داخلی آرشيو گفتگو صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۱
 
معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان:
فتح خرمشهر کلید بصره را در اختیار رزمندگان قرار داد/ایمان، توکل و وحدت رمز موفقیت در عمليات بيت المقدس بود
کد مطلب: ۷۴۳۷۹
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۴۶
سردار عوضعلی فقیری گفت: ايمان به خدا و آرمان های امام راحل رمز موفقيت رزمندگان اسلام در عمليات بيت المقدس و فتح خرمشهر بود.
فتح خرمشهر کلید بصره را در اختیار رزمندگان قرار داد/ایمان، توکل و وحدت رمز موفقیت در عمليات بيت المقدس بود
سرتیپ دوم پاسدار عوضعلی فقیری، معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با اوشیدا، ضمن گرامیداشت سالگرد آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد ماه، با اشاره به این سخن حضرت امام (ره) که "خرمشهر را خدا آزاد کرد"،بیان کرد: این بیان، نشان از عظمت و اهمیت عنایت ویژه خداوند سبحان به تلاش ارزشمند رزمندگان اسلام در این عملیات غرور آفرین دارد.

وی در خصوص اهمیت سوم خرداد، افزود: در دوران دفاع مقدس ۱۲ عملیات مهم داشتیم که یکی از مهمترین آنها عملیات بیت‌المقدس بود که منجر به آزادسازی خرمشهر و مناطق وسیعی از اطراف آن شد.

به گفته این مسئول، خرمشهر تکیه گاه و کلید فتح بصره بود و آنقدر اهمیت داشت که نیروهای دشمن در وسط یکی از خیابان های اصلی خرمشهر به عربی نوشته بودند که "ما آمده ایم که بمانیم"، یعنی هرگز فکر نمی کردند که ما بتوانیم در این عملیات پیروز شویم، از سوی دیگر صدام نگران بود که خرمشهر به دست ایرانیان بیفتد، چرا که ماهیت تجاوز عراق و صدام و رژیم بعث مشخص می شد و بصره در معرض تهدید قرار می‌گرفت.

وی اضافه کرد: اگر جنگ را مرحله بندی کنیم یک مرحله تجاوز عراق به کشورمان در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ بود که بدون هیچ مقدمه ای از طریق هوایی با ۱۹۲ فروند هواپیما به مراکز مهم حمله کردند، و مرحله بعد در یکم مهر با سه سپاه از طریق مرز زمینی مشترک به طول ۱۶۰۹ کیلومتر مرز مشترک به ایران اسلامی هجوم آوردند.

همکاری بی‌سابقه ارتش و سپاه یکی از رمزهای موفقیت پیروزی در فتح خرمشهر بود

فقیری ادامه داد: مرحله دیگر جنگ از سال ۱۳۶۰شروع شد که حدود ۹ ماه طول کشید و در طی ۴ عملیات صورت گرفت که طی آن حدود ۹۰ درصد سرزمین هایی که اشغال شده بود آزادشد، بر همین اساس چهارمین عملیات که سپاه و ارتش قرارگاه مشترک تشکیل داده بودند عملیات بیت‌المقدس بود.

وی خاطر نشان کرد: همکاری بی‌سابقه ارتش و سپاه یکی از رمزهای موفقیت پیروزی در فتح خرمشهر بود، در پی حذف بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا، و مقدمات همکاری جدی نیروهای ارتش و سپاه فراهم شد و عملیات ثامن‌الائمه، برای شکستن حصر آبادان بر اساس پیام حضرت امام که به رزمندگان فرمایش کرده بودند که حصر آبادان باید شکسته شود در ۵ مهر ۶۰ طراحی شد.

این رزمنده دفاع مقدس ادامه داد: پنجم مهر ماه سال ۱۳۶۰ نقطه عطفی درتاریخ ۸ سال دفاع مقدس به شمار می آید. در این روز؛ اولین عملیات گسترده ایران در مقابل ارتش متجاوز عراق با موفقیت کامل صورت گرفت و شهر آبادان پس از یک سال از محاصره دشمن بعثی خارج شد.

وی گفت: بعد از حذف بنی‌صدر، برای نخستین بار بود که نیروهای عمل کننده در این حد با انسجام و با همدلی با هم ترکیب شده و به نحو شایسته‌ای با یکدیگر همکاری و هماهنگی می‌کردند به طوری که این اقدام الگوی مناسبی برای ادامه همکاری ارتش و سپاه در عملیاتهای دیگر شد.

فقیری اظهار کرد: عملیات ثامن‌الائمه (ع) نخستین عملیات از چهار عملیات بزرگ و موفق ثامن‌الائمه(ع)، فتح‌المبین، طریق‌القدس و «بیت‌المقدس» است که برای آزادسازی مناطق اشغالی و با اجرای آن به فرمان فرماندهی کل قوا حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر ضرورت شکست حصر آبادان تحقق یافت و بعد از آن عملیات طریق القدس برای آزادسازی بستان و ۵۰ روستای منطقه و رسیدن به مرز در منطقه چذابه عملیات طریق القدس در۸ آذر یعنی در کمتر از یک ماه این عملیات انجام شد و به اهداف خود رسیدیم.

وی افزود: اقداماتی که باید قبل از عملیات انجام می‌دادیم خیلی زیاد بود اما از دلایل پیروزی رزمندگان در عملیات ها می توان به قدرت ایمان رزمندگان بود که گوش به فرمان، ولی زمان خود عمل کردند و خلاقیت و نوآوری های رزمندگان که با تمام توان برنامه ریزی می کردند، وحدت و انسجام در بین نیروهای مسلح دلیل دیگری رزمندگان اسلام با وحدت و همدلی نیروهای مسلح از جمله ارتش،بسیج، سپاه پاسداران، ژاندارمری و غیره تلاش کردند تا فرمان نایب امام زمان ارواحنافداه در عملیات بیت‌المقدس را که از جمله بزرگترین عملیات‌های دفاع مقدس بود، اجرا کنند.

عملیات آزاد سازی خرمشهر نماد مقاومت و ایثار در جهان

معاون هماهنگ کننده سپاه سلمان استان بیان کرد: آزادسازی خرمشهر برای ما هم از لحاظ نظامی و هم تغییر نگرش جهانی که باعث شد دیدگاه جهان نسبت به ایران تغییرکند دارای اهمیت بود چرا که دشمن فکرش را نمی کرد رزمندگان ما بتواند با دست خالی در برابر ارتش بعث عراق مقاومت کند.

وی ادامه داذ: این آزادی باعث تقویت روحیه دفاعی در رزمندگان و مردم شد و دشمن از لحاظ روحی شکست خورد.

فقیری تصریح کرد: مقام معظم رهبری به مسأله جنگ و دفاع مقدس همواره نگاهی راهبردی و کلان‌نگر داشته‌اند، به‌عنوان نمونه ایشان در یکی از سخنرانی‌های سال گذشته خود با اشاره به اینکه «خرمشهرها در پیش است» خطاب به جاوانان و نخبگان کشور فرمودند «آینده انقلاب متعلق به شماست و شما هستید که باید این تاریخ را با عزت حفظ کنید و بدانید در آینده، خرمشهرها، در پیش است؛ البته نه در میدان جنگ نظامی بلکه در میدانی که ویرانی‌های جنگ نظامی را ندارد و برعکس آبادانی نیز به‌دنبال دارد، اما از جنگ نظامی سخت‌تر است».

این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به این بخش از فرمایشات امام خامنه‌ای که "واکاوی سخنان در این موضوع نیاز امروز جامعه است"، گفت: نگاهی عمیق و ژرفگرانه به محیط پیرامون واقعیات فراوانی را از شکل‌دهی و تهاجم خاموش دشمن در قالب جنگ نرم فراروی هر پژوهشگر و محققی قرار می‌دهد، چرا که در این فراز از سخنرانی خویش به جنگی اشاره فرمودند که از جنگ سخت به‌مراتب دشوارتر است که در ادبیات سیاسی ــ نظامی معاصر «جنگ نرم» نام دارد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark