داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس مذهبی:
شخصیت امام باقر(ع) زیربنای تحول جامعه اسلامی و انسانی است
کد مطلب: ۷۴۴۴۱
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۴
حجت الاسلام والمسلمین مهدی فاطمی منش گفت: دوران امامت امام باقر(ع) فرصت مناسبی را در جهت بیان عناصر علمی، فلسفی و کلامی در تمدن اسلامی ایجاد کرد، و یک مدرسه علمی بزرگ جهت نشر مکتب اهل بیت (ع) را در مدینه تاسیس کردند.
شخصیت امام باقر(ع) زیربنای تحول جامعه اسلامی و انسانی است
حجت الاسلام و المسلمین مهدی فاطمی منش کارشناس مذهبی و رئیس اداره تبلیغات اسلامی زابل در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، ضمن تسلیت شهادت امام محمد باقر(ع) بیان کرد: دوران امامت امام باقر(ع) فرصت مناسبی را در جهت بیان عناصر علمی، فلسفی و کلامی در تمدن اسلامی ایجاد کرد، و در واقع ایشان و پدر بزرگوارشان بنیان‌گذاران انقلاب فرهنگی در جهان اسلام به حساب می آیند که یک نهضت فرهنگی را پایه گذاری کردند و یک مدرسه علمی بزرگ جهت نشر مکتب اهل بیت (ع) را در مدینه تاسیس کردند.

وی افزود: امام محمد باقر(ع) در دوران خود به شکافنده مشکلات فکری و حل کننده مسائل معروف بودند که با گسترش معارف و دانش در عصر خود از یک شخصیت منحصر به‌فردی برخوردار بود.

وی ادامه داد: علم گسترده و ناسخ امام محمدباقر علیه السلام به اندازه‌ای بود که پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله درباره فرزند نتیجه خود فرمودند که: «یبقر العلم بقراء» به این مفهوم که آن حضرت شکافنده علوم است. به این ترتیب آن حصرت لقب باقرالعلوم را به آن حضرت اعطا کردند و علم این مطلب را از سوی خدای متعال دریافت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین فاطمی منش افزود: امام محمد باقر(ع) با وجود همه مشکلات با توجه به سیاست و درایت ایشان در حل مشکلات با پرورش شاگردان متعدد در زمینه ی های مختلف علاوه بر گسترش و تبیین اسلام در سرتاسر جهان، توانست مشکلات سیاسی و اقتصادی زمان خود را مرتفع کند.

وی خاطرنشان کرد: نهضت عاشورا در زمان امام حسین (ع)، موتور محرک تشیع از بعد حماسی بود و بعد از آن در دوران امام سجاد (ع) به دلیل از هم گسیختگی تشیع، ایشان از طریق دعا و صحیفه سجادیه تلاش کردند تا انسجام شیعیان را برقرار کنند و امام باقر (ع) نیز پایه‌های فکری نهضت امام حسین(ع) و عاشورا را تبیین کردند و در استمرار جریان عاشورا نقش مهم و اساسی داشتند، که به شکافنده علم معروف شدند.

راه حل مشکلات جوانان اندیشیدن به شخصیت امام محمد باقر(ع)

این کارشناس مذهبی افزود: ما در مکتب تشیع این افتخار را داریم که امامان ما الگوهایی هستند که ذوالعبادند، به گونه ای که در تمامی ابعاد از جمله اقتصاد، سیاست علم ،آزاداندیشی و زندگی مسالمت آمیز با گروه ها و فرقه های مختلف، همه نشان از والایی مقام ایشان در بین مردم می دهد.

این استاد حوزه با بیان مشکلات جوانان امروز تصریح کرد: با توجه به روایات، امام محمد باقر(ع) با وجود توان علمی بالایی که داشتند، باز هم به کار در مزرعه و چوپانی مشغول بودند و کار اقتصادی را عار نمی دانستند، ولی امروزه در جامعه اگر نگاهی بیندازیم، می بینیم تنبلی موج می زند و سختی کشیدن و کار با دست را کم شدن شآنیت خود می دانند.

وی ادامه داد: متاسفانه جامعه امروزی به این باورند که مشکلات تنها با نشستن در پشت میزها حل می شود و جوانان نیز به فکر نشستن به پشت میز هستند تا بتوانند گرهی از کار مشکلات مردم در بیاورند، اما اگر ما الگوی مان ائمه اطهار باشند، متوجه می شویم که همه کارها در کنار هم حلال مشکلات است و برای رفع باورهای غلط باید شخصیت ائمه را برای جوانانمان تبیین کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی فاطمی منش با اشاره به شرایط سخت دوران امام محمد باقر (ع) از لحاظ سیاسی تصریح کرد: در عصر امام محمد باقر(ع)، به دلیل آگاهی اذعان عمومی درباره مسئله امامت و ولایت، حکومت بنی امیه به ضعف کشیده و باعث روی کار آمدن حکومت بنی عباس شد.

وی خاطرنشان کرد: امام محمد باقر علیه السلام در روزگار خود، بزرگ ترین تأثیر علمی و عملی را برای جامعه خویش داشت، حضور در مجامع علمی و پایه گذاری نشست های فرهنگی، یکی از بهترین و ارزنده ترین نوع حضور در جامعه و خدمت به اجتماع مسلمانان بود که آن امام به گونه ای بارز و اثرگذار، این نقش را بر عهده گرفت و از دیگر جنبه های حضور مؤثر ایشان در جامعه، مرجع بودن و پاسخ گویی به پرسش های مردمی بود که از دور و نزدیک به حضور ایشان می شتافتند و پاسخ پرسش های گوناگون خود را از محضر امام دریافت می کردند.

حجت الاسلام فاطمی منش با اشاره به شخصیت والای امام محمد باقر(ع) در میان اهل تسنن تصریح کرد: در کتب مطرح اهل تسنن ارزش والایی به امام محمد باقر(ع) داده شده است و در کتاب الحواعق والمحروقه منکران ایشان را بی بصیرت دانسته اند.

وی ادامه داد: امام محمد باقر(ع) همچون جد بزرگوارشان دغدغه مند به وحدت میان مسلمانان بوده اند، به گونه ای که ایشان بدون توجه به قرار گرفتن در راس حکومت با رویکرد کلی وحدت طلبی به دنبال حفظ کیان اسلام و مقابله با بیگانگان بود.

وی درپایان گفت: امروز باید راه و روش امام باقر(ع) در ابعاد مختلف زندگی مورد توجه پیروان و دوستداران آن حضرت قرار گرفته و جدا شدن از مکتب اهل بیت، همان چیزی است که دشمن می خواهند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark