داخلی آرشيو گفتگو صفحه استان
امتیاز مثبت 
۷
 
رئیس انتقال خون زابل:
افزایش حجامت در سیستان / جوانان 17 تا 35 ساله بیشترین اهدا کنندگان خون در سیستان هستند
کد مطلب: ۳۸۳۳۴
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۰
رئیس انتقال خون زابل گفت: معمولا جوانان 17 تا 35 ساله مراجعه کنندگان اصلی برای اهدای خون هستند.
افزایش حجامت در سیستان / جوانان 17 تا 35 ساله بیشترین اهدا کنندگان خون در سیستان هستند
شهناز نظام دوست رئیس انتقال خون زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات و عبادات روزه داران در این ماه پر خیر و برکت گفت: اهدا خون در شهرستان زابل نسبت به دیگر شهرهای استان بصورت خود جوش بوده و اهدای خون در سطح سیستان کاملا داوطلبانه است.

نظام دوست با بیان اینکه در منطقه سیستان طرح جایگزین برداشته شده است ،گفت: مردم بدنبال پیامک و یا اینکه منتظر تماس از طرف انتقال خون نیستند و خودشان بصورت خودجوش برای اهدای خون مراجعه می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیاز به دو گروه خونی AB- و O+ می باشد ،افزود: در این زمینه حتی پیامک هم ارسال شده و درخواست می کنیم از مردم همچون گذشته برای تامین فرآورده های خونی مورد نیاز در ماه مبارک رمضان مشارکت کنند.

رئیس انتقال خون زابل تصریح کرد: اکثر دریافت کنندهای خونی تالاسمی ها، بیماران دیالیزی و مخصوصا بیماران زنان و زایمان هستند که بیشترین دریافت کنندگان خونی را شامل می شوند.

نظام دوست بیان کرد: اکثر فرآورده های خونی به مراکز درمانی و بیمارستانهای سیستان از مرکز انتقال خون زابل انتقال داده می شود .

وی با اشاره به اینکه سنین اهداکنندگان متغیر می باشد ،افزود: معمولا جوانان 17 تا 35 ساله مراجعه کنندگان اصلی برای اهدای خون هستند.

نظام دوست خاطرنشان کرد: اگر فردی حجامت کند تا یک سال نمی توانیم از خون آن فرد برای بیمار استفاده کنیم و این در حالی است که متاسفانه موارد حجامت در سیستان افزایش پیدا کرده است.

رئیس انتقال خون زابل اظهار کرد: با افزایش حجامت در روز ممکن است یک یا دو مورد از اهدا کننده های خون بخاطر حجامت از خون دادن معاف شوند.

وی گفت: از شهروندان خواهش می کنم که به این مورد خیلی توجه داشته باشند اگر می خواهند خونشان برای بیماری استفاده شود در مورد موضوع حجامت بیشتر دقت کنند .

نظام دوست با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان فرآورده های خونی زابل از استان تامین نمی شود بیان کرد: در مواردی که از استان درخواست می شود برای استان و شهرستان های دیگر فرآورده خونی مورد نیاز ارسال می شود.

این مقام مسئول در خصوص برنامه خون گیری در ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان برنامه خون گیری،مرکز انتقال خون زابل از ساعت 7الی 13بعدظهر و  18 الی 23 شب پذیرای اهدا کننده های خون هستیم .


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark