داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
امام جمعه زابل:
طالبان بنای همکاری در موضوع حق‌آبه هیرمند را ندارد
کد مطلب: ۷۶۰۱۶
تاریخ انتشار:جمعه ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۴۲
امام جمعه زابل گفت: با توجه به بیست‌و هفتمین جلسه کمیساریای آب که در زابل تشکیل شد طالبان ضمن وعده درمانی‌های مکرر قصد همکاری در خصوص حق‌آبه هیرمند را ندارد.
طالبان بنای همکاری در موضوع حق‌آبه هیرمند را ندارد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی عزیزی در خطبه‌های این هفته نماز پس از سفارش به تقوای الهی بیان کرد: باتوجه‌به اینکه در موضوع آب وارد مرحله جدیدی شدیم و طرح اضطراری تأمین آب سیستان و زاهدان دستگاه عظیم آب‌شیرین‌کن پیشرفته وارد شده و در حال نصب است و بخشی در مسیر است و نصب خواهد شد چاه‌ها حفر شد و خطوط انتقال آماده شده است؛ اما باید نسبت به نصب و بهره‌برداری از آنها نظارت قوی باید وجود داشته باشد و نمایندگان مجلس باید نظارت کنند.

وی افزود: از حضور وزیر نیرو و بازدید ایشان و هیئت همراه تشکر می‌کنیم؛ اما مسئله مهم‌تر این است که در دو روز گذشته بیست‌و‌هفتمین جلسه کمیساریای آب ایران و افغانستان در زابل تشکیل شد و از اینکه در زابل اتفاق این جلسه تشکیل شد باتوجه‌به درخواستی که داشتیم و مطالبه مردمی بود جای تقدیر و تشکر را دارد؛ اما این اجلاسیه هم نظیر ۲۶ اجلاسیه قبلی نتیجه‌ای نداشته است و می‌توانیم برون‌داد را این گونه اعلام کنیم که این جلسه، جلسه موفقی نبوده است.

عزیزی ادامه داد: نظر به مذاکرات طولانی طی سالیان متمادی که در موضوع حقابه اتفاق افتاده باورمان این است که طرف مقابل ضمن وعده درمانی‌های مکرر و متعدد رویکردش عدم همکاری است؛ یعنی اینکه طرف مقابل بنایی ندارد که به ما آبی بدهد و برداشت بنده این است که آنها به دنبال عدم همکاری هستند.

امام‌جمعه زابل تأکید کرد: رویکرد آنها رویکرد بخشی نیست؛ بلکه رویکرد طرف مقابل رویکرد کاملاً حاکمیتی است درحالی‌که مسئله حق آبه آن طرف مسئله حاکمیتی است؛ اما در سمت ما دغدغه حاکمیتی است؛ اما در مدیریت اقدام بخشی است در افغانستان تصمیم واحدی در موضوع حقابه دارند؛ اما در این طرف مجموع الجزایری است این یکی از گره‌های مهم این قصه است که این گره نه آن طرف مرز که بلکه این گره این طرف مرز باید باز شود.

خطیب نمازجمعه زابل افزود: ممکن است گفته شود اگر آب نمی‌آید به دلیل خشکسالی است؛ اما ما در مردادماه از نزدیک که پایان سال آبی دیدیم؛ اما ما خشکسالی را در آن طرف مرز قبول نداریم؛ چون طی سال گذشته حسب استاد مدارک و تصاویر ماهواره‌ای سطح زیر کشت در پایین‌دست سدکجکی حداقل سه برابر شده است و حرف خشکسالی کاملاً غیرمنطقی است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بگوییم خشکسالی بوده ببینیم میزان بارش چقدر کاهش داشته است کارشناسان با حساب قطعی عددی اعلام کردند میزان بارش در حوزه آبریز کمتر از ۲۰ درصد نسبت به حالت طبیعی بارش داشیم. این خشکسالی مدهش است؟.

وی تأکید کرد: طرف سخن ما آن طرف مرز نیست آن طرف مرز بنا دارند به ما آب ندهند قبلاً هم گفتیم که هدف از بازدید راستی‌آزمایی است و اواخر سال زمان راستی‌آزمایی است اگر فرض کنیم میزان بارش کم شده باشد طبق معاهده هر چقدر میزان بارش کمتر شده باشد به همان میزان سهم حق آبه کم می‌شود حذف نمی‌شود.

امام‌جمعه زابل تصریح کرد: راهبردشان معلوم است سیستان خشک باشد مهاجرت شود و خالی از سکنه شود تا راه برای هر جرم و جنایتی در غیبت مردم سیستان باز شود بحث بر سر سازه‌ای به‌عنوان سد کمال خان نیست بحث بر سربرنامه دقیق است که مغزهای متفکر استکباری طراحی کردند و دولت‌ها عوامل اجرایی قبلی و فعلی در حال اجرا هستند.

امام‌جمعه زابل تأکید کرد: طرف سخن بنده با یک نفر است آن هم آقای رئیس‌جمهور عزیز است که امیدوارم صدای ما را از گوشه این کشور بشنود و در عمل ما ببینیم چرا که ایشان همه استان‌ها سفر رفتند یکی دو بار دستشان درد نکند خوزستان چندین بار رفتند بر حسب ضرورت اما علی‌رغم اینکه اینجا از اولین استان‌هایی بود که سر زدند؛ ولی دوباره تشریف نیاوردند ما از ایشان ازاین‌جهت کمی دلگیریم می‌دانیم که دغدغه جدی نسبت به آب سیستان دارند اگر نبود این همه کارهای جهادی دارد اتفاق می‌افتد اتفاق نمی‌افتاد.

دولت و مجلس نسبت به حق‌آبه سیستان اهتمام بیشتری داشته باشند

وی ادامه داد: با افتخار دست زحمت‌کشان را می‌بوسیم و تشکر می‌کنیم؛ اما وقتی آنها به دنبال محروم‌کردن ما از طبیعی‌ترین حقشان آب است چرا ما قراردادهای سودآور می‌بندند؟ آنها رویکرد حاکمیتی دارند که آب ندهند چه توجیهی برای ده‌ها قرارداد با آنها داریم چرا قراردادها را مشروط عمل به عهدشان نکردید؟ چرا آنها را مشروط نکردیم که حق آبه را بدهید تا خدمات را بدهیم.

عزیزی افزود: وظیفه هیئت دولت است ازیک‌طرف تا مصوبه داشته باشد تا اگر حق آبه حل نشود یک‌سری از قراردادها تعلیق شود چرا ما از آنها حقمان را می‌خواهیم حقمان را نمی‌دهند و هرچه می‌گویند ما چشم می‌گوییم چرا مشروط نمی‌کنیم که اگر آب هیرمند را تأمین کنید برق شما را تأمین می‌کنیم گاز شما را تأمین می‌کنیم
وی خاطرنشان کرد: همه می‌دانید مسئله آب هیرمند مسئله آب سیستان دغدغه مقام معظم رهبری است مگر نه اینکه در دیداری که در ۲۰ شهریور دیدار حضرت آقا رفته بودیم فرمودند آب و مرز نسبت به آب ما معتقدیم اینجا دارد کوتاهی می‌شود یک وظیفه دولت است مصوبه داشته باشد مصوبه محکم داشته باشد ابلاغ هم بکند.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark