رئیس انتقال خون زابل:

افزایش حجامت در سیستان / جوانان 17 تا 35 ساله بیشترین اهدا کنندگان خون در سیستان هستند

3 تير 1394 ساعت 10:10

رئیس انتقال خون زابل گفت: معمولا جوانان 17 تا 35 ساله مراجعه کنندگان اصلی برای اهدای خون هستند.


شهناز نظام دوست رئیس انتقال خون زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات و عبادات روزه داران در این ماه پر خیر و برکت گفت: اهدا خون در شهرستان زابل نسبت به دیگر شهرهای استان بصورت خود جوش بوده و اهدای خون در سطح سیستان کاملا داوطلبانه است.

نظام دوست با بیان اینکه در منطقه سیستان طرح جایگزین برداشته شده است ،گفت: مردم بدنبال پیامک و یا اینکه منتظر تماس از طرف انتقال خون نیستند و خودشان بصورت خودجوش برای اهدای خون مراجعه می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیاز به دو گروه خونی AB- و O+ می باشد ،افزود: در این زمینه حتی پیامک هم ارسال شده و درخواست می کنیم از مردم همچون گذشته برای تامین فرآورده های خونی مورد نیاز در ماه مبارک رمضان مشارکت کنند.

رئیس انتقال خون زابل تصریح کرد: اکثر دریافت کنندهای خونی تالاسمی ها، بیماران دیالیزی و مخصوصا بیماران زنان و زایمان هستند که بیشترین دریافت کنندگان خونی را شامل می شوند.

نظام دوست بیان کرد: اکثر فرآورده های خونی به مراکز درمانی و بیمارستانهای سیستان از مرکز انتقال خون زابل انتقال داده می شود .

وی با اشاره به اینکه سنین اهداکنندگان متغیر می باشد ،افزود: معمولا جوانان 17 تا 35 ساله مراجعه کنندگان اصلی برای اهدای خون هستند.

نظام دوست خاطرنشان کرد: اگر فردی حجامت کند تا یک سال نمی توانیم از خون آن فرد برای بیمار استفاده کنیم و این در حالی است که متاسفانه موارد حجامت در سیستان افزایش پیدا کرده است.

رئیس انتقال خون زابل اظهار کرد: با افزایش حجامت در روز ممکن است یک یا دو مورد از اهدا کننده های خون بخاطر حجامت از خون دادن معاف شوند.

وی گفت: از شهروندان خواهش می کنم که به این مورد خیلی توجه داشته باشند اگر می خواهند خونشان برای بیماری استفاده شود در مورد موضوع حجامت بیشتر دقت کنند .

نظام دوست با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان فرآورده های خونی زابل از استان تامین نمی شود بیان کرد: در مواردی که از استان درخواست می شود برای استان و شهرستان های دیگر فرآورده خونی مورد نیاز ارسال می شود.

این مقام مسئول در خصوص برنامه خون گیری در ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان برنامه خون گیری،مرکز انتقال خون زابل از ساعت 7الی 13بعدظهر و  18 الی 23 شب پذیرای اهدا کننده های خون هستیم .


انتهای پیام/


کد مطلب: 38334

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcayene.49nae15kk4.html

اوشیدا
  http://oshida.ir