داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
ترامپ: به بولتون فرصت دادم اما مشخص شد که بی‌کفایت است
کد مطلب: ۷۰۴۰۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۵
رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به اظهاراتی که مشاور سابق امنیت ملی این کشور در کتاب خود علیه وی مطرح کرده، این عضو سابق کابینه خود را دروغگو و بی‌کفایت خواند.
ترامپ: به بولتون فرصت دادم اما مشخص شد که بی‌کفایت است
به گزارش اوشیدا به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به اظهاراتی که جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی این کشور در کتاب خود علیه وی مطرح کرده است، با اعلام اینکه هیچ‌کس جز او حاضر نبوده به جان بولتون فرصتی برای حضور دوباره در عرصه سیاست بدهد، مشاور سابق خود را فردی دروغگو و بی‌کفایت خواند.

ترامپ در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر درباره مشاور سابق امنیت ملی آمریکا نوشت: «من به جان بولتون که کسی او را دوست نداشت و به دلیل اینکه دیوانه محسوب می‌شد قادر نبود از سنا رأی اعتماد بگیرد، یک فرصت دادم. من همیشه دوست دارم که نقطه‌نظرات متفاوت را بشنوم.»

وی افزود: «اما مشخص شد که او کاملاً بی‌کفایت و دروغگو است. نظر قاضی را ببینید. اطلاعات طبقه‌بندی شده [که ترامپ ادعا می‌کند بولتون در کتاب خود منتشر کرده است]»

روز شنبه «رویس لمبرت» قاضی فدرال دادگاه ناحیه واشنگتن دی‌سی طی حکمی درخواست کاخ سفید برای جلوگیری از انتشار کتاب بحث‌برانگیز «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید را رد کرد و انتشار این کتاب که گفته می‌شود افشاگری‌های متعددی در آن انجام شده است را بلامانع خواند.

دولت آمریکا روز جمعه با طرح شکایت در دادگاه ناحیه واشنگتن دی‌سی از قاضی فدرال آن خواسته است تا مانع از انتشار کتاب جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید شود.

کاخ سفید مدعی است که کتاب بولتون شامل اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه‌ای است که می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به خطر بیندازد.

بولتون در کتاب جنجالی خود که قرار است طی روزهای آینده منتشر شود، مواردی از بی‌اطلاعی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور درباره ساده‌ترین مسائل جهان را فاش کرده است.

بولتون در کتاب خود که کاخ سفید تلاش می‌کند از انتشارش جلوگیری کند، نوشته است: «... مثلاً به نظر می‌رسید که آقای ترامپ نمی‌داند که بریتانیا یک قدرت هسته‌ای است و یک بار هم پرسید که آیا فنلاند بخشی از روسیه است. حتی مشاوران ارشد آقای ترامپ که همواره خود را وفادارترین افراد به او نشان می‌دادند، پشت سرش او را مسخره می‌کردند.»

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در خصوص تمسخر ترامپ از سوی مشاوران ارشد و سایر اعضای کابینه‌اش گفته است: «در سال 2018 در جریان دیدار آقای ترامپ با رئیس کره شمالی، مایک پامپئو وزیر امور خارجه یادداشتی را به دست من داد که روی آن نوشته بود: او کاملاً مزخرف می‌گوید.»

جان بولتون در بخش دیگری از کتاب خود فاش کرده است که دونالد ترامپ در جلسات توجیهی که برای آگاه شدن او از آخرین مسائل اطلاعاتی برگزار می‌شده، بیش از آن‌که شنونده باشد، گوینده بوده و به همین دلیل اغلب این جلسات صرفاً اتلاف وقت بوده‌اند.

وی همچنین در کتاب خود نوشته است که  ترامپ به‌طور آشکار سیاست خارجی آمریکا را به آینده سیاسی خود گره زده بوده است. به گفته مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، ترامپ سال گذشته در اجلاس گروه 20 از «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین خواسته است که با خریداری حجم زیادی از محصولات کشاورزی از آمریکا موافقت کند تا از این طریق پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از طریق جذب آرای شهروندان ایالت‌هایی که اقتصادشان وابسته به کشاورزی است، تضمین شود.

مشاور سابق ترامپ در کتاب خود تصریح کرده است: «فکر نمی‎کنم که ترامپ شایسته رئیس جمهوری آمریکا باشد..فکر نمی‌کنم که ترامپ برای انجام وظیفه، شایستگی لازم را داشته باشد. او فقط به دنبال انتخاب مجدد در انتخابات آینده است.»

بولتون که از سیاستمداران نومحافظه‌کار آمریکا محسوب می‌شود، از آوریل 2018 (فروردین 97) در کابینه دونالد ترامپ به‌عنوان مشاور امنیت ملی مشغول فعالیت شده بود. وی در سپتامبر سال گذشته میلادی (شهریور 98)  به‌دلیل اختلاف نظر با دونالد ترامپ از سمت خود برکنار شد و جای خود را به «رابرت اوبرایان» داد.
Share/Save/Bookmark