داخلی آرشيو گزارش صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
در ادامه مشکلات سیستان؛
لزوم توجه ویژه مسئولان به مرز/ انزوا سهم مردم شمال استان از زندگی
کد مطلب: ۶۴۰۲۸
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۷
مرز سیستان فرصت مغتنمی است که علیرغم موقعیت ارزشمند آن مردم منطقه از آن بی بهره هستند.
لزوم توجه ویژه مسئولان به مرز/ انزوا سهم مردم شمال استان از زندگی
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ در زمانی که مرز سیستان باز بود علاوه بر مردم سیستان شمار زیادی از مردم شهرستان های دیگر نیز به راحتی در منطقه ارتزاق می کردند.
با اینکه وجود مرز سبب رونق اقتصادی در سیستان شده بود اما با تدبیر مسئولان انسداد شد تا علاوه بر اینکه مردم شهرهای دیگر از سیستان کوچ کنند، اهالی خود منطقه نیز بار سفر بسته و مهاجرت را به ماندن ترجیح دهند.
در حالی که در سایر نقاط سیستان و بلوچستان از قبیل میرجاوه و سراوان شهروندان از نعمت مرز بهره مند هستند و از آن ارتزاق می کنند اما در سیستان این فرصت به راحتی از بین رفته است.
با باز بودن مرز نه تنها گوشت سیستان بلکه گوشت نقاط مختلف کشور تامین بود چرا که دام از سمت افغانستان به منطقه وارد و سپس به سایر نقاط کشور ارسال می شد اما پس از انسداد این فرصت نیز از اهالی سیستان گرفته شد.
با کشیدن دیوار دورتا دور  مرز سیستان علاوه بر از بین رفتن فرصت های شغلی و افزایش چشمگیر بیکاری کیلومترها زمین پشت دیوار مرز برای کشور افغانستان باقی ماند تا بخشی از خاک ایران به راحتی در اختیار بیگانگان قرار گیرد.
علاوه بر انسداد مرز در این بین خشکسالی نیز مزید بر علت شد تا مشکلات مردم منطقه چندین برابر شود اما با ضعف دستگاه دیپلماسی، افغانستان از اعطای حق آبه هامون خودداری کرد. امام جمعه بنجار به خبرنگار اوشیدا گفت: با توجه به مشکلات موجود انتظار می رود مسئله مرز  و ضرورت ساماندهی ان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد زیرا مردم سیستان در وضعیت بغرنجی به سر می برند.
حجت الاسلام و المسلمین محمود پارسا عنوان کرد: مرز فرصتی ارزشمند برای منطقه سیستان است که متاسفانه نادیده گرفته شده است و این موضوع سبب بروز بسیاری از مشکلات و ناهنجاری ها در منطقه شده است.
وی افزود: با جلسات متعدد و مستمر و حکم حضرت آقا راجع به آتش به اختیار مسئولی محلی منطقه سیستان اعم از دادستان، مسئولین نظامی و انتظامی و مرزبانی مصوب کردند که از بازارچه ها و مبادی ورودی دامداران اجازه ورود دام به منطقه و خروج ان را از سیستان در صورت احراز عدم سرقتی بودن را دارند و قطعا باعث تثبیت گوشت قرمز خواهد شد.
امام جمعه بنجار تاکید کرد: اگر ورود دام به سیستان از طریق بازارچه های مرزی قانونی شود و مردم بومی اجازه واردات دام داشته باشند به طور حتم رونق اقتصادی در منطقه ایجاد خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به خشکسالی ۲۰ ساله در سیستان در سیستان اظهار کرد: سئوال از وزیر و مکاتبه با مسئولین خوب است ولی نمایندگان اگر واقعا قصد خدمت دارند و دلسوز منطقه هستند که علی الظاهر هستند باید عمل و کار غیر منتظره و غیر عادی انجام دهند و استعفا بدهند یا رئیس مجلس را به منطقه آورند تا همه مسئولین و رسانه ها و خبرنگاران از او پرسیده تا حساس شود که مگر درمنطقه سیستان چه اتفاقی افتاده؟ چرا مردم منطقه آرزوی زلزله هشت ریشتری بکنند؟ مگر مردم سیستان شهید دادند که منزوی شوند و دولت برای نجات انها کاری انجام ندهد؟
حجت الاسلام پارسا تصریح کرد: سیستان آب ندارد مردم نان ندارند امید می رود آن دسته از مسئولان که زیر اسپیلت نشسته و سر خود را مثل کبک زیر برف کرده اند از خواب بیدار شوند و به داد مردم  سیستان برسند تا روز قیامت مورد بازخواست شهدا قرار نگیرند.
انتهای پیام/ف.ب
Share/Save/Bookmark
مرجع : اوشیدا
    عکاس :