داخلی آرشيو گزارش صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۲
 
گزارش اوشیدا از مشکلات کارگران
احتیاط کنید کارگران مشغول کارند/ قشری که به حقوق خود نرسیدند
کد مطلب: ۴۵۰۵۶
تاریخ انتشار:يکشنبه ۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۳
کارگران قشری هستند که علیرغم تلاش های فراوان هیچ گاه به حق و حقوق خود به درستی دست نیافتند.
احتیاط کنید کارگران مشغول کارند/ قشری که به حقوق خود نرسیدند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: بسیاری از کارگرانی که در شهرستان زابل فعالیت دارند از نداشتن بیمه، دستمزدهای پایین و حتی دست نیافتن به همان دستمزد پایین شکایت دارند.

برای دستیابی به بیمه کارگری، کارگران باید دوره ای در فنی و حرفه ای گذرانده و پس از طی مراحل فراوان بیمه برای آنان ایجاد شود که با توجه به نیاز فراوان این افراد به مایحتاج روزانه این امر امکانپذیر نیست چرا که ترجیح می دهند به جای گذراندن وقت در بوروکراسی های اداری، نان شب زن و فرزندان خود را مهیا کنند.به دلیل وضعیت معیشتی و اقتصاد بد مردم سیستان دستمزدها بسیار پایین است .

مسعود یکی از کارگرانی است که پشتکار فراوانی داردبه خبرنگار اوشیدا می گوید: برای تامین مخارج خانواده ام مجبور به تلاش فراوان هستم به طوری که در شبانه روز بیش از ۱۲ ساعت کار میکنم اما متاسفانه در شهرستان زابل به دلیل وضعیت معیشتی مردم کار برای کارگران بسیار کم است و همان کاری هم وجود دارد دارای دستمزدهای پایین است.

وی افزود: بعضی از مردم به دلیل نداری و تنها درامد آنان یارانه است پس از گرفتن کارگر و به کارگماردن آن ها پرداخت دستمزد آن را موکول به پرداخت یارانه و حتی به صورت اقساطی پرداخت می کنند که با توجه به نبود کار، به همان دستمزد اکتفا می کنند.

وی که دانشجوی یکی از دانشگاه های زابل است گفت: به دلیل پایین بودن دستمزدها درامدم فقط کفاف هزینه خانواده ام را داده به همین دلیل از سه ترم گذشته به دلیل نداشتن هزینه دانشگاه از مرخصی تحصیلی استفاده می کنم در حالی که تنها یک ترم به پایان تحصیلم باقی مانده است.

وی ادامه داد: در کنار کار به سختی در دوره های فنی و حرفه ای نیز مشارکت دارم تا با داشتن بیمه کارگری شاید بتوانم لااقل از بیمه بازنشستگی برخوردار شوم تا لااقل در دوران پیری محتاج کسی نباشم اما هنوز به دلیل بوروکراسی های شدید نتوانستم به بیمه دست یابم.

کارگران مظلوم ترین قشر جامعه هستند احمد کارگر ساختمانی دیگری است که به خبرنگار اوشیدا گفت: کارگران مظلوم ترین قشر جامعه هستند در حالی که بیشترین زحمت را در جامعه می کشند.

وی افزود: سال گذشته در حال حمل مصالح با بالابر سه عدد از انگشتانم قطع شد که پس از درمان در بیمارستان به دلیل نداشتن بیمه پس از چندروز برای کسب درامد با دستی که به تازگی مورد عمل جراحی قرار گرفته بود مجبور به بازگشت به محل کارم شدم چرا که توانایی پرداخت مخارج زندگی خود را نداشتم و با سختی دوباره مشغول به کار شدم.

وی ادامه داد: کاش مسولان بیشتر به فکر این قشر زحمتکش و مظلوم بودند و دستیابی به بیمه را برای کارگران تسهیل می کردند چرا که آنان بیشتر از همه در معرض خطرات و آسیب هستند و عدم حمایت از آنان آسیب های فراوانی به خانواده آنان تحمیل خواهد کرد.

انتهای پیام/1457
Share/Save/Bookmark