داخلی آرشيو خبر صفحه فرهنگی
امتیاز مثبت 
۸
 
سوزن دوزی سوغات با ارزش سیستان و بلوچستان
کد مطلب: ۴۱۱۵
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۷
اوشیدا:سوزن دوزی هنر دستان زنان هنرمند بلوچ، سوغات با ارزش و زیبای سیستان و بلوچستان است که هر مسافر نوروزی حداقل چند نمونه از آن را با خود به یادگار می برد.
سوزن دوزی سوغات با ارزش سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:این هنر زیبا از زمانهای دور در میان زنان بلوچ و سیستانی رواج داشته و از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است.

سوزن دوزی شامل نقش‌های ظریفی است که با نخ رنگی و طلایی روی پارچه‌های ساده دوخته می‌شود.

در بیشتر روستاها و شهرهای بلوچستان زنان بلوچ برای استفاده شخصی و یا فروش اقدام به سوزندوزی می کنند که در این میان در برخی روستاها تمامی زنان و دختران به این هنر سنتی اشتغال دارند.

سوزن دوزی یکی از هنرهای اصیل زنان روستای آذر آباد بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان است، در این روستا زنانن و دختران در هر گوشه و کنار روستا سرگرم سوزن دوزی هستند.

اشکال هندسی به کار رفته با رنگ های متنوع روی لباسهای بومی منطقه نمایانگر هنری خلاق زاییده ذهن پویای زنان و دختران روستای آذر آباد است.

حیدر زهی یکی از زنان روستای آذر آباد است که با ایجاد کارگاه آموزش سوزن دوزی، تعدادی از زنان و دختران را مشغول بکار کرده است.

وی به خبرنگار ایرنا گفت: با دریافت ۵۰ میلیون ریال تسهیلات از محل اعتبارات مشاغل خانگی کمیته امداد امام خمینی (ره) اقدام به راه اندازی این کارگاه کرده ام.

وی بیان کرد: اکنون به همراه پنج نفر دیگر از زنان و دختران روستا مشغول به کار سوزن دوزی هستیم و از محل فروش لباسهایی که می دوزیم امرار معاش می کنیم.

حیدر زهی گفت: سوزن دوزی از جمله هنرهای سنتی است که طرفداران زیادی دارد.

مدیرکمیته امداد امام خمینی (ره) ایرانشهر هم گفت: در راستای فراهم کردن زمینه اشتغال زنان طی یکسال گذشته ازمحل اعتبارات مشاغل خانگی سه میلیارد ریال به افراد تحت پوشش این نهاد پرداخت شده است.

محمد علی تراقویی افزود: ۶۵۰نفر از مددجویان تحت پوشش از تسهیلات مشاغل خانگی و خود اشتغالی در زمینه های سوزن دوزی، خیاطی، گلدوزی و سکه دوزی استفاده کرده اند.

وی تصریح کرد: پرداخت این تسهیلات زمینه ایجاد اشتغال و کسب درآمد برای زنان منطقه را فراهم کرده است

Share/Save/Bookmark
مرجع : ایرنا
    عکاس :