داخلی آرشيو مقاله صفحه مشکلات مردم
۲
امتیاز مثبت 
۵۹
 
چشم انتظاری که همچنان ادامه دارد...
ایجاد منطقه آزاد تجاری و 90 روز چشم انتظاری مردم سیستان برای تحقق وعده دولت تدبیر و امید
کد مطلب: ۳۰۱۱۵
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۸
اوشیدا: امیدواری مردم دارالولایه سیستان به تدابیر حکیمانه مقام عظمای ولایت امام خامنه ای (دامت برکاته) و نگاه مدبرانه و عادلانه دولت تدبیر و امید است تا سیستان را دریابند و خواسته مهم مردم سیستان با ایجاد منطقه آزاد تجاری– اقتصادی و گرفتن حق آبه تالاب بین المللی هامون محقق شود تا امید به ماندن در سیستان به مردم برگردد.
ایجاد منطقه آزاد تجاری و 90 روز چشم انتظاری مردم سیستان برای تحقق وعده دولت تدبیر و امید
ایجاد منطقه آزاد تجاری و 90 روز چشم انتظاری مردم سیستان برای تحقق وعده دولت تدبیر و امید
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: مردم سیستان در اوایل روزهای سال جدید برای ورود دولت تدبیر و امید لحظه شماری می کردند چرا که مردم این خطه با تحمل مشکلات فراوان بیش از دو دهه، امید برای نجات سیستان داشتند و ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی و حق آبه تالاب هامون را مطالبه می کردند.چند روز قبل از سفر دکتر روحانی به سیستان ایجاد منطقه آزاد تجاری و احیای حق آبه تالاب هامون از خواسته ها و مطالبات مردم سیستان در این سفر بود و مردم با جمع آوری امضاء در قالب طوماری چهل متری، پیش از سفر رییس جمهور به استان موجی از سخنان و ابراز نظر های مسئولان استانی از جمله استاندار، امام جمعه زاهدان، فرماندار ویژه سیستان، امام جمعه زابل و همچنین نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی را در صدر اولویت های کاری و مطالبات خود قرار دادند و با مصاحبه ها با رسانه ها بر این موضوع تاکید کردند.

 سفر رئیس جمهور به سیستان در بیست و هفتم فروردین ماه
با آرزو و امیدهای بسیاری از طرف مردم صبور و ولایتمدار منطقه سیستان همراه بود تا با توجه ویژه دولت تدبیر و امید غبار از محرومیت های بر جای مانده در سیستان بزداید و در این بین مردم سیستان و مسئولان بر تنها خواسته خود از هیئت دولت به منظور تبدیل شدن سیستان به منطقه آزاد تجاری صنعتی و احیای حق آبه تالاب بین المللی هامون اصرار داشتند.
مردم در گرمای سیستان آن روز در استادیوم شهید حسینی طباطبایی با نمایش گذاشتن طومار و پلاکاردهایی مبنی بر درخواست ایجاد منطقه آزاد و احیای حق آبه منتظر شنیدن این خبر خوش از زبان ریاست محترم جمهوری بودند.
در کنار درخواست و مطالبه مردم، امام جمعه وقت زابل و فرماندار ویژه زابل نیز قبل از سخنان ریاست جمهوری ایران درخواست مردم را مطرح نمودند؛ اما نوبت به سخنرانی دکتر روحانی در جمع مردم سیستان شد، ولی خبری از خواسته بحق مردم صبور سیستان نبود؛ در واقع مطالبه به حق مردم بی پاسخ مانده و امید مردم سیستان به یأس تبدیل شد.اما مسئولان و مردم این منطقه از کشور ناامید نشده و همچنان خواسته به حقشان را مطالبه می کنند. تبدیل سیستان به منطقه آزاد از جمله در خواست هایی بود که موجب شد تا پس از سفر رییس جمهور این موضوع در خطبه های نماز جمعه یادآوری شود و بر این موضوع تاکید و اصرار ورزیده شود.
آیت الله سلیمانی امام جمعه زاهدان به رییس جمهور گفت: مردم سیستان حق زیادی بر گردن نظام جمهوری اسلامی ایران دارند و من به دولت عزیز عرض می کنم خود آقای روحانی هم دید که مردم سیستان تنها یک خواسته داشتند و آن هم تبدیل سیستان به منطقه آزاد بود.
چند روز پس از سخنان نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری؛ مردم سیستان که به منظور ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه در این راستا اصرار دارند با تجمع در مقابل دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان بار دیگر بر این درخواست و تبدیل سیستان به منطقه آزاد اصرار ورزیدند و از نماینده رهبری خواستند تا در خصوص این خواسته تلاش جدی تری از خود نشان داده و این موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری کند.

 

حجت الاسلام سیدکاظم طباطبایی در خطبه های نماز جمعه بیست و نهم فروردین ماه با تقدیر از سفر رییس جمهوری به دارالولایه سیستان افزود: ایجاد منطقه آزاد تجاری در سیستان تحولی عظیم ایجاد خواهد کرد.
سیدباقر حسینی نماینده سیستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی نیز تنها راه خروج سیستان از شرایط بحرانی اقتصادی، اعلام سیستان به عنوان منطقه تجاری است، گفت: تنها خواسته و شعار مردم نیز اعلام سیستان بعنوان منطقه آزاد تجاری بود. و در واقع خواسته ای به حق است. و دولت می تواند در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: منطقه سیستان به دلیل اینکه در مسیر ترانزیت کالا به آسیای میانه و در هم مرزی افغانستان قرار دارد، این موضوع می تواند از لحاظ اقتصادی برای ساکنین منطقه سیستان مثمر ثمر باشد.
حلیمه عالی دیگر نماینده سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره خشک شدن دریاچه هامون افزود: خشکسالی تبعات بسیار بدی برای مردم به جا گذاشته و اقتصاد مردم منطقه را با مشکل مواجه کرده است و در این شرایط ایجاد منطقه آزاد تجاری سیستان مهم‌ترین خواسته مردم از رئیس جمهور است.
خانواده های معظم شهدا نیز دست به قلم شدند و با انتشار نامه ای در رسانه های استانی از رییس جمهور خواستند تا ایشان سیستان را منطقه آزاد تجاری اعلام کرده و پیگیر حق آبه تالاب بین المللی هامون باشد.
در این نامه همچنین تاکید شده است: طرح ایجاد منطقه آزاد تجاری ندای دیرینه مردم سیستان است که با سفر شما به سیستان انتظار می‌رفت تحقق یابد.

در همین رابطه عکاسان و مستند سازان جهادی نیز با انتشار نامه ای خطاب به رییس جمهور خواستار توجه جدی به سیستان و خروج آن از بن بست اقتصادی شدند.
در این نامه که خطاب به رییس جمهور نوشته و در اختیار رسانه ها قرار گرفت، آمده است: آن روز تنها روزی بود که جوانه‌ امید در دل مردم سر برآورده بود، که تدبیر شما امیدشان را بارور خواهد کرد و ورق روزگار برایشان برخواهد گشت.
در این نامه بیان شده است: آن روز همه سیستان به این فهم رسیده بودند که مشکلات منطقه چهار راه حل دارد؛ نخست تثبیت شن‌زارها و مقابله با ریزگرد‌ها، دوم مدیریت علمی منابع آب و توسعه‌ کشاورزی، سوم سرمایه‌گذاری در انرژی‌های نو و چهارم توسعه‌ گردشگری و این چهار راه حل ناممکن است مگر با خروج سیستان از بن‌بست تجاری.


جوانان سیستانی
نیز در فضای مجازی با ایجاد کمپین همبستگی ملی برای نجات سیستان بصورت جدی ایجاد منطفه آزاد تجاری - صنعتی و گرفتن حق آبه تالاب هامون را مطالبه می کنند.

مردم و مسئولان باید ایجاد منطقه آزاد تجاری را مطالبه کنند
حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه جدید زابل در دیدار تجار و بازاریان با مسئولین منطقه سیستان نیز امتیاز منطقه آزاد تجاری سیستان را حق این مردم دانست وعنوان نمود: مردم در مراجعات متعدد براین موضوع تأکید کرده اند و ما نیز ول کن مسئولین نیستیم تا بتوانیم به یاری خدا به خواسته آنها جامه عمل بپوشانیم.
امام جمعه زابل بارها بر مطالبه گری مردم و مسئولان در خصوص ایجاد منطقه آزاد تجاری تاکید داشته و از رسانه ها درخواست کرده اند تا حصول نتیجه بر این مسأله تاکید کنند.
نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در نطق ها و تذکرات خود همواره تاکید بر این موضوع دارند و حتی حسینی یکی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی سرزمین ما، که بصورت زنده از شبکه یک سیما پخش می شد بر عملی شدن این مهم تاکید داشت.

و اما الان با نزدیک شدن به نودمین روز از سفر ریاست جمهوری به سیستان به طور حتم مردم سیستان همراه با مسئولین چشم به تدبیر رئیس جمهور دارند و امیدوارند خواسته های آنها درباره ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی و احیای حق آبه تالاب بین المللی هامون محقق شود و این خواسته بحق خود را بصورت جدی مطالبه می کنند.
زیرا فاجعه عظیمی در راه است ! بیکاری، فقر، طوفان‌های سهمگین شن و ماسه و بیماری‌های ریوی ناشی از آن، نفس مردم را بریده است و نبود آب سرزندگی و شادابی را از مردم این خطه به یغما برده است! ارکان اصلی حیات در جنوب شرق ایران(سیستان) را با تهدید جدی روبرو نموده و اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و زیست محیطی آن روز به روز رو به فزونی می رود. سونامی مهاجرت از سیستان ادامه دارد که اگر امروز تدبیری جهادی در زمینه رفع مشکلات صورت نگیرد قطعا فردا دیر است و با کوچ اجباری مرزداران وخالی از سکنه شدن سیستان، امنیت کشور تهدید خواهد شد.
عمر زیادی برای سیستان باقی نمانده است… سیستان مانند بیماری است که نیاز عاجل به احیا دارد تا فرصت درمان آن فراهم شود.
سیستان، منطقه ویژه و خاصی در کشور است که بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)، به مثابه تنگه احد جمهوری اسلامی ایران تعبیر شده است. این سخن، سخن بسیار حکیمانه ای است زیرا اگر این منطقه استراتژیک رها شود، خاکریز خط اول جبهه هجوم دشمن را از دست داده ایم و قطعا امنیت ملی دچار چالش خواهد شد، متاسفانه مردم سیستان با همه این اوصاف مظلوم واقع شده اند و در شرایط سختی به سر می برند.
اما آنچه که با وجود خشکسالی و مشکلات فراوان در این منطقه موجب صبر و شکیبایی مردم دارالولایه سیستان شده است تنها عشق به ولایت و رهبری و اعتقاد راسخ به آرمان های انقلاب اسلامی ایران است.

 
پس سیستان را دریابید…
هنوز برای نجات سیستان دیر نشده است!
امیدواری مردم دارالولایه سیستان به تدابیر حکیمانه مقام عظمای ولایت امام خامنه ای (دامت برکاته) و نگاه مدبرانه و عادلانه دولت تدبیر و امید است تا سیستان را دریابند و خواسته مهم مردم سیستان با ایجاد منطقه آزاد تجاری– اقتصادی و گرفتن حق آبه تالاب بین المللی هامون محقق شود تا امید به ماندن در سیستان به مردم برگردد.
 
Share/Save/Bookmark
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۲۱:۵۵:۴۶
ان شالا که رییس جمهور با توجه با شرایط حاکم بر سیستان نگاه ویژه خواهند واز تلاش نمایندگان هم ممنون یکمی بیشتر فشار وارد کنند بر دولت تدبیر امید (7110)
 
علیرضا
۱۳۹۳-۰۴-۲۱ ۲۱:۵۵:۰۰
هامون از دست دارد میرود دولت تدبیر و امید تعلل نکند که به ضرر مردم منطقه سیستان است (7118)