داخلی آرشيو گزارش تصويری صفحه 
امتیاز مثبت 
۳
 
تصاویر ماهواره‌ای خیره‌کننده از مناظر دیدنی سیاره سرخ!
کد مطلب: ۱۳۹۰۱
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۶
اوشیدا: امکان سفر به چشم‌اندازهای تحسین‌برانگیز مریخ با استفاده از مجموعه تصاویری که سطح سیاره قرمز را با جزئیات دقیق نمایش داده، در کتاب جدید یک نویسنده فرانسوی ارائه شده است.
تصاویر ماهواره‌ای خیره‌کننده از مناظر دیدنی سیاره سرخ!
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: این تصاویر به انسانها اجازه می‌دهند تا در اعماق نفس‌گیر تاریکترین دره‌های سیاره مریخ سرنگون شده، روی تپه‌های سیاره آن شناور شده و از زیبایی گردبادهای مارپیچی این سیاره لذت ببرند.

این تصاویر توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا در سال ۲۰۰۶ ثبت شده‌اند و مناظر مشاهده نشده‌ای از سیاره سرخ را به نمایش گذاشته‌اند که در بیش از سه میلیارد سال گذشته شکل گرفته‌اند.

این ماهواره شناسایی ناسا از زمان ورود خود به سیاره مریخ در سال ۲۰۰۶ به همراه تلسکوپ HiRISE خود به نقشه‌برداری از سطح مریخ پرداخته است.

تیم HiRISE در مارس ۲۰۱۲ تصاویر ابتدایی و سفید و سیاه از این سیاره را منتشر کرده و از آن پس صدها تصویر دیگر جمع‌آوری کرده‌اند.

اکنون خاویر بارال فرانسوی مجموعه‌ای از این تصاویر را در کتاب خود موسوم به «این مریخ است» منتشر کرده که به عنوان یک اطلس از سیاره قرمز طراحی شده است.

محققان برای دستیابی به بهترین تصویر از برجستگی‌های کانی‌شناسی و زمین‌شناسی این سیاره افسانه‌ای، تصمیم گرفتند یک دیدگاه مداوم داشته باشند و هر تصویر یک نوار با عرض شش کیلومتری را پوشش دهد.

تصاویر شامل یخ‌زدایی قله‌های «شهر اینکاها» است که این نام غیررسمی را از سوی دانشمندان در ماموریت مارینر ۹ در سال ۱۹۷۲ به دلیل برخورداری از مجموعه‌ای از پشته‌های متقاطع راست خطی در منطقه قطب جنوب مریخ بدست آورده است.

منشا این برجستگی‌ها در مریخ هیچگاه درک نشده اما به نظر می‌رسد که با دایک‌های آتشفشانی مرتبط باشند.

تصویر دیگر به نمایش تپه‌های شنی سیاه در سطح دهانه مریخ پرداخته که از سنگ آتشفشانی سرد شده ساخته شده‌اند.

این تصویر نشانگر یکی از اولین مناطق تپه شنی شناخته شده در مریخ است. در زمستان این تپه‌ها با یخ و دی‌اکسیدکربن منجمد پوشیده شده و از نور خورشید محروم می‌شوند.

گروه دیگری از تپه‌های شنی به نمایش درآمده‌اند که نور خورشید بطور مستقیم از بالا بر آنها می‌تابد.

سال گذشته محققان دریافتند که تپه‌های شنی در مریخ که ابتدا تصور می‌شود غیرقابل تغییر هستند، در حقیقت امروزه پویا و فعال هستند.

تپه‌های سریع می‌توانند مسافتی برابر با طول خود را طی ۱۷۰ سال بپیمایند.

این کتاب خواننده را به سفری در برشهای عمیق لایه رسوبی قطب جنوب مریخ برده و نشان می‌دهد که آنها از یخ آب و نه دی‌اکسیدکربن جامد ساخته شده‌اند.

این برشها در پی تغییرات چشمگیر در دما ایجاد شده‌اند که می‌توانند تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد متغیر باشند.

بارل به ارائه تصویر فریبنده‌ای از چگونگی فرورفتگی‌های مدور، چرخشها و صخره‌های ساخته شده از دی‌اکسیدکربن جامد در مریخ پرداخته که در حال تبخیر به شکل گاز هستند.

وی امیدوار است که این تصاویر بتوانند تخیل انسان را تغذیه و او را به تفکر تحریک کند.
 
Share/Save/Bookmark
    عکاس :