داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
اولین حضور رسانه‌ای در ولایت پنجشیر / در دره پررمز و راز پنجشیر واقعا چه می‌گذرد؟ + فیلم
کد مطلب: ۷۴۱۰۸
تاریخ انتشار:شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۱
عصر روز گذشته خبرنگاران خبرگزاری تسنیم و روزنامه فرهیختگان برای روایت آنچه در پنجشیر می‌گذرد، به سمت این شهر حرکت کردند.
اولین حضور رسانه‌ای در ولایت پنجشیر / در دره پررمز و راز پنجشیر واقعا چه می‌گذرد؟ + فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عصر روز گذشته خبرنگاران خبرگزاری تسنیم و روزنامه فرهیختگان برای روایت آنچه در پنجشیر می‌گذرد، به سمت این شهر حرکت کردند. در حوالی شهر کوچک گلبهار در ولایت"پروان" نزدیک‌ترین نقطه به پنجشیر، یک ستون نظامی طالبان توقف کرده و آماده حرکت به سمت پنجشیر بودند.

این ستون نظامی شامل حدود 20 دستگاه تویوتا و یک دستگاه تانک می شد. هر تویوتا حدود 11 نظامی طالبان را در خود جای داده بود. عمده تسلیحات آنان سلاح های سبک، دوشکا و آرپی جی بود.

تقریبا تمامی نیروهای طالب پشتون زبان بودند و توانایی سخن گفتن به فارسی را به سختی داشتند. به نظر می رسد جنگ در پنجشیر تمام شده و منطقه در کنترل کامل طالبان است.

با توجه به فضای داخل پنجشیر، فرمانده یگان زرهی طالبان از ورودمان به داخل شهر جلوگیری کرد. او قصد داشت مانع از فیلم گرفتن از تانک همراهشان شود و به همین علت اقدام به پاک کردن عکس و فیلم‌های موبایل یکی از خبرنگاران  تسنیم کرد و در جریان گفت‌وگو در این باره، اقدام به ضبط ویس رکوردر خبرنگار روزنامه فرهیختگان کرد.

این واکنش فرمانده طالبان باعث شد تا راننده‌ای که ما را از کابل به گلبهار آورده بود، از ادامه مسیر خودداری کند.

بعد از حدود نیم ساعت توقف در گلبهار، یکی از افراد محلی حاضر شد در ازای گرفتن پول بیشتر ما را تا پنجشیر ببرد.
در سراسر مسیر به دلیل کثرت حضور نیروهای طالبان و ایست بازرسی‌های متعدد، احتمال اخراج خبرنگاران از منطقه وجود داشت.

در مسیر رفت عمدتا خودروهای نظامی یا خودروی فرماندهان طالبان در حرکت بودند و در مسیر برگشت نیز، خودروها و کامیونت های حامل اسباب و وسایل و حتی دام مردمی بود که در حال خروج از پنجشیر بودند.

برای مشاهده فیلم کلیک کنید

 

تمام منطقه در تصرف طالبان بود و پرچم های سفید رنگ امارت اسلامی نیز در نقاط مختلف نصب شده بود. در مسیر رفت چند خودرو زرهی زمین گیر شده بود و 3 خودرو نیز با توجه به حجم آسیب احتمالا با آرپی جی هدف قرار گرفته بودند که مربوط به درگیری های روزهای گذشته بود. با توجه به مسیر حرکت خودروها، به احتمال بسیار زیاد، خودروها متعلق به نیروهای طالبان بوده است.

به جز این خودروهای سوخته، در طول مسیر  اثری از خرابی در سطح شهر که حکایت از درگیری های سنگین و پرحجم از سوی دو طرف باشد، مشاهده نشد.

برخی از اهالی باقیمانده در پنجشیر هم از عدم درگیری شدید در منطقه خبر می‌دادند.

مهم‌ترین درگیری در منطقه دره پرنده شکل گرفته که نیروهای احمد مسعود توانسته بودند به طالبان کمین بزنند اما این کمین از سوی نیروهای طالبان شکسته شده بود.

در پنجشیر جز چند خانواده و نیروهای طالبان کسی حضور ندارد. برق در برخی از مناطق پنجشیر وصل و در برخی مناطق قطع است. گفته می شود این برق اضطراری است.

بسیاری از اهالی شهر خانه ها و مغازه های خود را بسته و از شهر خارج شدند.  زندگی در شهر به طور کامل مختل شده است و افراد بسیار کم باقی مانده، برای تامین نیازهایشان با مشکل مواجه هستند.

بسیاری می گویند احمد مسعود از منطقه خارج شده است. نیروهای طالب می گویند او به تاجیکستان رفته است.
از بررسی اوضاع پنجشیر چنین برمی آید که مقاومت چندانی شکل نگرفته است.

گزارش مفصل و تکمیلی متعاقبا منتشر می شود.

انتهای پیام/

 
Share/Save/Bookmark