داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس مذهبی:
نقش هیأت مذهبی بر راهبرد فرهنگی دینی جامعه جوانان/هیأت های مذهبی نقش مهمی در تبیین وقایع عاشورا دارند
کد مطلب: ۷۴۴۶۹
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۳
علی خزائیان گفت: اصلی ترین رسالت هیئت های مذهبی، اقامه عزاداری و ذکر مصیبت در شهادت حضرت سیدالشهدا و احیاء فرهنگ پرشور و شعور و بالنده عاشوراست که در زمان حاضر نقش کلیدی بر راهبرد فرهنگی جامعه ایفا می کند.
نقش هیأت مذهبی بر راهبرد فرهنگی دینی جامعه جوانان/هیأت های مذهبی نقش مهمی در تبیین وقایع عاشورا دارند
علی خزائیان کارشناس مذهبی و عضو شورای عالی هیأت مذهبی استان در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: برای شهادت امام حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دلهای مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمی شود و همه عالم، گیاهان و بی جانان و حیوانات تا انسان ها، و نه امروز که از ابتدای آفرینش انسان، بر امام حسین(ع) گریسته اند و همه چیز با نام او پیوند خورده است.

وی افزود: هیأت‌های مذهبی از قدیمی ترین نهادهای فرهنگ مردمی و اجتماعی بوده که حول محور حب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و تعظیم شعائر دینی به خصوص بزرگداشت ایام شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) فعالیت می‌کنند.

خزائیان خاطرنشان کرد: هیأت ها نشانگر حب اهل بیت پیامبر را دارد، تعظیم شعائر دینی است، عزاداران در دسته ها، حسینیه‌ها، تکایا شرکت می‌کنند، درسهای اخلاقی دینی،احادیث، آیات الهی و از سیر علمی معصومین را به صورت کاربردی و علمی یاد می‌گیرند که نقش اساسی در بالابردن آگاهی افراد و معنویت افراد چه از نظر روحی و چه از نظر روانی دارد.

عضو شورای عالی هیأت مذهبی استان تصریح کرد: اگر یک هیات مذهبی با استفاده از روش صحیح، عالمانه و عاشقانه رهبری شود، خواهد توانست بیشترین نقش را در رشد و تعالی فرد، جامعه و فرهنگ آن داشته باشد که هیچ حرکت و تشکلی با هزینه ها گزاف، به پای آن نخواهد رسید و توان رقابت با او را نخواهد داشت.

این کارشناس مذهبی افزود: برگزاری مراسم عزاداری در مساجد و هیأت‌های مذهبی و بیان وقایع زمان عاشورا و تاسوعای حسینی توسط مداحان موجب می‌شود جوانان علاوه بر اینکه با پیام قیام عاشورا آشنا می‌شوند از نظر روحی نیز سبک شوند و تأثیرات روحی و روانی بسیاری دارد.

علی خزائیان ادامه داد: هیأتی که بدون هزینه صورت می‌گیرد و با عشق با شور و شعور تشکیل می شود و از پتانسیل بالایی برخوردار است، می‌تواند در بحران ها در جنگ ها در سیل و زلزله به کمک مردم بیاید و یک بازوی پرتوان برای دولت باشد، البته هیئات مذهبی در تمام سختی ها حاضر بوده اند در ساخت و ساز، کمک به محرومین و در اکثر جاهایی که نیاز بوده به خصوص در محرم و صفر عزاداران امام حسین از یک آرامش روحی و روانی برخوردار اند.

وی عنوان کرد: در هیئت‌ها مردم با یک رقت قلب حضور می‌یابند و نگاه‌هایشان نسبت به هم صمیمی است و دوست دارند به هم خوبی کنند لذا در چنین فضاهایی یکدیگر را می‌بینند که این دید و بازدیدها به انسجام اجتماعی بسیار کمک می‌کند.

وی گفت: می توان به این امر اشاره کرد که در زمان حاضر با توجه به چالش ها و جنگ های نرم مختلف، هیأت مذهبی نقش بسیار کلیدی و کاربردی را بر راهبرد فرهنگی جامعه ایفا می نماید.

علی خزائیان ادامه داد: با توجه به اینکه جوانان در هر جامعه ای نقش کلیدی و موثری را برعهده دارند، بنابراین نقش هیئات مذهبی در راهبرد فرهنگ دینی جوانان بسیار مهم و کلیدی است.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark