داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
صف‌های طولانی نان از کجا آب می‌خورد؛
وقتی وزن چانه بیماری های ویروسی از وزن چانه نان در نانوایی ها سنگین تر است/ علت تشکیل صف های طولانی چیست؟
کد مطلب: ۷۴۶۱۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۷
در حالی این روزها شاهد صف های طولانی شهروندان برای تهیه نان هستیم که مهمترین دلیل این معضل در زابل گرانی قیمت سبوس و خوراک دام است که این مهم باعث شده دامداران اقدام به خرید و خشک کردن نان جهت تغذیه دام کنند.
وقتی وزن چانه بیماری های ویروسی از وزن چانه نان در نانوایی ها سنگین تر است/ علت تشکیل صف های طولانی چیست؟
به گزارش اوشیدا، شلوغی صف های نانوایی در شهرستان زابل سبب نارضایتی بسیاری از مردم شده، آن هم در روزهایی که ویروس آنفلونزا در کمین است و بر فاصله گذاری اجتماعی تاکید می شود واین شلوغی و صف‌های طولانی در مقابل نانوایی ها، گلایه بسیاری از شهروندان زابلی را درپی داشته است، براساس پیام های رسیده شهروندان به خبرنگار اوشیدا، برخی شهروندان مدت زمان انتظارزیادی را در صف‌های نان را به خصوص منتظر می مانند.

یکی از شهروندان زابلی در این باره به خبرنگار ما گفت: مشخص نیست چه اتفاقی افتاده که صف های نانوایی به یک باره شلوغ شده است، مسئولان باید فکری برای این موضوع کنند تا سلامت مردم در این صف ها به خطر نیفتد.

بهاری یکی دیگر از شهروندان می گوید: طی ده سال گذشته متاسفانه نانوایی های دولتی اضافه نشده و مردم توان خرید نان سنتی را هم ندارند، متاسفانه به علت افزایش مهاجرت روستاییان به شهر بدلیل وجود خشکسالی و همچنین خیل عظیم مهاجرین افغانستانی، خرید نان از نانوایی ها به دلیل صف های طولانی و شلوغی به کابوسی برای تهیه قوت غالب مردم تبدیل شده است.

کریمی یکی دیگر از شهروندان زابلی در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: افزایش تقاضا برای خرید نان توسط دامداری‌های خرد و مرغ داری‌های کوچک از روستا‌های اطراف زابل، یکی دیگر از دلایل شلوغی است، نهاده‌های دامی به شدت گران شده و همین مسئله سبب شده است که دامداری‌های کوچک، افرادی را برای خرید نان به صف‌های نانوایی بفرستند و به همین دلیل رشد تقاضای نان در روستا‌ها و به خصوص به منظور مصرف دام، سبب شده است برخی ساکنان روستا‌های زابل برای تامین نان روزمره خود، به شهر مراجعه کنند و صف‌ نانوایی در این شهر شلوغ‌تر شود.

مهدی سرابندی معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: با توجه به اینکه کارگروه آرد و نان وتعزیرات حکومتی، بهداشت و درمان در یکماه گذشته سه مرحله بازدید جامع از تمامی نانوایی های سطح شهر توسط بازرسان انجام شده است و ساعات کار نانوایی ها افزایش یافته است، در این زمینه تخلفاتی از جمله کم فروشی، عدم رعایت موازین بهداشتی محرز شده است.

وی ضمن تایید افزایش تقاضای نان توسط دامداری‌های خرد افزود: وقتی قیمت سبوس و خوراک دام کمترین قیمت در بازار به کیلویی ۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است، مشخص است که دامداران برای تغذیه دام خود به خرید نانی که ارزان است، از روستاها روی بیاورند، و به دلیل خشک سالی و کمبود علوفه، برخی چهار پنج نفره در صف می‌ایستند و تعدا بیشتری نان می‌خرند تا بتوانند خوراک دام خود را تامین کنند و نان برای این افراد، کیلویی ۳ هزار تومان و ارزان‌تر از خوراک دام تمام می‌شود.

سرابندی ادامه داد: مشکل اساسی با توجه به نظارت بر تخلفات، در زیر ساخت هاست و رفع مشکلات زیرساختی و همچنین دولتی بستری ایجاد برای بحث مردمی بودن کارت یارانه نان از طرف سرپرست خانوار تعلق گیرد و با توجه به این بستر ایجاد شده و منتظر مجوز از طرف دولت هستیم چرا که با توجه تعلق گرفتن یارانه به نانوایی ها باز هم آرد در خارج از شبکه به فروش می رسد و قاچاق میشود.

وی با اشاره به افزایش نظارت بر فعالیت نانوایی ها، تاکید کرد: بازرسان اداره صمت نیز بر چگونگی فعالیت خبازی ها، تعطیلی بی مورد در ساعات کاری، کم فروشی و گران فروشی، فروش آرد در خارج از شبکه نظارت دارند و همچنان بازدید از نانوایی ها انجام و با واحدهای متخلف برخورد قانونی شده و متخلفان به تعزیرات حکومتی معرفی شده اند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark