمانند، درب‌ها و پنجره‌ها را بسته نگه داشته و از فعالیت غیر ضروری در خارج از منزل اجتناب نمایند و در صورت اجبار به فعالیت در هوای آزاد، ضمن به حداقل رساندن زمان مواجهه با این پدیده، حتما از ماسک‌های مخصوص گرد و غبار که در داروخانه‌های سطح شهر موجود می‌باشند استفاده کنند.

وی افزود: در صورتی که به این نوع ماسک‌ها دسترسی ندارند یک قطعه دستمال مرطوب را جلوی دهان و بینی خود قرار دهند.

اکبری‌زاده با اشاره به افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بيماري‌های تنفسي، آسم و بیماران قلبی و عروقی و ... می‌باشند ممکن است در زمان آلودگی هوا در اثر کاهش میزان اکسیژن تنفسی و تحریک مجاری هوایی دچار مشکل یا حمله‌های قلبی شوند و بر این اساس توصیه می‌شود تا حد ممکن در فضای باز و خارج از منزل قرار نگیرند.

وی تاکید کرد: از تردد غیر ضروری و حضور سالمندان، کودکان و افراد دارای مشکلات تنفسی و قلبی عروقی در فضای آزاد خودداری شود و جانبازان شیمیایی و بیماران تنفسی شدید به هيچ وجه در معرض هوای آلوده قرار نگیرند.

معاونت بهداشتی علوم پزشکی زابل ادامه داد: پرهیز از مصرف غذاهای چرب، استفاده زیاد از مایعات و لبنیات کم چرب و شستشوی مکرر بینی و دهان و همچنین پوشش مناسب مواد غذایی آماده مصرف جهت جلوگیری و کاهش بروز عوارض ناشی از ریزگردها موثر هستند.

وی افزود: با توجه به کاهش میزان دید در هنگام بروز ریزگردها، لازم است از سفرهای غیر ضروری در این مواقع اجتناب شود و چنانچه بنا به ضرورت در جاده بوده و در حال رانندگی هستید، ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با دقت و با سرعت مناسب رانندگی نموده و در صورت لزوم تا برطرف شدن شرایط حاد، اتومبیل را در نقطه امن متوقف نمایند.

اکبری‌زاده تصریح کرد: مصرف آب و سبزیجات را فراموش نکنید، آب به دفع مواد سمی از بدن کمک کرده و سبزیجات حاوی مواد مورد نیاز بدن برای بالا بردن قدرت ایمنی هستند.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark