داخلی آرشيو خبر صفحه طوایف سیستان
۱۳۷
امتیاز مثبت 
۱۲
 
طایفه براهویی از طوایف سیستان
کد مطلب: ۴۸۴۲
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۱۰
اوشیدا:براهویی از طایفه‌های سیستانی استان سیستان و بلوچستان می‌باشد.
طایفه براهویی از طوایف سیستان

به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:براهویی طایفه‌ای‌ست از نژاد دراویدی که به زبان براهویی سخن می‌گویند، آنها در ایالات بلوچستان و سند در پاکستان، جنوب افغانستان، استان سیستان و بلوچستان ایران و ناحیه مرو در ترکمنستان زندگی می کنند . ايل براهويي و بلوچ ممسني مشهور به محمدحسني در نواحي مرزي ايران، افغانستان و پاكستان به سر مي برند. ممسني بلوچ براهويي از ۲۴ طايفه تشكيل شده است.

پیشینه ایل برآهوییها به دوران هخامنشیان بازگشته ونياي اوليه خوانين يا سرداران حاكم بر اين ايل در ایران، سردار محمدخان ممسني ساكن شيراز بود كه در زمان شاه عباس مهاجرت ايل ممسني را به سيستان و بلوچستان رهبري كرد. اکثر آن‌ها در ناحیه کلات در بلوچستان پاکستان قرار دارند. آن‌ها از نظر چهره و زبان تاحدی از قوم بلوچ متمایز هستند. آن‌ها مسلمان و سنی مذهب از شاخه حنفی هستند. تیره های مختلف طایفه براهویی سیستان و بلوچستان ایران، افغانستان و پاکستان شاخ هایی از ایل ممسنی ساکن در استان فارس ایران هستند که در در دوره صفویه به شرق ایران مهاجرت کرده اند. ایل ممسنی براهویی به نام محمدحسنی مشهور است و اصل و نسب آنها به اتحادیه سکایی_ پارتی ممسنی های باستان برمی‌گردد و از نژاد دراویدی نمی‌باشند.[نیازمند منبع] تاریخ برآهوئی بر میگردد به کوچ این طایفه از سیبری به کناره های هامون و قبل ازحمله اسکندر به ایران که براهوئیها را کوچ لقب بود و بلوچان را بلوص و براهوئیها از سلسله کوچانشاه هستند که بر میگردد به ۷۰۰۰ سال قبل ودر تایید موضوع به شعر حکیم ابولقاسم فردوسی دراین خصوص میتوان اشاره نمود که میگوید
( سپاهی ز گردان کوچ و بلوچ سگالیده جنگ و برآورده خوچ )
( که کس درجهان پشت ایشان ندید برهنه یک انگشت ایشان ندید )
سوت براهویی آهنگی است متعلق به این طایفه که غالبا توسط زنان خوانده می‌شود.
بیشتر براهوئیان ایران عشایر دامدار هستند و در برخی از روستاهای سیستان و دامنه‌های کوه خواجه ، تاسوکی و اطراف آن و نیز در اطراف شهرستان خاش در بلوچستان زندگی می‌کنند.

براهویی‌های سیستان به دو شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند. کشاورزان بیشتر در مناطق میان کنگی، سکوهه، لوتک، شیب آب و منطقه شهرکی و نارویی و دامداران از مطقه برنگ تا سفیدآبه و چاه دیوان و در تمام دشت‌های حاشیه هامون و به هنگام ییلاق به کوههای قائنات و بلوچستان کوچ می‌کنند.
عدهٔ زیادی از این قوم چندین سال قبل از انقلاب بر اثر خشک سالی در زابل و زاهدان به مازندران و تعدادی از شهرهای استان کرمان مانند عنبرآباد و کهنوج مهاجرت کردند.[۱]
تیره‌های ایل براهویی ممسنی ( محمد حسنی)در ایران، افغانستان و پاکستان :
تیره سیاهی زهی
تیره عیدوزهی
تیره یاگی زهی
تیره شاهک زهی
تیره زیرکاری
تیره مالکی
تیره چنال
تیره محمدحسنی
تیره اجباری
تیره مردان شاهی
تیره لوارزهی
نیره مندوزهی
تیره حاجی زهی
تیره هارونی
تیره کهرازهی (کهرایی، کری)
تیره کیازهی
تیره ممسنی
تیره ساسولی
بازدید کننده گرامی شما میتوانید جهت تکمیل و بروز رسانی اطلاعات طوایف سیستان مارا یاری نمایدایمیل:info@oshida.ir

Share/Save/Bookmark
مرجع : ویکی پدیا
    عکاس :
محمد زهری چنال
۱۳۹۲-۰۷-۰۵ ۱۹:۵۲:۳۹
بنده از طایفه زهری هستم ک این طایفه از بزرگترین شاخه های براهویی اصیل پاکستان میباشد ک در ایران به زهری زهی وچنال معروف است بزرگ این طایفه سردارثناالله خان زهری است و ایران قااضی امان الله خان زهری میباشد طوری ک در پاکستان هر شاخه ای از براهویی باید اجداد خود را ب زهری از نوادگان مینگل برساند (4222)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۱۲-۱۲ ۰۴:۲۶:۱۸
سلام تاجایی گه بنده اطلاع دارم زهری اسم قوم نیست اسم یک منطقه است که هرکس که دراونجا زندگی میکنه بهش میگند زهری هر فامیلی که باشه بعدشم سردار ثنالله زرک زهیه که یک قوم افغانیه. (5562)
 
بهروز زهری
۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۲۲:۱۲:۳۶
اصل و نسب زهری عرب است نه براهویی (7383)
 
بهروز براهویی
۱۳۹۳-۰۷-۱۳ ۲۳:۴۵:۳۰
سردار بزرگ براهویی ها سیستان مرحوم سردار حاج حسن خان براهویی زیرکاری بوده که مثل این مرد سیستان چنین سرداری نداشته (7738)
 
حامدبراهویی
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۴۶:۳۲
سردار بزرگ براهویی های سیستان مرحوم سردار حاج سعیدخان براهویی زیرکاری فرزند سردار عبدالکریم و پسرعموی سردار نظر جان بوده و دلاوری ها وفدا کاری های سردار حاج سعیدخان رو تاریخ و مردم سیستان وافغانستان به خوبی به یاد دارن درکنار سردار حاج سعیدخان سردار حاج نظر فرزند سردار حاج سمندرخان وسردار حاج حلیم خان فرزند حاج بلوچ خان و حاج حسن خان و.....بوده اند وبعد از سردار حاج سعیدخان سردار پسرش سردار عبدالله خان به بزرگی منصوب شد وسردار حسین خان فرزند مبین همیشه درکنار سردار عبدالله خان بودن و بعد ازمرگ سردار عبدالله خان مردم سردار حسین خان فرزند مبین رو به بزرگی انتخاب کردن (13335)
 
ناصر براهویی چنال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۷-۲۱ ۱۵:۱۷:۱۸
باسلام وخسته نباشید اطلاعات خوبی از طایفه براهویی در اختیارم گذاشتی ممنون بنده ناصر چنال ضهیری از ایران هستم (4302)
 
۱۳۹۲-۰۸-۰۱ ۲۰:۵۷:۴۲
طایفه زهری زهی و چنال ک در ایران به دو طایفه میباشد اما در پاکستان فقط بنام طایفه زهری واحد میباشند ک صحیح همین است .شما میتوانید از بزرگان چنالهای ایران در مورد بوهرخان ک زهری زهی های زاهدان از نوادگان ایشان میباشند (4431)
 
ali mingal
United States
۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۲۱:۳۴:۵۱
سلام،ممنون از اطلاعات کاملتون،علی براهوئی هستم از ایرانشهر،لطف کنین از رشته مینگل هم اطلاعات بیشتری بذارین،با تشکر (4942)
 
زهری چنال
۱۳۹۲-۱۰-۲۶ ۲۲:۰۷:۵۲
سلام علیکم علی اقا.رشته مینگل از چندین شاخه هست ک براهویی اصیل را تشکیل میدهند ک اکثزیت جمعیتشان در پاکستان میباشدشامل طوایف چنال(زهری)توتازهی .کبدانی وجمشیدزهی وزیرکاری...میباشند لیستی از طوایف که دوستان ما تهیه کردند فقط از براهویی های سیستان میباشند ک نسب شان ممسنی میباشد نه براهویی اصیل مانن مینگل ها.نسب ممسنی ها به قوم لرهای شیراز میرسد وفقط از مادر به براهویی میرسند (5019)
 
۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۱۸:۳۳:۱۶
سلام برادر تاجايى كه من اطلاع دارم زير كارى مينگل نيست محمدحسنى است فك كنم باتشكر احسان شه بخش (10771)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۰:۴۷:۰۲
سلام کسی از طایفه بامدی یا بومدی محمدحسنی اطلاعات داره در اختیارم بزاره ما جد اندر جد معتقدیم ما وتیره یاگیزهی یکی هستیم ومسکون افغانستانیم هر کی اطلاعات داره لطف کنه در اختیارم بزاره (11598)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۸:۴۲:۴۵
علیک سلام من یاگی زهی هستم ولی از بامدی چیزی نمیدونم من از سفید ریشم میفرسم بعد بهت میگم (11839)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۹-۲۹ ۰۹:۳۷:۲۸
سلام دوست عزیز.میتونید از بزرگتون اسم فرزندان ونوه های محمد حسن خان(محمدحسنی) رو بپرسید وبرام بنویسید؟سپاسگذارمیشم (15385)
 
علیرضا یاگی زهی
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۹:۰۵:۰۴
هرکی یاگی زهی هست شمارشو ب این شماره بفرسته ی گروه واتس أپ دارم میبرمش تو گروه تا چیزی اگه از یاگی زهی نمیدونه بهش بگیم ۰۹۱۵۶۰۸۳۹۴۲ (11842)
 
Parviz
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۰:۳۸:۴۲
من بامدی هستم برادر از افغانستان قله کاه از طایفه خالقداد هستم (13294)
 
پرویزبامدی
۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۱۰:۴۵:۴۶
من از بامدی های افغانستان قله کاه هستم جد ما باور به این دارند که از ایل ممسنی شیراز هستن و دوره سلطان محمود غزنوی از جدشان جدا شده و در منطقه سیستان و افغانستان ساکن شدند تمام دگه اطلاعاتی ندارم خوشحال میشم کسی بهم بیشتر اطلاعات بدهد (13295)
 
صادق
۱۳۹۲-۱۲-۱۲ ۰۴:۴۷:۳۹
من نمیدونم شما این حرفهای چرتا از کجا میارید زهری اسمه یک منطقه است تو پاکستان هر کی اونجا زندگی میکنه فرقی نمیکنه چه قومی باشه بهش میگند زهری اما در مورد سردار ثناالله ایشون در اصل زرک زهی هستند و مادرشون هم کبدانیه و هیچ ربطی به طایفه براهویی نداره اسم سردار طایفه براهویی تو پاکستان سردار پتی محمده (5563)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۵ ۲۲:۴۱:۱۵
اقای صادق جان ایا شما کتاب تاریخ بلوچستان را خوانده اید؟خصوصا تاریخ بلوچ از میر اسرارالله؟ایا شما سجره ی زهری ها را مدانید ک اینان فرزندان میر زهری هستند به این خاطر به سرزمینی که در انجا زندگی میکنند میگویند زهری گت؟ به این دلیل که ان سرزمین مال میر زهری بوده و هست وبه نوادگان ایشان زهری زهی میگویند چنان که در سایر اقوام بلوچ که به اسم پدربزرگشان خوانده میشوند و نه به سرزمینی که در ان زندگی میکنندو طایفه بزرگ زهری های پاکستان و ایران که از جندین شاخه تشکیل میشه از نوادگان میر زهری هستند(چنال.کبدانی .جمشیدزهی .موسیانی.زرک زهی و...)من نمیدانم شما چطور بدون علم تاریخ بلوچستان نظر میدهید. هرچند که حقیقت سخت است شما لطفا به کتابها وسایتهای معتبر بپردازید و از بزرگان تاریخ بلوچستان بپرسید نه از روی تعصبات قومی و طایفه ای.لطفا به این سوال من پاسخ دهید :نام پدر بزرگ ممسنی ها کیست؟و لطفا برام مشخص کنید که چطور ممسنی به براهویی از پدر میرسند؟ (5672)
 
مینگل از تیره مرودزهی
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۵:۲۵:۴۴
پدربزرگ (جد) ممسنی ها ایدو فرزند شاه عباس است. مادربزرگشان براهویی است (9129)
 
حاج نورعلی.مینگل براهوی بلوچ
۱۳۹۵-۰۵-۱۵ ۰۲:۰۳:۱۶
طایفه ذیل که دراست ممسنی درج شده چنال ایجباڑی .مالکی .ساسولی به سلسله .ممسنی ارتباط ندارند (11392)
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۳۹:۴۵
ایدو پدربزرگ ممسنی هانیست اون پدربزرگ ایدوزیاست.پدربزرگ ممسنی ها محمدحسنه.ایدو دامادمحمدحسنی هاشده ومادربزرگ ایدوزیامحمدحسنیه (11624)
 
مینگل از تیره مرودزهی
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۵:۲۹:۴۲
باسلام. من براهویی اصیل از مینگل و از تیره مرود زهی هستم . ساسولی یکی از تیره های مینگل است و به ممسنی ها ربطی ندارد مدیریت سایت لطفا مطلب را ویرایش نمایید و تیره ساسولی را از تیره های ممسنی(محمدحسنی) جدا کنید. (9130)
 
حافظ
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۵:۰۶:۱۰
سلام جناب مریدزهی میشه بیشتربا شما اشنا بشیمپ ن من هم مریدزهی مینگل هستم اطلاعاتی درباره ایل می خواستم (11033)
 
مرودزهی مینگل
۱۳۹۵-۰۸-۰۵ ۲۳:۴۴:۱۶
سلام حافظ جان، اگر واتساپ داری شماره ات را بفرست تا باهم اشنا بشیم، (12174)
 
مرودزهی
۱۳۹۵-۰۸-۰۵ ۲۳:۵۱:۳۳
با سلام،

دوستان هر کسی که از تیره مرودزهی (مریدزهی) طایفه مینگل هست لطفا به وبلاگ ادرس زیر مراجعه نماید و در قسمت نظرات خودش را معرفی کند و شماره تلفن بگذارد تا بیشتر باهم اشنا بشیم
http://moroodzehi.rozblog.com (12175)
 
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۲:۲۷:۵۵
سلام من از طایفه مینگل با جی زهی استم برادران مینگل واتساپ دارن من ببرن تو گروه تا بیشتر اشنا بشیم۰۹۳۸۲۸۸۶۷۵۵ (14525)
 
کبدانی
۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۰۲:۱۰:۳۵
سلام برادر از کجا میتونم کتاب اسرار الله را گیر بیارم تو ایران .ممنون میشم راهنماییم کنید (9236)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۵ ۲۲:۴۷:۳۵
شما صادق جان میتوانید از کتاب تاریخ بلوچستان از اسرارالله چاپ پاکستان را بخوانید واز انجا از ریشه سردار ثناالله را یاد خواهی گرفت که ایشان از نوادگان میرزهری هستند و بلوچ رند هستند به گفته خودشان با ارایه مدارک و شجره نامه معتبر (5673)
 
۱۳۹۳-۰۱-۰۳ ۱۸:۱۶:۴۰
شما میتوانید شجره نامه معتبر زهری را هم از سایت و هم از کتابهای تاریخ بلوچستان چاپ پاکستان بخوانید و اطلاعات خود را بیفزایید (5731)
 
بهروز زهری
۱۳۹۳-۰۶-۱۹ ۱۳:۵۸:۲۴
السلام علیم
زهری ...اصل عرب ....و از قبیله بزرگی می باشد ...بنام زهری است ه (7594)
 
سعید براهویی
۱۳۹۳-۰۴-۰۳ ۲۰:۵۸:۳۸
با سلام خسته نباشید بنده از استان خراسان رضوی شهرستان سرخس هستم و سرخس بیش از ۱۰۰۰خانوار براهوی داره اونم زیرکاری ناگفته نماند روستای ب نامی شورقلعه معروف ب براهوی اباد ؛ممنون تشکر ۰۹۰۱۹۵۹۷۴۷۵ (6965)
 
United States
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۰۷:۰۲:۱۷
حسام الدين زهري زهي از زاهدان
باسلام خدمت دوستان نظرهاي كه در مورد قوم زهري داده اند اكثرا اشتباه است چون زهري اسم يك منطقه نيست اسم طايفه است ودر منطقه خضدار پاكستان زندگي مي كنند وسردار ثناالله خان زهري سردار قوم هستندو اقوام زهري زهي كه در ايران زندگي ميكنند كه قبلا در پيران ولار والان در زاهدان ومشهد و خاش شهرك پيمان وايرندگان زندگي ميكنند و اقوام كبداني، جمشيد زهي، دكالي، چنال، زرك زهي وساسولي با زهري هم ريشه هستند وباطايفه براهويي كه از ممسن فارس هستند يكي نيستند.
با تشكر (8127)
 
بلوچ
۱۳۹۴-۰۲-۲۶ ۰۰:۲۸:۳۹
سلام برادرها زهری زبانش براهوی است وحرف صادق کاملآ درست است اسم پدر سردار ثناالله دودا است واصلش زرک زی است .من خودم در پاکستان وخصدار بودم (8888)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۱۳:۳۰
من زرک زی هستم (9088)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۰:۳۴
سلام زرک زهی از شاخه ی زهری زهی است سردار ثناالله خان زهری از همین شاخه میباشد ایشان در حال حاضر وزیر بلوچستان پاکستان میباشند (9846)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۰۷:۵۸
سلام برادر من زرک زی هستم از گرگان لطفا برای اشنایی بیشتر به شماره 09372853055تماس بگیر (9087)
 
رستم
Germany
۱۳۹۶-۰۸-۰۴ ۰۲:۴۸:۱۸
سلام وعرض ادب خدمت حسام الدین زهری زهی اینجانب رستم ناصری فرزند عیسی فرزند خدابخش فرزند ولی محمد خان فرزند مندوست خان فرزند دوست محمد خان فرزند زهری فرزند گزابیک خان فرزند سلیمان خان فرزند انوشیروان خان وانوشیروان نوه ی زهری وزهری نوهی انوشیروان بزرگ......حالا باایناوصاف بنده پدرو برادرانو عمو وعموزادگانمون در استان کرمان ساکنوعدای در ایرندگان خاش سکونت دارند فقط نمیدانم ما به میرزهری واز طایفه بزرگ زهرو زهی هستیم من که میگم هستیم ولی برای اطمینان خاطر از جنابالی وعزیزانی که به تاریخ بلوچستان واقوامش مسلطند خواستم نظری منطقی وازروی ادله برای اطمینان خاطر بنده داده باشند با آرزوی سلامتی برای تمام برادران دینیمان وغیور مردان بلوچ ختم کلام09162759194 (14984)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۸-۰۴ ۰۲:۵۵:۵۲
سلام وخسته نباشی من یکی دو نظر بدون قید منبع ان ارسال کردم اینجا روصفحه گوشی نوشته میشد که ارسال شد ولی متاسفانه بین پیامها نمیبینم دیدگاه ونظرمو بگین کلا جریان چنه.... (14985)
 
طاهر رحمتزهی
۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۱۴:۲۰:۲۸
سلام ببخشید چرا اسم ازفامیل رحمتزهی برده نمیشه رحمتزهی براهویی استند (9107)
 
بنیامین براهویی
۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۲۳:۳۸:۰۵
من نوه حاجی عبدالحق براهویی سردارتیره شاهگ زهی هستم پدربزرگ پدرم حاجی بهاالدین فرزندعیدوپهلوان است حاجی عبدالحق بهترین سرداربودکه بعدمرگش سرداری رابه عبدالقیوم داد (9108)
 
بنیامین عیدوزهی
۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۰۲:۱۵:۵۴
س منم بنیامین عیدوزهی هستم نوه ی بلوچ خان پدر بزرگ پدربزرگم عیدو پهلوان است از ازدواج عیدو وشاهزاده طایفه عیدوزهی به وجود امد (9234)
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۴۳:۱۳
سلام این دوستمون عیدوپهلوان شاگزی روگفت جدشما ایدوزیارونگفت اون ی ایدوی دیگست (11625)
 
بنیامین عیدوزهی
۱۳۹۴-۰۶-۱۱ ۰۲:۰۷:۵۵
ما همه بلوچ ها برادر هستیم فرقی توش نیست لطفا بی اخترامی نکنین (9233)
 
عارف براهوي
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۱۸:۵۸:۲۵
سلام خدمت همه دوستان ًـ براهوئ تعريف نداره تعريف شما إز خوبي شماست (9359)
 
عارف براهوي
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۱۹:۰۰:۵۷
من عارف براهوي نوه سردار رحمان خان براهوي هستم (9360)
 
ناصــر تــوتازهــی
۱۳۹۴-۰۸-۱۰ ۱۲:۳۵:۱۰
ســلام کسـی درمورد طایفه تــوتازهی اطلاعاتی داره به بنده بده و محل زندگی و جمعیتشون در پاکستان.ممنون میشم. ۰۹۳۸۴۵۴۶۴۰۹ (9406)
 
mohammad omar
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۳:۱۲:۰۵
سلام منم یاگی زهی هستم از سردار محمد عمرخان براهویی فرزند رحمان خان (9429)
 
mohammad omar
۱۳۹۴-۰۸-۱۹ ۱۳:۱۴:۱۹
عارف تو پسر کی هستی محمدعمرخان رو میشناسی (9430)
 
ظاهر براهویی
۱۳۹۴-۰۸-۲۱ ۱۸:۱۳:۵۸
با سلام وتحیات الهی
خدمت شما عرض کنم که بنده ار تیره زیرکاری هستم و متاسفانه به این دلیل که در مازندران به دنیا امده ام و بزرگ شده ام ؛زیاد از این حرفها و تیره ها سر در نمی اورم
ولی ممنونم از شما که این چنین مطالب خوبی را جهت اطلاع امثال بنده حقیر در این سایت قرار داده اید
ممنونم (9443)
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۰۲:۰۹:۴۱
زیرکاری از طوایف قریمی ایل ممسنی/ محمدحسنی است. (11672)
 
ناصر توتازهی
۱۳۹۴-۰۸-۲۵ ۱۴:۲۲:۰۸
ســلام کسـی درمورد طایفه تــوتازهی اطلاعاتی داره به بنده بده و محل زندگی و جمعیتشون در پاکستان.ممنون میشم. ۰۹۳۸۴۵۴۶۴۰۹ .دوستان بنده کمک خواستم ایا کسی اطلاعات داره؟؟؟ (9458)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۱۲:۵۱:۱۳
طایفه توتازهی از شاخه های طایفه بزرگ مینگل میباشد (9812)
 
طاهر چنال
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۴:۴۵:۳۳
باسلام بنده طاهر چنال از بندرعباس از بزرگان قوم چنال اطلاعات دقیقتر وواضح تری میخواهم که فامیلهای چنال رابیشتر بشناسم با تشکر (9568)
 
طاهر چنال
۱۳۹۴-۰۹-۲۱ ۱۴:۵۰:۳۸
با سلام بنده طاهر چنال از قبیله چنال از بندر عباس لطفا از قبیله چنال واضح تر با مستند روشنتری توضیح دهید با تشکر (9569)
 
سدیس چنال
۱۳۹۴-۱۰-۲۶ ۲۱:۳۱:۲۴
سلام برادر بزرگ طایفه چنال حاجی حلیم خان فرزند حاجی حسن خان هست (9758)
 
احمد
۱۳۹۴-۱۰-۱۹ ۲۱:۲۵:۲۳
سلام من شنیدم طایفه براهویی به عرب میخوره میگن از نوادگان عبدالمطلب واز نسل عموی حضرت محمد(ص )هستن (9735)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۰۰:۳۲:۱۳
سلام من ارمین براهویی هستم از کراچی پاکستان از طایفه زیرکاری سردار حاج الله داد براهویی (9808)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۰ ۲۱:۲۱:۳۸
سلام من عبدالحمید براهویی هستم تیره کوهی زی (9845)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۲ ۰۳:۱۶:۴۴
سلام.ازتیره یاشجره میرکوچال در براهویی اگرکسی اطلاعاتی داره بفرسته ممنون میشم.
رشته میرکوچال به براهویی های افغانستان یا چهاربرجک نزدیک است (9890)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۲ ۰۳:۲۰:۵۳
سلام .درمورد اسم یا رشته میرکوچال در
براهویی های نیمروز اگراطلاعاتی دارید بفرستید.ازبراهویی های نیمروز اگر شجره داری بزارید.تشکر (9891)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۲ ۰۳:۲۶:۲۷
سلام.فقط تیره ها رو مینویسید.حداقل ازهرتیره یک شجره کوتاه مثلا ۱۰یا۱۵اسم اجداد براهویی رابنویسید تا امثال ما جوانان. بهتر با طایفه واجداد خود اشنا شویم . (9892)
 
صالح براهوی
United States
۱۳۹۴-۱۲-۲۸ ۱۵:۱۷:۱۴
سلام من یاگیزهی هستم این قدر زهی زهی نکنین براهوی ریگی شه بخش نداریم همه یکی هستیم (10026)
 
یونس
۱۳۹۵-۰۱-۱۴ ۱۷:۱۷:۱۶
سلام من یونس ملکی هستم از ملکی های افغانستان میشه درمورد این طایفه اطلاعی بدین ممنون (10127)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۹:۰۰:۰۲
میشه بگی تو یاگی زهی چی هستی (11840)
 
جنید
۱۳۹۵-۰۱-۱۵ ۱۱:۱۰:۴۸
سلام من جنید از دبی از طایفه زیرکاری سردار حاجی الله داد هستم ممنون از نظرات خوبتون.. (10135)
 
عیسی خان
۱۳۹۵-۰۱-۱۷ ۱۹:۲۰:۳۰
سلام منم از شیرازهستم از طایفه سردار حاج الله داد..میشه لطف کنید بگید برادر محمدحسن کی بوده.. (10150)
 
عبدالکریم براهوی(مینگل)
۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۱۲:۴۷:۱۶
براهوی از دو ریشه تشکیل شده!!!
یکی (محمد حسنی)
و دومی(مینگل)می باشد!!
مقر ریشه محمد حسنی در استان فارس ایران است!!
و مینگل در کشور پاکستان و در کویطه!!
شاخه و یا تیره های محمد حسنی!!!
بورک زهی درک زهی شاهک زهی شربت زهی نایب زهی خارک کوهی کوهی زهی یاگی زهی عیدوزهی لیوارزهی اجباری زیرکاری سهراب زهی و٬٬٬٬٬٬٬٬٬٬٬٬٬چند تا دیگه!!!!
و اما مینگل!!!!!
باجی زهی باران زهی توتازهی دایی زهی رودینی ساسولی احمد زهی صفرزهی سمالانی و چند تا دیگه!!!!!
اجداد خودم!!
کریم جهانگیر شیر محمد سخی جنگیان ابراهیم مولاداد دایی(زهی) محمد تیمور چاکر پیرمحمد شعبان مصریخان میشی وادطی خان و ذکر جد بزرگم (مینگل)هستم!!
امیدوارم هر جا که هستید از ایل و تبار براهوی با خدا و افتخار زندگی کنید!!!
عبدالکریم برتهوی از استان گلستان و شهرستان کلاله (10255)
 
عرفان خارکوهی
۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۱۸:۲۷:۰۳
درباره طایفه خارکوهی اطلاعات میخواهم لطفااگرشجره نامه دارید به.شماره09330873549اگرمحبت دارید ارسال یااطلاع بده (10363)
 
عرفان خارکوهی
۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۲۱:۴۵:۰۰
سلام شجره نامه طایفه خارکوهی رادارید معرفی کنید لطفا (10365)
 
منصورساسولی
۱۳۹۵-۰۴-۰۱ ۰۱:۱۵:۰۴
سلام برادر تشکر از اطلاعات درستتون درمورد طایفه من ساسولی هستم از زابل اگه اطلاعات جامع تری از طایفه ی براهویی دارین لطف کنین (10870)
 
یونس مندازهی
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۷ ۱۲:۳۵:۲۰
با سلام دوستان بلوچ من یونس مندازهی از تیره مینگل اززاهدان.براهویی مینگل هستم مینگل از چند تیره تشکیل شده است اول به سه شاخه به نام شاهی مینگل سمالان مینگل وذگر مینگل.تیره های مینگل .توتازهی. امیرزی. دایی زی. سمالاری. رودینی. مندازهی.سنجرزی. پلنگی.عمرزی.احمدزی.باران زی. محمودزی. باجی زی. سفرزی. نوشروانی.....لطفاً بیشتر راهنماییم کنید. (11155)
 
بلال مندازهی
۱۳۹۵-۰۴-۳۱ ۱۵:۱۱:۳۳
سلام به آقای یونس عالی بود (11215)
 
یونس مندازهی
۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۳:۴۱:۱۱
علیک سلام ممنون بلال جان (11479)
 
عزیز بلوچ
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۷:۳۳:۵۰
آفرین بسیار خوب نوشتی فقط سفر زهی خودش زیر شاخه احمد زهی است چون‌سفر پسر احمده. (12231)
 
رودینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۸:۲۰:۰۱
سلام جالب بود (13336)
 
Romania
۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۱۶:۴۱:۰۸
سلام شماچه تیره ای هستی من براهویی هستم ازکلاله اسم پدرشماچی هست (16143)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۰۰:۵۹:۱۹
شاه نظر (14121)
 
۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۱۸:۳۷:۱۴
درسته برادر حاج الله داد ميشناسم سفيدابه زندگى ميكنه (10772)
 
مهدی
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۲۵:۱۹
سلام ایلوم من نوه ی حاجی الله دادم.حاجی مریضن دعاکن.تلگرام واینستاگرامmehdibrahoi (11621)
 
۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۱۵:۱۵:۰۵
سلام ایلوم جان الله حاجی شفا دنت .من حسن از طایفه زیر کاری تیره شربت زهی هستم (13564)
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۴۶:۳۰
اشتباه شنیدی داش ممسنی ب عرب میخوره اماخودبراهویی دراویدی هست ن عرب.ی قسمتی ازممسنی هاکه واردبراهویی شدن اصالتاعربن اماباقی براهویی هادراویدی (11626)
 
حیدر
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۰۲:۰۸:۱۸
درود. به استناد جدیدترین تحقیقات زبان براهویی با زبان عیلامی که پیش از ورودپارسها در استان فارس و خوزستان رایج بوده همریشه است.در واقع حدود 3 هزار سال پیش براهویی از عیلام فارس به بلوچستان رفته اند. ممسنی ها زمان شاه عباس به بلوچستان رفته اند. جالب است که براهوییهای اولیه و ممسنیها هر دو خاستگاه مشترک در استان فارس دارند. (11671)
 
نیازمحمد مندازهی
۱۳۹۵-۰۲-۲۴ ۱۶:۳۸:۳۷
سلام من نیازمحمد مندازهی هستم مندازهی یکی از شاخهای مینگل است چرا ازامیرزهی ومندازهی وچندین شاخه دیگر مینگل اسمی برده نشده است (10522)
 
ناصر صابری
۱۳۹۵-۰۴-۰۳ ۱۲:۲۱:۲۹
با سلام خدمت برادران عزیزم
من فرزند مادری از طایفه براهویی هستم
پدر بزرگم صفر ممد فرزند ولی ممد بوده است که در ده نادر علم خان زابل تا قبل از انقلاب زندگی میکرده است
متاسفانه پدر بزرگم در سن 11 سالگی مادرم فوت کرده و مادرم فاقد شناسنامه است و برای دریافت شناسنامه ما اقدام کردیم و نتیجه به اینجا رسیده که حتما باید فامیل های پدر بزرگم را پیدا کنیم
از کلیه برادرانم خواهشمندم اگر از فامیل پدر بزرگم اطلاعی دارند ما را کمک کنند
نام پدر بزرگم : صفرممد براهویی فرزند ولی ممد
نام مادرش : ماه بی بی
پسر خاله نادر علم هم میشود
ناصر 09128725870 (10902)
 
عرفان براهویی
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۰۶:۴۰:۵۱
سلام خدمت همه دوستان..من عرفان براهویی از گیلان هستم از طایفه سردار حاج الله داد براهویی.. (11028)
 
ساميار براهويي
۱۳۹۵-۰۴-۱۸ ۰۹:۵۹:۰۱
ضمن تشكر و قداري از برادر محترم
خواهشمندم نگاه و نظرت خودتون را فراگيرتر كنيد
جامعه براهويي بيشر از اينها است كه قيد كردي ممسني هشتادو چهار شاخه داره
چون بنده خودم براهويي و ممسني ميباشم و از خاران پاكستان و خاران شيراز اصليتم مباشد
در ضمن خاركوهي هم از نژاد براهويي هاي اصيل ميباشد قيد نكرديد معذرت بنظرم همينهاي را كه شنيده اي قيد كردي از منابع كتابهاي قديم سرج كن لازم شد برات شجره نامه رو بفرستم تا باقي ماننده برادرمان كه براهويي اصييل هستند ب فراموشي نسپاريد و تيره براهويي را از گسترش يافتن نندازييد با تشكر يكي از دامادهاي به اصطلاح هستم سوءتفاهم نشه برادر بزرگوار (11038)
 
اسکندر
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۳۴:۱۳
با سلام خدمت همه دوستان بزرگوار مطالب ارسالی شما عزیزان را مطالعه نمودم بنی آدم اعضای یکدیگرند. اصل این است که همه ما براهویبها پراکنده و خود را فراموش نموده ایم پس بیاییم هر کجا باشیم وحدت خود را حفظ کنیم و به یاد همدیگر باشیم من دوست دارم به امید خداوند بزرگ با همه بزرگواران رابطه صمیمانه داشته باشم و شماها را ملاقات کنم. دوستدار شما اسکندر براهویی از خرمشهر ایران زمین. (11056)
 
منصور مئنگل
۱۳۹۵-۰۴-۲۷ ۱۵:۲۲:۲۳
به نام خدا
سلام علیکم
ان اکرمکم عندالله اتقاکم
بنده کامبیز چالشگرگرگیج(منصور مئنگل)از تیره دایی زهی هستم
چون سالها به نام گرگیج وبا طائفه گرگیج وصلت کار هستیم و
پدربزرگم حاج عبدالله چندین سال کدخدای محل و به عنوان یکی از ریش سفیدان طائفه گرگیج بوده ،کسی ما را به نام براهویی(مئنگل)نمیشناسد ، به خاطر شناخت بیشتر طائفه ام شجره نامه ام را به اشتراک میگذارم
منصور،حاج غلام رسول،حاج عبدالله،جان محمد،رحیم خان،میرزا،محمد،دایی(دائی زهی) (11158)
 
محمد داهی زهی
۱۳۹۵-۰۴-۳۱ ۰۰:۵۱:۵۷
سلام دایی زهی هستم از منطقه خاش میخواستم بدونم دیگه کجا دایی زهی هست بجز خاش و دامن ایرانشهراگه کسی اطلاعت کافی دارع تماس بگیرع۰۹۳۰۷۹۹۸۴۵۲ (11204)
 
حاج نورعلی.مینگل براهوی بلوچ
۱۳۹۵-۰۵-۱۵ ۰۱:۲۸:۵۹
برادرعزیزم س طایفه ڈای زی یکی ازطایف مینگل است ڈای یزی درمنطقه زاهدان زابل نیمروز چخانسور ریگستان هلمندقندهار نوشکی
چاغی تفتان (11390)
 
بلال مندازهی مینگل
۱۳۹۵-۰۴-۳۱ ۱۴:۴۸:۱۸
باسلام لطفا از مندازهی بگید (11213)
 
۱۳۹۵-۰۵-۲۷ ۱۴:۴۵:۲۱
سلام بنده دایی زهی هستم داهی زهی قومی است پراکنده ایرانشهر دامن خاش مازندران زابل شهر نو دالبندین نوشکی کویته سند حیدر اباد باصلانی وبرمچه زمین های اجدادی تا ریگستان هتی افغانستان بیش از هزار سال تا ریخ داریم دایی زهی تعدادی از نظر وصلت کاری با مینگل ها هستند داهی زهی ممدزی بنگل زهی لجه ای شاهوزهی دوکوهگی قلندرزهی بلوچ می با شند نه مینگل هستند ونه بلا نوشی مدت ها با شه زهی وممسنی ومینگل ها همسایه ووصلت کار بوده اند (11492)
 
سعید شاهوزیی
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۲۱:۵۱:۵۳
سلام مندازهی یکی از قوم بزرگ درایران است که از شاخه مینگل است وخیلی قوم تندرو غیرتی وبرای ناموس خیلی حساس است (11715)
 
ناصر اسدخانی
۱۳۹۵-۰۵-۲۷ ۱۸:۳۴:۴۰
براهوی اصیل ازدور داد میزنه من اجدادم از زابل به ترکمنستان واز انجا به سرخس روستای یازتپه 09305244334 زیرکاری (11495)
 
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۲۳:۳۳:۰۷
سلام من اززیرکاری های سفیدابه هستم چن وقت پیش ازترکمنستان اومدن اینجا.هرکسی کاودورماندازاصل خویش
بازجویدروزگاروصل خویش (11622)
 
ناصر
۱۳۹۵-۰۵-۲۸ ۰۸:۴۶:۰۶
سلام دوستان امروزه مردم زیادی هستند که نمیدانند از چه طایفه و از کجا به کجا سر در اورده اند ولی من به این نتیجه رسیدم که هرکس و نژادش نژاد هر قوم و طایفه از دور نشان دهنده است اگر انسان زیرک و ادم شناسی باشید خصوصیات و چهره هر طایفه را در میابید ناصر زیرکاری سرخس یازتپه (11504)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۲۱:۵۱:۵۴
بین قوم بلوچ و براهوی چه (11611)
 
عیسی
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۰۸:۳۰:۴۶
سلام
شجره نامه تیره کهرا زهی (کری) را اگه دارید برام بفرستید .ممنون (11627)
 
hossinsarietizadeh
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۰۵:۲۲:۲۹
سلام بربرادران قوم بلوچ وبراهویی بیش از ۱۵۰۰ سال کوچ وبلوچ بودند وامروز بلوچ وبراهویی یکی هستند من خودم داهی زهی هستم در زهرو نزدیک چاغه فامیل داریم سردار خدانظر خان داهی زهی در منطقه رخشانی ها ی بلوچ اصل هستند به زبان براهویی صحبت می کردند وبلوچی بلد نبودند وشاید براهویی ها در قسمت تربت پاکستان براهویی بلد نیستند من شجر نامه از بزرگان واجدادمان داریم که زهری هستیم مینگل نوه چهارم زهری هست الان مینگل جدا هست وزهری جدا در منطقه خزدار بابت زمین ها اختلافی بین مینگل وزهری بودند نصف طایفه داهی زهی با مینگل ها بودند ونصفی بازهری ها داهی فرزند زهری هست فرزندان زهری لوتا ننتو باجی داهی وپلنگ بعد از اینها چندین زیر شاخه درست شده که الان یک قوم هستند امثال چنال من در شجرنامه دیدم که چنال زیر شاخه مینگل بوده ولی در صورتی که چنال ها می گویند که ما زهری هستیم شکی نیست چون زهری ومینگل یکی هستند مینگل نوه چهارم زهری هست دایی زهی ممدزی که تعدادی با شه بخش ها هستند وبنگل زهی وچاکرزهی وشاهوزهی ما این ۵ طایفه به هم نردیک تر هستیم ودر کل زهری ومنگل هستیم مینگل شاید نزدیک به ۴۰طایفه باشد وشاید زهری مثل مینگل به ۴۰طایفه برسد در کل همه ما از یک نژاد هستیم امروز ما بلوچ ها که در این منطقه خشک وبی اب وعلف هستیم این بدون دلیل نبوده این از غیرت ما بوده همه نژادها به انها حمله شده ولی بلوچ ها از دوران قدیم از نظر حیا وناموس خیلی سخت بودند حاضر بودند بهترین منطقه را از دست بدهند ولی ناموسشان حفظ شود کرمان را ازدست دادند مازندران را از دست دادند وامروز چهره ما بلوچ ها هیچ تقییری نکرده ولی بیشتر نژاد ها را دیدیم که تغیراتی بودند الحمد والاه خدا را شکر که اگر پادشاهی نداریم ولی حیا وغیرت داشتیم در برابر تهاجم (11655)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۳:۱۸:۵۹
سلام من علیرضا براهویی یاگی زهی هستم هرکی اطلاعاتی در مورد یاگی زهی داره در اختیارم بگذاره (11868)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۳:۱۸:۵۹
سلام من علیرضا براهویی یاگی زهی هستم هرکی اطلاعاتی در مورد یاگی زهی داره در اختیارم بگذاره (11869)
 
علیرضا
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۳:۴۶:۵۴
سلام لطفا هرکی از براهویی یاگی زهی اطلاعاتی داره در اختیارم بگذاره۰۹۰۱۴۴۷۰۴۶۸ (11870)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۰۰:۳۶:۱۲
باسلام خدمت همه براهویی های عزیزلطفا کتابی معرفی کنید که زبان براهویی راآموزش بدهد (11861)
 
hossinsarietizadeh
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۲:۴۴:۳۸
با سلام از قبیله مینگل که دایی زهی اگر کسی به نام جنگیان هست شجره بیارد که زمینی یک جا فروخته وسر اون زمین مشکلااتی هست ثواب داره که کسی از نوه ونتیجه ان مرحوم هست به این شماره مراجعه کند بنده خودم دایی زهی هستن ودنبال این رشته جنگیان هستم وچون جدمان دو تا برادر بودند یکی به ایران ماید ویکی به بغداد میرود ودر انجا در س ملایی خواتده وبه مکه میرود و بعد از مدتی برمیگردد به منطقه اجدادی خود واسم چهر تفر را می گیرد که این از وابستگان نزدیک من هستند اینه از این منطقه نقل مکان کردند واینها را پیدا کنید وزنیت ان ها را یه اونها پس دهید یک جنگیان ودو جلال خان وسه صید خان وچهاد هارون که با طایفه شاهوزهی هستند ودر اصل دایی زهی هستند ورشته صید خان را تا حدودی پیدا کردیم تعدادی با شاهوزهی هستند ودر مازندران هم هستند ودز زاهدان هم هست واز جنگیان وجلال خان ادرسی نداریم (12033)
 
hossinsarietizadeh
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۲:۰۸:۱۷
با عرض سلام ایامینگل ومحمد حسنی یکی هستند یا خیر شنیدم مینگ نوه چهارم زهری هست که که فرزند زهری لتا هست که مینگل نوه لتا هست الان زهری ومینگل سر زمین ها به دوایل تشکیل شدند وجدمان داهی پسر زهری هست شجره داریم وما الان جز مینگل شناخته می شویم والان محمد حستی دمیتگل یکی هستند یا خیر لطفا جواب دهید (12030)
 
hossinsarietizadeh
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۲:۰۸:۱۷
با عرض سلام ایامینگل ومحمد حسنی یکی هستند یا خیر شنیدم مینگ نوه چهارم زهری هست که که فرزند زهری لتا هست که مینگل نوه لتا هست الان زهری ومینگل سر زمین ها به دوایل تشکیل شدند وجدمان داهی پسر زهری هست شجره داریم وما الان جز مینگل شناخته می شویم والان محمد حستی دمیتگل یکی هستند یا خیر لطفا جواب دهید (12031)
 
hossinsarietizadeh
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۲:۱۴:۱۴
ایا زهری براهویی هستند یا رند یا اینکه زبانشان براهویی هستند چون من خودم از بزرگا نمان که اکثرا ملا خدودا دها قرن ملا بودیم حتا در حوزه علمیه بغداد حدودا ۳۴۰ سال پیش جدمان انجادرس خونده وبعد به مکه رفته وانجا ۵ سال بوده وحج کرده وبه پاکستان برگشته ولوح دقدیر از مدرسه بغداد هنوز موجود هست (12032)
 
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۰۴:۱۶:۴۰
سلام حسین جان اطلاعات عمومی ات خوب نیست براهویی اصیل زهری هستند ومینگل نوه ای زهری است اما دربلوچستان ایران به اشتباه محمدحسنی هارابراهویی اصیل می داند واز جمعیت زیاد براهویی های پاکستان خبری ندارند که آنها زهری هستند با احترام زیادی که برای ایل محمدحسنی می گذارم اما آنها مادر بزرگ جدشان براهویی است ودراثر وصلتی که با براهویی ها کردند جزء براهویی بشمار آمدند محمدحسنی جداازبراهویی طایفه بزرگی است وبراهویی جداازمحمدحسنی بزرگترین طایفه بلوچ است که حدود۹۰درصد آن درپاکستان هستند اما براهویی(زهری) در ایران پراکنده وکم اند به همین دلیل برخی اقوام ادعای بزرگ بودن خودرامی کنند واز جمعیت بی شماربراهویی هاخبرندارندوازروی تحسبات حرف می زنند وشاید یک دلیل اش این باشد که اکثربراهویی هاخودرابه اسم تیره خودمعرفی می کنند نه ایل خود ....باتشکر مدیرسایت لطفأ نظرمن راحذف نکنید باتشکر فراوان (12132)
 
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۳:۳۲:۰۷
چرا نظرمن ثبت نمیشه (12141)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۰۲:۱۲:۴۵
سلام من كاميار براهوي زيركاري هستم ايا اينو ميفهميد در جنگ ممسني و مينگل افرد كي زياد بودن سردار عالم جان براهوي ممسني تيره زيكاري ١٠٠٠ نفر داشته (12146)
 
۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۲۳:۰۴:۰۱
سلام کامیار چرا بحث ازجنگ می کنی بعدشم کدوم جنگ میگی باکدام سندومدرک ۱۰۰۰۰نفز زیرکاری بوده درکدام سال بین چه تیره ازمحمدحسنی ومینگل لطفأ جواب بده (12183)
 
شاگزهی
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۳:۴۷:۰۷
سلام من عبدالرئوف شاگزهی هستم از زاهدان.دوستان همه طایفه ها باهم برادریم اگه جنگی هم باشه مال گذشته (12544)
 
سعید رودینی
United States
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۲۲:۳۷:۳۳
با سلام,سعید رودینی هستم .بلوچ ها همه برادرند از هر طایفه واز هر تیره .همه غیرت دارند.همه بامرامند.ولی افسوس صد افسوس ........... (12932)
 
ناهید براهویی
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۲۳:۳۰:۵۰
با سپاس فراوان بابت اطلاعات مفیدتان (13139)
 
احسان
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۸:۲۶:۱۰
طایفه براهویی اصل محمد حسنی است الان تیره وهرفامیلی خودشوبه براهویی می‌چسبونه ماز اصلا تو براهوییک شاخه ای به نام زهری نداریم و این برچسب ها به ما نمیچسبه (13147)
 
براهویی
۱۳۹۵-۱۱-۲۷ ۰۲:۱۶:۰۹
سلام آقای احسان کی گفته ممسنی هابراهویی هستند ممسنی ازلرهای شیراز ویاسوج هستند که بعداز مهاجرت شون به بلوچستان مثل کنه به براهویی ها چسبیدند من نمی دونم شما ممسنی هاچطور خودتونو براهویی دارید یعنی براهویی با این همه تیره توپاکستان براهویی نیستند شما لر هابراهویی هستید بعدشم اگه مردی به این سوالم پاسخ اگه ممسنی هابراهویی اصیل اند چرابیشتر تیره های آن میگوند ماممسنی هستیم نه براهویی .مثال میخوایی بات بزنم .مثل جها نتیغ شهرکی,جر سرابندی بزی وغیره اینهازابلی اند واما بلوچهای ممسنی مثل شه بخش وهاشمزهی وغیره که خودشونو ممسنی دارند ولی براهویی ندارند ,ببین داش شماخودتون موندید خودتونو چی معرفی کنید بعد اومدید به مینگل ها وزهری ها که راتوپاکستان وافغانستان وایران به اسم آنها می شناسند.براهویی نمیگید .شما اول براهویی بودنتون روثابت کنید بعد حرف بزنید امیدوارم جوابی داشته باشید منتظرم ,مدیرسایت خواهش میکنم پیام من روتوسایت بزاریدوحذف نکنید (13202)
 
آرمین
Germany
۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۱:۵۸:۳۰
سلام ببخشید اینو میگم ولی محمد حسنی ها هرکس یک چیزی میگه یکی میگه ما بخاطر محمد حسن که داماد پادشاه بوده نوشیم یکی میگه اجدادمون تومنطقه محمدحسنی شیراز بودند به‌همین خاطر یکی میگه که ما کردیم سمال که پدر سمالزی ها است یک انسان بوده اما یک غلام بوده و پدر وپذربزرگش معلوم نیست شما اونو پسر محمدحسن میدونید زهری زی ها رند بلوچند و‌براهویی های اصیل درایودی هستند و‌محمد حسنی وجود نداره برادران محمدحسنی برای فرار از درایودی بودن خودشون را محمدحسنی مینامند (16148)
 
براهویی
۱۳۹۵-۱۱-۲۷ ۱۱:۲۳:۵۶
باسلام چرا نظرمن ثبت نشده (13207)
 
سامیار براهویی
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۳۷:۳۴
سلام مدیر سایت من خیلی نظر فرستادم چرا نزاشتین تو سایت لطفا بزارید خیلی پیام میدم جواب ندادی تشکر (13333)
 
معراج
۱۳۹۶-۰۱-۱۴ ۱۵:۰۷:۵۴
سلام در مورد تیرهای زیرکاری اطلاعاتی اگه دارین بزارین تو لینک خواهشا (13563)
 
حمید
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۰:۲۴:۰۸
سلام‌ حمید براهویی هستم از زاهدان
میشه در مورد تیره شاهگزهی درمورد سرداران و ریش سفیدانش معلومات بدین
ممنون میشم (13738)
 
طناز
۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۰۱:۰۳:۴۳
ممنون اطلاعات مفیدی بود (13779)
 
براهویی خان
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۵:۰۱:۱۹
سلام من براهویی زیرکاری ممسنی هستم نوه حاج بهادین که اسم پدرش شاه نظر است و پدر بزرگم بچه ی آخرش بوده وشاهنظر پنج نا پسر داشته کریم .نورمحمد .استوارشمس. مصطفی. حاج بهادین که پدربزرگ بنده باشه باسپاس (14112)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۵:۰۴:۱۳
اصل براهویی از لر و شیرازی براهویی زیر کاری ممسنی چون اصیل ایرانی بلوچ اینا هستن (14113)
 
ایمان
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۲:۵۷:۱۲
با عرض سلام خدمت شما دوستان، تشکر میکنم از اطلاعات مفید که در اختیار مردم میزارید تا جایی که من مطالعه داشته ام، جوابها همه از منابع معتبر است، کمال تشکر از ادمین سایت، ایمان براهویی، باجی زهی، مینگل (14129)
 
وحید بازا زهی مینگل
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۵:۵۹:۴۲
سلام ب دوستان عزیز بنده عبدالوحید باران زهی مینگل هستم از زابل.ل.اگه از دوستان و برادران مینگل هست به شماره من درتلگرام پیام بده تا بهش اطلاعاتی از مینگل ارائه کنم۰۹۳۷۵۸۳۲۶۱۱ (14272)
 
عبداکریم دایی زهی مینگل
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۲۲:۵۶:۰۱
سلام علیک
من عبدالکریم دایی زهی هستم از طایفه براهوی( مینگل)
و در استان گلستان ایران زندگی میکنیم!!
ما به ۱۶ پشت به مینگل می رسیم!!
۱-کریم ۲-جهانگیر۳-شیر محمد ۴ سخی جنگیان۵- ابراهیم ۶-مولا داد۷- دایی(زهی)۸- محمد۹- تیمور۱۰- چاکر۱۱- پیر محمد۱۲- شعبان۱۳- مصریخان۱۴- پوشنگ۱۵- میشی وادطی خان۱۶- ذکر جد بزرگ ( مینگل)
ناگفته نمونه!!؟
مینگل از ۱۳ شاخه و تیره تشکیل شده
و محمد حسنی از ۱۸ شاخه و تیره (14345)
 
رستم
Germany
۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۱۶:۲۳:۲۷
سلام وعرض ادب خدمت تمام دوستان
اینجانب رستم ناصری فرزند عیسی از نوادگان زهری هستم واز طایفه زهروزهی میباشم وساکن استان کرمان هستم که ازنوادگان زهری فرزند گزابیک فرزند سلیمان خان فرزند انوشیروان خان نوه ی زهری وانوشیروان خان بزرگ هستم ودر ادامه لازم به گفتن است که فرزند زهرینوه زهری بزرگ دوست محمد پدر مندوست خان پدر ولیمحمدپدر خدابخش پدر عیسی وبنده فرزند عیسی ناصری هستم حالا با این اوصاف ما با قوم براهویی نسبت فامیلی داریم یا که با طایفه چنال که از تیره های براهویی است با تشکر فراوان
ودرود فراوان به تمام اقوام بلوچ که تمام برادران دینی ما میباشند به امید فردایی روشن ومملو از سربلندی برای قوم بلوچ که نژادی آریایی دارد ختم کلام وشماره همراه برای ارتباط برادران نسبی 09162759194 (14980)
 
Germany
۱۳۹۶-۱۲-۰۳ ۰۶:۲۵:۰۱
سلام من هم برآهوئی ممسنی هستم ولی از جد و اجداد م چیزی نمیدونم خیلی دنبال یه کتابی یه چیزی که منو به تاریخ ممحسنی برسونه هستم این شماره من هستش ..خواهشن اگه گروه تلگرامی یا چیزی دیگه دارید بنده راهم عضو کنید یا اگه کتاب محکم و معتبری را می شناسید برام معرفی کنید باتشکر09134492307 (15806)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۱۱:۲۶:۵۶
با سلام.ممسنی ها به مالک اشتر نمیخورند.به مالک اژدر(اژدهاپیکر)میخورند واین تشابه اسمی باعث شده بعضی ها ممسنی ها رو عرب بدونند.پشت مماسن،سورن سرداردلیرایران زمین هستش (15453)
 
ف.براهویی.بارانزهی
۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۰:۴۸:۲۴
سلام و احترام خدمت سروران.
پس چرا از بارانزهی ها چیزی نمیگید.باتشکر (15587)
 
رضا براهویی
۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۱۴:۰۸:۵۵
سلام خسته نباشید دوستان ایل براهویی بنده براهویی از طایفه ممدحسنی از تیره احمدزهی هستم لطفآ درباره احمدزهی اطلاعاتی دارید به اشتراک بزارید ممنون (15598)
 
عبدالباسط مینگل باران زهی
Italy
۱۳۹۶-۱۲-۰۴ ۰۵:۴۰:۳۲
با سلام و خسته نباشین ایل براهویی مینگل بزرگترین ایل در ایران و پاکستان و افغانستان می باشد طوایف ایل بزرگ مینگل در ایران باران زهی باجی زهی توتازهی سمالاری دایی زهی و احمدزهی امیرزهی زهری زهی چنال صفرزهی رودینی سیف دینی صفاری پرکاری سرپره شاهی زهی مندازهی محمودزهی محمدزهی گزویی می باشد
به آیدی من در تلگرام
@deljale (15815)
 
بلال خارکوهی بلوچ ممسنی
۱۳۹۶-۱۲-۰۴ ۱۲:۱۰:۵۲
بنده نوادگان میرنظرخان که در منتغه کرمان وشورگزوهیرمند سکونت داشته اندهیل ممسنی خارکوهی خارکوهی گفته می شود که در خاران پاکستان پدرمیرنظرخان دادلاپسر ممسن سکونت داشته در کلممسنی دادلازهی هستیم حالا درزاهدان کلاته زندگی میکنیم بزرگ ما نوراحمد حاج عبدلا (15817)
 
نصیر براهویی
United States
۱۳۹۶-۱۲-۱۴ ۱۵:۳۰:۳۴
سلام من محمد حسنی بامری هستم اگه کسی شجره اصلی میداند این شماره من هست 09137697940 (15865)
 
منؤچهرمیرزاخانی
۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۱۸:۱۹:۳۴
سلام ،من به کسانی که درباره فرهنگ وتمدن می نویسندووقت خودراصرف اشناساختن علاقه مندان به فرهنگ وتمدن درخشان می کنندارادتی ویژه دارم ونمی دانم چرااین همه علاقه شدیدبه طایفه بزرگ براهوی وبراهویی تاجی دارم خیلی ازشماتشکرمی کنم که دراین راستافعالیت میکندوامیدوارم بتوانم بازهم به سایت شماسربزنم ودوباره مطالب خوب وزیبای شمارابخوانم اردتمندشمامنوچهرمیرزاخانیmanuchehr2012@yahooo.com (15935)
 
حمید
۱۳۹۷-۰۴-۱۷ ۰۲:۰۴:۴۳
سلام.
از ریشه میرکوچال در نیمروز یا چهاربرجک یابراهویی های منطقه خواجه علی شمارا به خدا شجره نامه بگذارید هرکس اطلاعاتی دارد.حتمابزرگانی هستندکه ازنسل میرکوچال اطلاعات دارند تاتعدادی هستندکه دنبال اقوام خود میگردند (16269)