داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
سازش غول های رسانه ای با غول های افراط گرایی!/تامین بودجه نئونازی ها از فیسبوک
کد مطلب: ۷۴۱۶۳
تاریخ انتشار:سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۴
نئونازیهای افراطی که قرار بود از فیسبوک منع شوند همچنان در این شبکه اجتماعی حضور دارند و به درآمدزایی برای تداوم فعالیت هایشان ادامه می دهند.
سازش غول های رسانه ای با غول های افراط گرایی!/تامین بودجه نئونازی ها از فیسبوک

به گزارش اوشیدا؛ به نقل از فارس، نئونازیهای افراطی که قرار بود از فیسبوک منع شوند همچنان در این شبکه اجتماعی و دیگر رسانه های اجتماعی همچون توئیتر، یوتیوب و اینستاگرام حضور دارند و به درآمدزایی برای تداوم فعالیت هایشان ادامه می دهند.

گروهی موسوم به گروه برتر هنرهای رزمی در اروپا برای افراط گرایان راست است. مقامات آلمانی دو بار مسابقات آنها را ممنوع کرده اند. اما «Kampf der Nibelungen» یا «نبرد نیبلانگها» هنوز در فیسبوک در حال رشد است، جایی که سازمان دهندگان آن، چندین صفحه را می گردانند، همچنین در اینستاگرام و یوتیوب فعال هستند و از آنها برای گسترش ایدئولوژی خود، جذب نیروها و کسب درآمد از طریق فروش بلیط و کالاهای مارکدار استفاده می کنند که هدف غایی آنها افراط گرایی شدید نژادی و اعمال خشونت و جنایت علیه نژادهای دیگر خصوصا مهاجرین در اروپا است.

«نبرد نیبلونگها» که بر یک حماسه قهرمانی کلاسیک که بسیار مورد علاقه نازی ها بود اشاره دارد، یکی از ده ها گروه راست افراطی است که علیرغم وعده های مکرر فیسبوک و سایر پلتفرم ها برای پاکسازی این گروههای افراطی، همچنان از سود رسانه های اصلی استفاده می کنند. 

طبق تحقیقات انجام شده در مرکز «پروژه شمارش گروههای افراط گرا» منتشره در آسوشیتدپرس، حداقل ۵۴ پروفایل فیسبوک متعلق به ۳۹ نهاد وجود دارد که دولت آلمان و گروه های جامعه مدنی آنها را «افراط گرا» معرفی کرده اند. برای مبارزه با افراط گرایی این گروه ها تنها در فیسبوک نزدیک به ۲۶۸،۰۰۰ مشترک و دوست دارند.

CEP«پروژه شمارش گروههای افراط گرا» همچنین ۳۹ پروفایل مربوط به افراط گرایان در اینستاگرام، ۱۶ نمایه توییتر و ۳۴ کانال یوتیوب را پیدا کرده که بیش از ۹.۵ میلیون بازدید داشته اند. تقریباً ۶۰ درصد از پروفایل ها به طور واضح با هدف کسب درآمد، نمایش پیوندهای برجسته به فروشگاه های آنلاین یا عکس هایی که کالا را تبلیغ می کنند، نشان می دهند.

بر روی دکمه آبی بزرگ «مشاهده فروشگاه» در صفحه فیسبوک با کلیک بر روی «Erik & Sons» می توانید یک تی شرت با نوشته «رنگ مورد علاقه من سفید است» به قیمت ۲۰ یورو (۲۳ دلار) خریداری کنید. برچسب های «Deutsches Warenhaus» با مبلغ ۲.۵۰ یورو (۳ دلار) و برچسب های «به پناهندگان روی خوش نشان ندهیم» از سوی گروه های افراطی ضد مهاجران را ارائه می دهد. فید فیسبوک OPOS Records موسیقی و کالاهای جدیدی از جمله تی شرت های True Aggressio ،Pride & Dignity و One Family را تبلیغ می کند. این نام تجاری که مخفف «One People One Struggle»(یک نفر یک مبارزه) است، همچنین از طریق توییتر و اینستاگرام به فروشگاه آنلاین خود پیوند می دهد.

افراد و سازمان های موجود در مجموعه داده های CEP(«پروژه شمارش گروههای افراط گرا») افرادی هستند که از موسیقی راست افراطی آلمان و صحنه های مبارزه با ورزش هستند. 

الکساندر ریتزمن، محقق ارشد این پروژه می گوید: آنها کسانی هستند که زیرساخت هایی را ایجاد می کنند که مردم با آنها آشنا می شوند، پول در می آورند، از موسیقی لذت می برند و به خدمت برای اهداف افراطی خود می پردازند. به احتمال زیاد آنهایی که من آنها را بدر اینجا ذکر کرده ام در ظاهر جنایت های خشونت آمیز مرتکب نمی شوند. آنها خیلی باهوش هستند و روایت ها را می سازند و فعالیتهای این محیط را تقویت می کنند و بعد جایی دیگر خشونت ظاهر می شود.

CEP («پروژه شمارش گروههای افراط گرا») می گوید که بر گروه هایی تمرکز دارد که نهادها و هنجارهای لیبرال دموکراتیک مانند آزادی مطبوعات، حمایت از اقلیت ها و کرامت انسانی جهانی را سرنگون کنند و معتقدند که نژاد سفید در محاصره است و باید در صورت لزوم با خشونت حفظ شود. CEP می گوید هیچ کدام ممنوع نشده اند، اما تقریباً همه آنها در گزارشات اطلاعاتی آلمان به عنوان افراطی توصیف شده اند.

در فیسبوک گروه ها بی ضرر به نظر می رسند. آنها از نقض آشکار قوانین پلتفرم، مانند استفاده از سخنان نفرت انگیز یا ارسال «صلیب شکسته آلمان نازی»، که به طور کلی در آلمان غیرقانونی است، اجتناب می کنند.

این معماران کلیدی راست افراطی آلمان با توجه به خط مقتضی، از قدرت رسانه های اجتماعی اصلی برای ترویج جشنواره ها، مارک های مد، برچسب های موسیقی و مسابقات هنرهای رزمی مختلط استفاده می کنند که می تواند میلیون ها دلار فروش داشته باشد و متفکران همفکر خود را در سراسر دنیابه هم متصل کند.

اما به سادگی قطع چنین گروه هایی می تواند عواقب ناخواسته و مخربی داشته باشد.

دیوید گرین، مدیر آزادی های مدنی در بنیاد مرزهای الکترونیکی در سان فرانسیسکو، گفت: ما نمی خواهیم راهی را طی کنیم که به سایت ها بگوییم آنها باید افراد را بر اساس شخصیت خود حذف کنند، اما نه بر اساس آنچه در سایت انجام می دهند.

وی افزود: اعطای بسترهای گسترده به سازمانهای تحریمی که نامطلوب تلقی می شوند، می تواند به دولتهای سرکوبگر اهرم فشار دهد تا منتقدان خود را حذف کنند. این کار می تواند نگرانی های جدی در مورد حقوق بشر به دنبال داشته باشد. سابقه تعدیل محتوا به ما نشان داده که تقریباً همیشه به ضرر افراد حاشیه نشین و ناتوان تمام خواهد شد.

مقامات آلمانی رویداد «نبرد نیبلونگها» را در سال ۲۰۱۹ ممنوع کردند، به این دلیل که در واقع مربوط به ورزش نبود، بلکه در عوض از مبارزان با مهارت های رزمی برای مبارزه سیاسی مراقبت می کرد!

در سال ۲۰۲۰، همزمان با شیوع ویروس کرونا، سازمان دهندگان برنامه ریزی کردند که رویداد را به صورت آنلاین پخش کنند از جمله اینستاگرام و بسترهای دیگر، برای تبلیغ وب سایت. به گفته رسانه های محلی، چند هفته قبل از رویداد برنامه ریزی شده، بیش از صد پلیس سیاهپوش در بالکلاوا تجمع را در یک باشگاه موتور سیکلت در ماگدبورگ، جایی که مبارزات رزمی برای پخش فیلمبرداری می شد،  را شکستند و رینگ بوکس را بیرون کشیدند.

بر اساس گزارشات اطلاعاتی دولت آلمان، «نبرد نیبلونگها» نقطه مرکزی تماس افراط گرایان راست گرا است. این سازمان صراحتا در مورد اهداف سیاسی خود یعنی مبارزه با نظم لیبرال دموکراتیک «پوسیده» صحبت کرده و طرفداران خود را از سراسر اروپا و ایالات متحده به خود جذب می کند.


اعضای یک باشگاه مبارزه خیابانی برترین سفیدپوستان کالیفرنیایی موسوم به «جنبش خیزش» و بنیانگذار آن، «روبرت رونو»، در مسابقات نیبلانگس شرکت کرده اند. در سال ۲۰۱۸ دست کم چهار عضو «جنبش خیزش»(Rise Above) به اتهام شورش به دلیل آموزش رزمی خود به خیابان ها در راهپیمایی «اتحاد راست ها» در شارلوتسویل، ویرجینیا دستگیر شدند. و حالا تعدادی از دانش آموختگان نبرد نیبلانگ در زندان به سر می برند و از جمله جنایات آنها می توان به قتل عمد، تجاوز و حمله به مهاجران اشاره کرد.

امروزه ناسیونال سوسیالیسم، که خود را «مجله ای از ناسیونالیستها برای ناسیونالیستها» توصیف می کند، نبرد نیبلانگها و دیگر گروهها را برای تقویت اراده برای مبارزه و ایجاد انگیزه در «فعالان برای ارتقای آمادگی خود برای مبارزه» ستایش می کند.

اما هیچ اشاره ای به خشونت های حرفه ای و ضد دولتی  این گروه در شبکه های اجتماعی ازجمله فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و یوتیوب نشده است. در عوض، این برند به عنوان یک سبک زندگی با آگاهی از سلامت شناخته می شود که در ظاهر امر لیوان های چای و کیف های شانه ای را به فروش می رساند.

«در طبیعت کاوش کن از خانه لذت ببر!» ” یکی از پست های فیسبوک را در بالای عکس یک مرد عضلانی در قله کوه که لباس ورزشی مارک «مقاومت» پوشیده، یکی از حامیان مسابقات نیبلانگ نشان می دهد. همه مردان عکس ها سفیدپوست هستند و از فعالیت های مفید مانند دویدن های طولانی و کوهنوردی در کوهستان لذت می برند.

«تورستن هایز» که به دلیل تحریک به نفرت پراکنی توسط دفتر حفاظت از قانون اساسی در ایالت تورینگن آلمان محکوم شده، و به عنوان «یکی از برجسته ترین نئونازیهای آلمانی» نامیده می شود همچنین چندین صفحه در فیسبوک و دیگر رسانه های اجتماعی دارد.

فرانک کریمر، که دولت آلمان او را «موزیسین افراطی راست» توصیف کرده، از صفحه فیسبوک خود برای هدایت مردم به وبلاگ خود و فروشگاه اینترنتی «Sonnenkreuz» استفاده می کند که کتاب های ملی سفیدپوست و توطئه کروناویروس و همچنین محصولات تغذیه ورزشی و ... تی شرت های دخترانه با شعار «واکسن شورشی» را به فروش می رساند.

گروه «نبرد نیبلانگ ها» هایز و کریمر از اظهارنظر در این خصوص خودداری کردند.

فیسبوک به آسوشیتدپرس گفت ۳۵۰ کارمند دارد که وظیفه اصلی آنها مقابله با تروریسم و ​​نفرت سازمان یافته است و در حال بررسی صفحات و حساب های علامت گذاری شده در این گزارش است.

سخنگوی این شرکت ادعا کرد: ما سازمان ها و افرادی را که مأموریت خشونت آمیز اعلام می کنند یا درگیر خشونت هستند، ممنوع می کنیم. فیسبوک بین آوریل و ژوئن بیش از 6 میلیون محتوای مرتبط با نفرت سازماندهی شده در سطح جهان را حذف کرده و در تلاش است تا حتی سریعتر در این مسیر حرکت کند.

گوگل گفت هیچ علاقه ای به نمایش محتوای نفرت انگیز در یوتیوب ندارد و در حال بررسی حساب های نشان گذاری شده در این گزارش است. این شرکت اعلام کرد که با ده ها متخصص در زمینه به روز رسانی سیاست های خود در مورد محتوای برتری گرایانه در سال ۲۰۱۹ همکاری کرده که منجر به افزایش پنج برابری تعداد کانال ها و فیلم های حذف شده است.

توییتر می گوید متعهد است اطمینان حاصل کند که مکالمات عمومی در بستر خود «ایمن و سالم» است و گروه های تندرو خشونت آمیز را تحمل نمی کند. سخنگوی فیسبوک به آسوشیتدپرس گفت: تهدید یا ترویج افراط گرایی خشونت آمیز خلاف قوانین ما است.

رابرت کلاوس، که کتابی در زمینه هنرهای رزمی راست افراطی نوشته، می گوید که مارک های ورزشی موجود در مجموعه داده های CEP («پروژه شمارش گروههای افراط گرا»)  همه ریشه در گروههای نئونازی راست افراطی در آلمان و اروپا دارند. به عنوان مثال، یکی از بنیانگذاران نبرد نیبلانگها، بخشی از شبکه خشونت آمیز چکش است و یکی دیگر از حامیان اولیه، دنیس کاپوستین نئونازی روسی، معروف به دنیس نیکیتین، به مدت ده سال از ورود به اتحادیه اروپا منع شده است.

کلاوس اظهار داشت: ممنوعیت چنین گروه هایی در فیسبوک و سایر پلتفرم های مهم، دسترسی آنها را به مخاطبان جدید محدود می کند، اما همچنین می تواند آنها را به زیر زمین ببرد و نظارت بر فعالیت های آنها را دشوارتر کند.

او گفت: این اقدام خطرناک است زیرا آنها می توانند افراد را به خدمت بگیرند. ممنوعیت این حساب ها ارتباط آنها را با مخاطبان قطع می کند، اما چهره های کلیدی و ایدئولوژی آنها از بین نمی رود.

«تورستن هنریش»، متخصص در عرصه موسیقی راست افراطی آلمان که در دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس تدریس می کند، گفت خطری که وجود دارد این است که مهره های اصلی سنگین راست موسیقی آلمان در فیسبوک و توییتر به ظاهر بی ضرر هستند، که بیشتر از آنها برای تبلیغ موسیقی خود استفاده می کنند، اما در واقع خطر اصلی برای افراط گرایی هستند و مساله مهم این است که برند و برند سازی می تواند به عادی سازی تصویر افراط گرایان کمک کنند.

وی تخمین زد که کنسرت های راست افراطی در آلمان قبل از همه گیری ویروس کرونا بدون در نظر گرفتن فروش سی دی و کالاهای مارک دار، سالانه حدود ۲ میلیون یورو (۲.۳ میلیون دلار) درآمد کسب می کردند. به گفته او، اخراج گروه های موسیقی افراطی از فیسبوک بعید است که بر درآمد آنها زیادی داشته باشد، زیرا پلتفرم های دیگری وجود دارد که می توانند مانند تلگرام و گب به دنبال آنها بروند. افراطیون راست احمق نیستند و همیشه راهی برای تبلیغ مطالب خود پیدا خواهند کرد.

به ظاهر، هیچ یک از فعالیتهای این گروهها در پلتفرمهای اصلی غیرقانونی نیست، اگرچه ممکن است دستورالعملهای فیسبوک را نقض کند که «افراد و سازمانهای خطرناک» را که از خشونت بصورت آنلاین یا آفلاین حمایت می کنند، منع می کند. فیسبوک می گوید اجازه نمی دهد که از نازیسم، برتری سفیدپوستان، ناسیونالیسم سفید یا جدایی طلبی سفیدها حمایت شود و افراد و گروه هایی را که به چنین «ایدئولوژی های نفرت پراکن» پایبند هستند، ممنوع می کند.

هفته گذشته، فیسبوک نزدیک به ۱۵۰ حساب و صفحه مرتبط با جنبش ضد قرنطینه آلمانی «Querdenken» از گروه هایی که اطلاعات نادرست منتشر می کردند یا تحریک خشونت می کردند اما در گروه های بد این پلتفرم قرار نمی گرفت، را تحت سیاست جدید «آسیب اجتماعی» حذف کرد.

اما نحوه اعمال این قوانین در حال توسعه مبهم و مورد اختلاف است.

دنیل هولزناگل قاضی دادگاه برلین در این خصوص می گوید: اگر در پلتفرم کار اشتباهی انجام گیرد، توجیه تعلیق حساب برای یک پلتفرم آسان تر است تا اینکه کسی را فقط به دلیل ایدئولوژی اش حذف شود. با توجه به حقوق بشر، این کار دشوارتر خواهد بود. این اساس جامعه غربی و حقوق بشر است که رژیم های قانونی ما هیچ ایده، ایدئولوژی یا اندیشه ای را تحریم نمی کنند.

نکته ویراستار: این داستان بخشی از همکاری بین آسوشیتدپرس و شبکه «پی بی اس» است که چالش های اندیشکده ها و نهادهای مدعی دموکراسی سنتی ایالات متحده و اروپایی را بررسی می کند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark