داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
بودجه‌ها صرف طلبه‌ها نمی‌شود/ موکب‌های ایرانی به کمک موکب‌های عراقی بروند و در مقابل آن‌ها جلوه‌گری نکنند/ حوزه‌های علمیه در عرصه هنر و
کد مطلب: ۶۸۱۲۵
تاریخ انتشار:شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵
به تعبیر مقام معظم رهبری انتظار داریم که اربعین تمدن‌ساز برای ما باشد یعنی یک شروعی برای رسیدن به آن تمدن. ما در هیچ جای دنیا چنین راهپیمایی با این عظمت سراغ نداریم.
بودجه‌ها صرف طلبه‌ها نمی‌شود/ موکب‌های ایرانی به کمک موکب‌های عراقی بروند و در مقابل آن‌ها جلوه‌گری نکنند/ حوزه‌های علمیه در عرصه هنر و
برای برنامه این هفته مهمان ارجمندی داریم که یکی از علمای شناخته شده کشور هستند. متولد ۱۳۳۵ در روستای بردخون بندر دیر استان بوشهر، از خانواده‌ای مذهبی و متدین و اهل علم هستند که پدر هم عالم دینی بودند و هم کشاورز بودند و بعد از طی دوران مدرسه علمیه در بوشهر، مدرسه امام جعفر صادق (ع)، به قم آمدند و در مدرسه فیضیه از طلاب شناخته شده قم شدند. به خصوص ایام مبارزه با رژیم پهلوی ایشان در عنفوان جوانی در بوشهر سخنرانی‌های آتشینی داشت و بعد از انقلاب هم در جایگاه‌های مختلفی قرار گرفت و مسئولیت‌های مختلفی را تجربه کرد.

در مقطعی تقریباً طولانی مدیر حوزه‌های علمیه کشور شد و الان دبیر شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه کشور است. عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری هستند. عضو موثری از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هستند و نظرات و دیدگاه های ایشان همواره مورد توجه است و این هم اضافه کنیم که امام جمعه کنونی قم هستند.

افتخار دارم در خدمت حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قم هستم.

خلاصه گفت و گو با آیت الله حسینی بوشهری:

اجلاسیه اخیر، اعلام همراهی کامل خبرگان با قوه قضائیه در راه مبارزه با فساد بود

خبرگان مرتب در حال رصد است و خوشبختانه در هر دوره‌ای و در هر سالی خبرگان اعتماد و اطمینان بیشتری نسبت به رهبر معظم انقلاب پیدا می‌کند

تأکید دوباره رهبری در اینکه جوانگرایی به منزله کنار گذاشتن افراد سن دار نیست

تعبیر رهبر انقلاب از جوانگرایی

نظر آیت‌الله حسینی بوشهری درباره حوزه‌های لاکچری

بودجه‌ها صرف طلبه‌ها نمی‌شود

در پیاده‌روی اربعین سوژه ای به دست دشمنان ندهیم

موکب‌های ایرانی به کمک موکب‌های عراقی بروند و در مقابل آن‌ها جلوه‌گری نکنند

اظهار نگرانی آیت‌الله حسینی بوشهری از وضعیت قم؛ حضرت آقا دوبار در مورد وضعیت قم تذکر دادند

حوزه‌های علمیه در عرصه هنر و سینما کم‌کاری کرده‌اند

احمدی‌نژاد گام‌های خوبی در زمینه عدالت برداشت، اما ادامه نیافت

مردم از دولت‌ها انتظار همراهی با رهبری را دارند

گاهی یک بزرگواری در حوزه احساس تکلیف می‌کند و مطلبی می‌گوید، اما از تبعاتش غفلت می‌شود

در ماجرای منا، خبر فوتم به ایران رسید.

سلام عرض می‌کنم. خیلی لطف کردید تشریف آوردید.

علیکم السلام. برای ما هم توفیقی بود بعد از مدتی که گذشته و خدمت شما نرسیدیم توفیق شود.

ما زمانی می‌خواستیم محضر شما باشیم که شما متاسفانه کسالتی پیدا کردید و نشد و بعد از آن هم فرصتی نشد. راه قم-تهران را برای ما طی کردید و شرمنده هستیم. خیلی متشکرم.

خواهش می‌کنم.

از اینجا شروع کنیم که فکر می‌کنم هفته گذشته اجلاسیه خبرگان رهبری بود و همیشه اجلاسیه‌ها مورد توجه واقع می‌شود و در نهایت دیدار با مقام معظم رهبری. ویژگی اجلاسیه اخیر چه بود؟ از ناگفته‌ها برای ما بگویید. گفته‌ها تقریباً بیان شده است.

در روز اول، سخنرانی ریاست محترم قوه قضائیه را داشتیم. تبیین خوبی داشتند. برنامه‌های خود را اعلام کردند. حقیقتاً در این اجلاس اکثر عزیزان بلکه باید بگویم همه عزیزانی که نطق قبل از دستور داشتند در رابطه با بحث مبارزه با فساد و تائید و تقویت ریاست محترم قوه قضائیه صحبت کردند یعنی در حقیقت یک اعلام همراهی کامل خبرگان با قوه قضائیه در راه مبارزه با فساد بود.

که خیلی مردم را امیدوار کردند.

انصافاً در بین مردم کم و بیش هستیم، حقیقتاً کسانی که نگاه آنها به هر دلیلی نگاه مایوسانه شده بود، الان احساس می‌کنند در یک فضای انقلابی، فضای امید به آینده قرار دارند و ان‌شاالله امیدواریم با همین فرمان ریاست محترم قوه قضائیه حرکت کنند و ما شاهد حرکت‌های بهتر و بیشتر باشیم، همانطور که رهبر عزیز ما فرمودند مردم قوه قضائیه را پناهگاه خود بدانند.

ملجا خود بدانند. یک نکته‌ای در اینجا وجود دارد البته مردم که به ما رسانه‌ای‌ها مراجعه می‌کنند می‌گویند چه حرکت خوبی و چه برخوردهای قاطعی است ولی برخی از خناسان هستند که می‌گویند دامن خیلی‌ها به این فسادها گیر است. این را چطور می‌توان تبیین کرد.

من معتقد هستم نکته‌ای رهبر عزیزمان فرمودند و آن نکته قابل توجهی است، فرمودند که ممکن است اشخاص و افرادی مبتلا به مفاسد شده باشند اما مفاسد در کشور ما به اصطلاح، سیستمی نیست یعنی سیستم نظام سالم است.

سازمان یافته نیست.

بله. منتهی گاهی دستگاه‌های نظارتی غفلت می‌کنند، توجه نمی‌کنند و عده‌ای احساس می‌کنند میدان برای وارد شدن در این عرصه‌ها باز است و کار به اینجا می‌کشد ولی جلوی ضرر را هر جایی بگیریم نفع است و ان‌شاالله امیدواریم این حرکت ریشه‌های فساد را بخشکاند.

اسم‌ها واقعاً مهم است؟ یعنی اسم‌ها در عرصه فساد خیلی مهم است که یک آقا یا خانم به نام X که فرد شناخته شده‌ای است یا فرزند یک فرد شناخته‌شده‌ای است، به این معنا است که وقتی با او برخورد شود دامنه فساد خیلی گسترده است؟

عرض می‌کنم باید بررسی شود و این را به دستگاه قضا واگذار کنیم.

باعث ناامیدی مردم نباید شود.

مردم ما زمانی ناامید می‌شوند، این تعبیر را برادر بزرگوار ریاست محترم قوه قضائیه به خوبی فرمودند که زمانی مردم ناامید می‌شوند که همه مفاسد گفته شود و از اقدامات خبری نباشد. ما اگر مردم ببینند مفسده‌ای در جایی وجود دارد، در کنار این مفسده اقدام قاطع نظام اسلامی هست، مردم به آینده امیدوار می‌شوند. روز اول ما این بحث را داشتیم، رئیس دستگاه قضا بود و روز دوم هم بحث نفوذ بود که مسئولین ذیربط آمدند و درباره راهکارهای مبارزه با نفوذ و حرکاتی که دشمنان دارند و در رابطه با نفوذ صحبت کردند. صحبت بسیار جامعی بود و برای اعضای خبرگان حقیقتاً صحبت جالبی به نظر رسید که البته این بحث طولانی شد. مسئول سازمان اطلاعات سپاه آمدند. خیلی گزارش خوبی ارائه دادند.

بحث دیگری که داشتیم معمولاً خبرگان ملت، همواره رهبر انقلاب هم بر وظیفه خطیر خبرگان در محافظت از رهبری و ولایت فقیه، تاکید دارند و خبرگان هم سازوکاری دارد که به نوعی اعمال، رفتار، هدایت‌های رهبری را بررسی می‌کند. در این زمینه در کمیسیون‌ها بررسی داشتید؟

کمیسیونی که عهده‌دار این مسئله است یعنی رصد بقای شرایط و اوصاف رهبری، یعنی چیزی که بر عهده خبرگان است این است که خبرگان ملتی که رهبر معظم انقلاب را در ۳۰ سال قبل بعد از رحلت حضرت امام (ره) در سال ۱۳۶۸ ، رهبر معظم انقلاب مسئولیت سترگ امامت و ولایت جامعه اسلامی را عهده دار شدند، کار خبرگان تمام نشد. به یاد دارم بیستمین سال رهبری رهبر فرزانه انقلاب بود، خبرگان بیانیه مستوفی و مفصلی را نسبت به این دادند که رهبر معظم انقلاب بیش از آن چه که مورد انتظار بوده درخشیده است. حقیقت امر هم همین است. روز به روز که بر عمر رهبری افزوده می‌شود، روز به روز که از حیات سیاسی، اجتماعی، دینی، معنوی و فقهی ایشان می‌گذرد حقیقتاً جامعه ما با ویژگی‌هایی آشنا می‌شوند که این ویژگی‌ها را شاید قبلاً سراغ نداشتند بنابراین خبرگان مرتب در حال رصد است و خوشبختانه در هر دوره‌ای و در هر سالی خبرگان اعتماد و اطمینان بیشتری نسبت به رهبر معظم انقلاب پیدا می‌کند که در این جایگاهی که قرار گرفتند به زیباترین وجه جامعه اسلامی را اداره می‌کنند.

شاید یک سال پیش بود که در خدمت آیت‌الله سید احمد خاتمی بودیم که ایشان هم اشاره به این موضوع کردند و تاکیدی از سوی حضرت آقا داشتند که آقا(خدا حفظشان کند) همیشه فرمودند برای تعیین رهبری بعدی آمادگی داشته باشید حتی گزینه‌هایی را پیش‌بینی کنید.

بله. خبرگان باید همیشه این آمادگی را داشته باشد علاوه بر این که شرایط را رصد می‌کند و علاوه بر این که همه برای طول عمر مقام معظم رهبری دعا می‌کنیم ولی خبرگان یک جایگاه قانونی دارد و این جایگاه قانونی خبرگان اقتضا می‌کند همیشه برای روز مبادا آماده باشد و بحمدالله خبرگان امیدواریم بتواند در روز مبادا همان گونه که بعد از رحلت حضرت امام اتفاق افتاد و به نظر من یکی از برگ های زرین در کارنامه خبرگان می‌توان حساب کرد، انتخاب مقام معظم رهبری را و طبق قانون خبرگان باید همیشه این آمادگی را داشته باشد. البته ما از خدا می‌خواهیم نیازی پیدا نشود که خبرگان چنین اقدامی کند.

یک کمیته ویژه‌ای است که ...

بالاخره سازوکار خاصی در یکی از این کمیسیون‌ها طراحی شده است.

نفرات خاصی هم هستند؟

تبعاً به شکلی است که بالاخره.. بررسی شده است.

در مورد دیدارهای خبرگان با رهبر انقلاب هم یکسری چیزهای رسمی است که بیرون می‌آید و خبری می‌شود و همه می‌بینند و یکسری مسائل غیررسمی است. آنهایی که شما مدنظر دارید یکی را دورادور شنیدم نمی دانم تائید می‌کنید یا خیر. می‌خواهم در این مورد صحبت کنم. آقا در این مدت بر بکارگیری از جوانان و بکار گرفتن نیروهای جوان تاکید داشتند. فکر می‌کنم در دیدار قبلی آقا اشاره می‌کنند این که می‌گویم بدین معنی نیست که از پیرمردها اصلاً استفاده نشود.

دقیقاً در این دوره هم و در این مرحله ملاقاتی که با مقام معظم رهبری داشتیم این نکته را دوباره تاکید فرمودند که عده‌ای این تصور را دارند موقعی که ایشان بحث جوان‌گرایی را مطرح می‌کنند یعنی کسانی که سن آنها از یک مرحله‌ای گذشته است کنار گذاشته شوند. ایشان فرمودند هرگز این چنین نیست بلکه جوان‌ها به کمک افرادی بیایند که در این شرایط هستند و کمک کنند و ما میدان را برای جوانان در عرصه‌ای که نیاز هست و تعبیر ایشان که در این مرحله فرمودند این است که نیروی جوان به گونه‌ای است که گاهی مواقع کاری را به یک جمعی از نیروهای جوان واگذار می‌کند بعد از مدت کوتاهی احساس می‌شود نتیجه کار هم