داخلی آرشيو گفتگو صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
یک کارشناس سیاسی مطرح کرد:
ضرورت جراحی اقتصاد کشور/ هدف حذف ترجیحی حمایت از تولید و ارتقای کیفیت کالاهای اساسی است
کد مطلب: ۷۴۳۶۰
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۵
یداله شعیبی گفت: تن رنجور اقتصاد ایران بایستی تحت عمل جراحی سختی قرار گیرد و دولت سیزدهم با ایثارگری و گرو گذاشتن آبرو خود تصمیم گرفته است تا اقتصاد بیمار را به اتاق عملی ببرد.
ضرورت  جراحی اقتصاد کشور/ هدف حذف ترجیحی حمایت از تولید و ارتقای کیفیت کالاهای اساسی است
به گزارش اوشیدا، با نگاهی به عملکرد دولت‌های پس از انقلاب نشان می‌دهد که انجام اصلاحات ساختاری یکی از باورهای رایج در بین همه دولتمردان بوده و هر دولت بنابه اقتضای شرایط اقدام به اجرای یکسری برنامه های اصلاحی مدنظر خود کرده اند.

موضوع اصلاح وضعیت اقتصادی، به خصوص نظام پرداخت یارانه‌ها، نیز مسئله‌ایست که سال‌هاست صاحب‌نظران امر بر اصلاح آن تاکید جدی دارند و اجرای آن را بعنوان یک ضرورت از سوی دولت‌ها مطرح می کنند.

یدالله شعیبی کارشناس سیاسی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا گفت: با آغاز به کار دولت سیزدهم نیز تقریبا همه کارشناسان اقتصادی در دولت،مجلس و حتی مراکز علمی و پژوهشی اذعان داشته اند که ادامه مسیر فعلی به هیچ وجه به مصلحت اقتصادکشور نبوده وضمن هدر رفتن منابع، روند تقویت تولید کشور را به شدت سرکوب کرده و مسیر را برای رانت و فساد هموار می کند.

وی افزود:واقعیت اینست که به استناد قانون لازم‌الاجرا مجلس اقدام‌ اساسی برای اصلاح نظام اقتصادی کشور در سال‌های قبل باید اجرا می گردید لیکن تاکنون هیچ دولتی حاضر نشد تا هزینه اصلاح اقتصادی را تقبل کند.

این کارشناس سیاسی در ادامه تصریح کرد: در شرایط فعلی کاملأ مشهود است که حال اقتصاد کشور اصلاً خوب نیست و ادامه حیاتش با روند کنونی تقریباً غیرممکن به نظرمی رسد وناچارا تن رنجور اقتصاد ایران باید تحت عمل جراحی سختی قرار گیرد و در این میان دولت سیزدهم با ایثارگری و گرو گذاشتن آبرو خود تصمیم گرفته تا این اقتصاد بیمار را به اتاق عملی ببرد که در میدان جنگ اقتصادی نابرابری برپا شده است.
امروز شاهديم که دولت تصمیمی را اجرا و به این دومینو اشتباه پایان می دهد که دیگر دولت‌ها به خاطر حفظ اعتبار خود از اجرای آن سرباز می‌زدند.

شعیبی این سوال را مطرح کرد که آیا این جراحی اقتصادی اثری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت یا نه؟
وی در پاسخ ادامه داد:یکی از پیامدهای اصلی اجرای این طرح، قطعا حمایت از تولید وارتقای کیفیت کالاهای اساسی در کشور خواهد بود که در کنار کاهش رانت، فساد و دلال بازی با فراهم کردن رقابت سالم در سایر حوزه‌های اقتصادی می‌تواند کمک شایانی به بهره وری واثربخش ترشدن تولید در کشور کند و در ادامه‌ نیز دست مفسدان و زیاده خواهان را از بیت المال کوتاه و عدالت اجتماعی نسبی در جامعه را تا حدودی تامین کند.

یدالله شعیبی بیان کرد: اعلام حمایت قوه مقننه و قضائیه از دولت در مسیر اجرای مطلوب طرح اصلاح اقتصادی، نیز چشم‌انداز روشنی را پیش‌روی اقتصاد کشور قرار داده است وسخنان اخیر رئیس‌جمهور که از طریق رسانه ملی به‌ صورت صادقانه با مردم انجام گردید نیز تأثیر قابل‌توجهی بر بازگشت آرامش روانی به جامعه داشت و واریز یارانه معیشتی پس‌از سخنان ایشان به حساب‌های خانوارها، زمینه‌ساز دلگرمی جامعه وسبب جلب اعتماد عمومی مردم گردید ولی با این همه یک چیز کاملا مشخص است که دولت در کنار مجلس و دیگر نهادهای کشور جراحی پر خطری وحساسی را آغاز کرده است و به هیچ وجه کار آسانی در پیش ندارد.

وی گفت: آنچه در این ميان حائز اهمیت است نقش‌آفرینی، مشارکت و همراهی مردم مانند همه عرصه‌های خطیر گذشته است که دراین میان اصلاح اقتصادی مهم بوده و ضامن موفقیت آن خواهد بود.

کارشناس سیاسی اضافه کرد: لذا در این مقطع حساس بر همگان لازم است تا در جهت دستیابی به اهداف این طرح ، دولت را یاری نمایند تا بتواند اقتصاد کشور از این پیچ تند به سلامت عبور دهد و ان شاالله دولت سیزدهم در کنار مجموعه حاکمیت به چشم‌انداز نهایی طرح که اصلاح اقتصاد کشور برای بهبود وضعیت به نفع مردم است، دست یابد.
Share/Save/Bookmark