داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
مسئول سیاست‌گذاری نخستین کنگره بین‌المللی شهر و فرهنگ سیستان:
نخستین کنگره بین‌المللی شعر و فرهنگ سیستان برگزار می‌شود
کد مطلب: ۷۵۶۸۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۵۷
مسئول سیاست‌گذاری نخستین کنگره بین‌المللی شهر و فرهنگ سیستان، گفت: دانشگاه زابل با همکاری دفتر شعر، سرود و موسیقی سازمان صداوسیما در نظر دارد تا نخستین کنگره بین‌المللی شعر و فرهنگ سیستان را در ۲۲ و ۲۳ آذرماه جاری برگزار نماید.
نخستین کنگره بین‌المللی شعر و فرهنگ سیستان برگزار می‌شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، ابوالفضل حیدری در نشست با اصحاب رسانه حوزه سیستان بیان کرد: محوریت این کنگره در خصوص سیستان، اساطیر، تاریخ سیستان، هامون و هیرمند است که شاعران در همین قالب آثار خود را ارسال می‌کنند.

وی ادامه داد: از یک ماه قبل اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه انجام شده که آثار به دبیرخانه و کمیته ادبی کنگره ارسال شود، برای این منظور نیز از ظرفیت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه زابل و اساتید مجرب و توانمندی که دارد در این زمینه استفاده شده که کار ارزیابی آثار را انجام خواهند داد.

مسئول سیاست‌گذاری نخستین کنگره بین‌المللی شعر و فرهنگ سیستان تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این کنگره به‌عنوان نخستین کنگره شعر و فرهنگ می‌باشد، این است که باید اشعار و سروده‌های شعرا، تازه باشد یعنی از اشعار قدیمی نباید استفاده شود و تاکنون نیز نباید در جای دیگری پخش شده باشد.

حیدری تأکیدکرد: در این کنگره، ۱۵ شاعر ملی، ۱۵ شاعر استانی شرکت خواهند کرد، که شاعران ملی عمدتاً کسانی هستند که در محضر رهبر معظم انقلاب شعرسرایی می‌کنند و مسئولیت این گروه نیز برعهده آقای غزوه رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما می‌باشد و علاوه بر شاعران ملی سه شاعر با نام‌های احمد شهریار از پاکستان، عارف جعفری از افغانستان و رام شکلا رایزن فرهنگی هند در ایران، حضور خواهند داشت.

وی افزود: رایزنی‌ها برای حضور یک یا دو شاعر تاجیک هم در حال انجام است که اگر سفارت این کشور اجازه بدهد ما میزبانی این عزیزان را در کنگره بین‌المللی شهر و فرهنگ سیستان عهده‌دار خواهیم بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه زابل افزود: شاعران استانی که در این کنگره ما میزبان این عزیزان خواهیم بود، ۵ شاعر از منطقه سیستان، ۵ شاعر از زاهدان و ۵ شاعر از بلوچستان هستند که شعرسرایی خواهند کرد، تصمیم براین است که در روز پنج‌شنبه که روز خاتمه این کنگره خواهد بود از زحمات استاد عباس باقری شاعر خوش‌ذوق و توانمند سیستانی، به پاس بیش از ۴۰سال فعالیت در حوزه شعر و ادب از طرف دانشگاه زابل قدردانی صورت گیرد.

حیدری ادامه داد: درخواست ما از رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها این است که در این شرایط، تزریق امید به زندگی در منطقه سیستان بسیار لازم و ضروریست، براین اساس دست دانشگاه زابل را در این زمینه بگیرند و در زمینه اطلاع‌رسانی اخبار این کنگره‌بین‌المللی مثل همیشه، در کنار ما باشند تا بتوانیم با شناساندن شعر و ادب سیستانی و انجام کارهای فرهنگی، به ارتقای فرهنگی جامعه کمک کنیم.

وی تصریح کرد: برگزاری چنین کنه تنها باعث ارتقای فرهنگی و شناساندن توانائی‌ها و ظرفیت‌های منطقه‌ای می‌شود بلکه از آن‌طرف باعث ایجاد ارتباط بیشتر با کشورهای همسایه خواهد شد چراکه، این‌هاست که ممکن است خیلی پررنگ‌تر از سیاست اثرگذاری در جامعه داشته باشد.

مسئول سیاست‌گذاری نخستین کنگره بین‌المللی شعر و فرهنگ سیستان ادامه داد: تا کنون بیش از ۵۰ اثر به دبیرخانه کنگره مستقر در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه زابل ارسال شده است و با توجه به این‌که برای ارسال آثار بازه‌زمانی در نظر گرفته شده بود چون استقبال خوبی در این زمینه صورت گرفت و تصمیم برآن شد تا آثاری که به دبیرخانه ارسال می‌شود فعلاً پذیرفته شود.

حیدری افزود: آثار اولویت‌بندی خواهد شد و از این بین، ۵ شعر از منطقه سیستان، ۵ شعر از زاهدان و ۵ شعر از بلوچستان، به کنگره راه پیدا خواهند کرد و در بخش آثار ملی هم ۱۵ شعر به کنگره راه می‌یابند.

وی ادامه داد: آغاز کنگره با پیام وزیر علوم تحقیقات وفناوری، خواهد بود و در نهایت بیانیه کنگره صادر خواهد شد که به امضای شاعران می‌رسد، یکی دیگر از برنامه‌هایی که در دستورکار ما قرار دارد این است که علاوه برشعرهای منتخب، اشعاری که قابلیت چاپ دارند نیز، در کتابچه‌ای چاپ و بعد از اتمام کنگره در اختیار عموم مردم قرار بگیرد.

حیدری گفت: از جمله برنامه‌های متنوعی که برای مهمانان در این کنگره درنظر گرفته شده، سیستان‌گردی است که نقاط دیدنی و باستانی سیستان از جمله محوطه باستانی شهر سوخته که یکی از منحصر بفردترین آثار در منطقه سیستان می‌باشد مورد بازدید شاعران مهمان قرار خواهد گرفت.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark