داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
روزهای پایانی تئاتر/ هنوز چراغ نمایش روشن است
کد مطلب: ۷۳۲۰۶
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۵
با وجود کرونا و سختی های فراوان تمرین و اجرا، هنوز گروه هایی هستند که به عشق تئاتر و روشن ماندن چراغ نمایش در روزهای پایانی سال در سالن های مختلف شهر به روی صحنه رفته اند.
روزهای پایانی تئاتر/ هنوز چراغ نمایش روشن است

به گزارش  اوشیدا به نقل از راه دانا؛ در آخرین روزهای پایانی سال به سر می بریم؛ سالی که با وجود کرونا، ضربه زیادی به رویدادهای فرهنگی هنری زده شد؛ به خصوص نمایش و تئاتر که به دلیل تمرینات نفس به نفس بازیگران و نزدیکی فاصله فیزیکی آن ها هنگام اجرا با تماشاگران، امکان ابتلا به این ویروس را زیادتر می کرد و به همین دلیل نمایش ها و نمایشخانه های بسیاری در طول سال به تعطیلی کشیده شد.

با این وجود جشنواره تئاتر فجر با رعایت همه پروتکل های بهداشتی و با ایجاد محدودیت های فراوان در هنگام تماشا، چراغ نیمه تاریک این هنر زنده را روشن نگه داشت و پس از آن هنوز هستند گروه های نمایشی که با عشق تئاتر و روشن ماندن همان چراغ امید، کماکان در این روزهای پایانی سال، در تماشاخانه های مختلف شهر تهران به اجراهای خود ادامه داده اند.

در ادامه این گزارش، مروری داریم به همه اجراهایی که کم کم به روزهای پایانی خود نزدیک می شوند.

مجموعه تئاتر شهر

گرگاس ها

حمیدرضا نعیمی، از پیشکسوتان هنر تئاتر این بار در طنزی سیاسی، نمایش «گرگاس ها» یا «روز بخیر آقای وزیر» را در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر از 9 بهمن ماه به روی صحنه برده است و تا 25 اسفندماه این نمایش کماکان به روی صحنه است. بهنام شرفی، بهنام نازی، رامین ناصر نصیر، کتانه افشاری نژاد، امیر کربلایی زاده، کامبیز امینی، رضا جهانی، دنیا فتحی و صالح لواسانی این بار نعیمی را در این نمایش به عنوان بازیگر همراهی می کنند.

در خلاصه این نمایش آمده است: وزیر داراییِ جدید، تصمیم می‌گیرد با تمامِ کسانی که فرارِ مالیاتی کرده یا دست به تخلفِ مالی زده‌اند برخوردِ قانونی کند. عمل به این تصمیم وقتی دشوار می‌شود که باید بسیاری از مقاماتِ ریز و درشت را تحتِ تعقیب قرار دهد.

ایوب خان

امیر دژاکام که در این سال ها در حال نوآوری و خلاقیت در اجراست، نمایش «ایوب خان» را در سالن چهارسو تئاتر شهر در حال اجرا دارد و 15 اسفند ماه این نمایش به پایان می رسد. این نمایش پیش از چهارسو، در پارک چیتگر و در فضایی باز و با استقبال تماشاگران اجرا شده بود.

« ایوب خان گمشده است و پسر کوچکش امیر به دنبال پدرش می گردد. » این خلاصه داستانی است که برای این نمایش رسانه ای شده است.

برونسی

نمایش «برونسی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی شاه کرم تا 20 اسفند در سالن سایه تئاتر شهر اجرا دارد. این نمایش که به زندگی شهید برونسی، از فرماندهان جنگ می پردازد، تا کنون با اسقبال خوبی از طرف تماشاگران روبرو شده است. مسعود شامی خاتونی نقش شهید را بازی می کند و در یکی از اجراهای اخیر این نمایش، پسر شهید برونسی میهمان ویژه این نمایش شده بود.

یاماها

کهبد تاراج، به عنوان نویسنده و کارگردان این نمایش را در سالن قشقایی تئاتر شهر تا 15 اسفندماه به روی صحنه دارد. مرجان قمری، لبخند بدیعی و مازیار سیدی بازیگران این نمایش هستند.

 

ورود ممنوع

در سالن های مختلف شهر، نمایش هایی در حال اجراست که گروه به دلیل محتوای نمایش، رده بندی سنی اعلام کرده اند و جای خوشحالی است که این اطلاع رسانی ها انجام می شود تا والدین مواظب حضور فرزندان خود در رفتن به نمایش باشند.

نوکر شیطان

فاطمه زمانی، نمایش «نوکر شیطان» را به نویسندگی رسول بانگین در مجموعه خانه هنر آبان تا 23 اسفندماه به روی صحنه دارد و دیدن این نمایش برای افراد زیر 18 سال ممنوع شده است.

این نمایش فضایی از یک قهوخانه را در اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ را نشان می دهد که افراد حاضر در آن از دیدگاه خود نسبت به زن ها سخن می گویند و افکار آن ها نسبت به اجتماع آن دوره و در طول نمایش متوجه خصومت هایی بین افرادی می شویم که سال هاست در یک محل با هم زندگی می کنند و درگیری زیادی هم داشتند و در روند داستان متوجه می شویم که تمام کارکترهای نمایش مرگ را به سخره می گیرند در حالی که بسیار به آنها نزدیک است و حضور فردی در بین آن ها که منجربه اتفاقی می شود که...

 

بلوغ

میثم کرمی «بلوغ» را به نویسندگی مرضیه شاه دادی، در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان کارگردانی می کند. پروانه عیسوند و عرفان مهدیزاده، کرمی را به عنوان بازیگر تا 24 اسفند ماه همراهی می کنند.

لوزا دختر خانواده مدتی است جدا شده و نزد پدر آمده است. ساما پسر خانواده سرباز است. پدر خانواده معلم است. به واسطه‌ی حساسیتی که بر روی فرزندان خود نسبت به آسیبهای ناشی از جامعه دارد، درگیر چالش هایی در خانواده‌ی خود می شود و ... خلاصه داستانی است که برای «بلوغ» آمده است و این نمایش برای افراد زیر 18 سال ممنوع اعلام شده است.

این نمایش در بخش نمایشنامه نویسی ۳۸ امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان اثر برگزیده انتخاب شده است.

چشم های بسته از خواب

مجتبی جدی این نمایش را از نوشته های محمد چرم شیر در تماشاخانه عمارت روبرو به روی صحنه برده است.

مرضیه فیلی و علیرضا لطفی زاده بازیگران این نمایش اند که تا 15 اسفند ماه اجرا دارد قرار است داستان فروپاشی یک خانواده را به نمایش گذارد که تماشای آن برای افراد زیر 15 سال ممنوع شده است.

 

قطع دست در اسپوکن

روژین کریم لو نوشته ای از مارتین مک دونا را در مجموعه تئاتر دیوار چهارم تا 27 اسفند ماه به روی صحنه دارد.

در خلاصه این نمایش آمده: «مردی که ۲۷ سال قبل دست چپش را از دست داده، برای پس گرفتن آن به اتاقی در هتل تارلینگتن می‌آید اما... » و دیدن این نمایش برای افراد زیر 15 سال ممنوع شده است.

 

باغ آلبالو

«باغ آلبالو» از نوشته های چخوف بارها و بارها توسط کارگردان های مختلف به روی صحنه رفته است و این بار امیرحسین رضایی این نمایش را در سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان تا 18 اسفند ماه به روی صحنه دارد.

تماشای این نمایش برای افراد زیر 14 سال ممنوع اعلام شده است.

 

قصاص هنگام جنایت

جواد رحیمی نویسندگی و کارگردانی این نمایش را برعهده دارد که تا 27 اسفند ماه در سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان اجرا دارند و اعلام شده که تماشای این اثر برای افراد زیر 14 سال ممنوع است.

در خلاصه آن آمده:« من فقط زنمو می خوام، سوخته ولی زنمو می خوام. می خوایید قصاص کنید، می خوایید اعدام کنید خب زود باشید. »

«انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی» این نمایش را حمایت می کند و اعلام کرده که تمام عواید فروش این نمایش به قربانیان اسیدپاشی حاضر در این اثر تعلق می گیرد.

 

هولودومور

رها حاجی زینل، این نمایش را به نویسندگی علی صفری در عمارت نوفل لوشاتو تا 22 اسفند ماه کارگردانی می کند.

دیدن این نمایش برای افراد زیر 14 سال ممنوع اعلام شده است.

در خلاصه این نمایش آمده:« هولودومور روایت خانواده دهقان اوکراینی است که در زمانه قحطی ساختگی توسط استالین، برای بقا تلاش می کنند.»

هولودومور یا قحطی بزرگ اوکراین، یک قحطی در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین واقع در کشور اوکراین کنونی بود که در سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی به دستور ژوزف استالین ایجاد شد و منجر به مرگ بین ۲٫۲ تا ۱۰ میلیون شهروند اوکراینی شد. گفته می‌شود که استالین این قحطی را برای از بین بردن جمعیت دهقان اوکراین ایجاد کرد تا بدین ترتیب جلوی جنبش میهن پرستی اوکراین را بگیرد و آن را سرکوب کند.
بسیاری از تاریخ نگاران هولودومور را به عنوان یکی از بزرگترین نسل‌کشی‌های تاریخ و بزرگترین کشتار در طول زمان صلح به شمار آورده‌اند.

 

شمارش معکوس

محمد کاظم تبار این نمایش را به نویسندگی رسول نقوی تا 15 اسفند ماه در سالن تماشاخانه مهر حوزه هنری به روی صحنه دارد. سامان شکیبا، آساره هداوند و علی حیدری در این نمایش بازی می کنند.

«سال آخر نذر آرزوست، رضا برای این روز برنامه های ویژه ای داره و آرزو، آرزو می کنه که جلوی رضا شرمنده نشه. »

خلاصه ای است که برای این نمایش آمده است.

 

اتول سورون

شهروز دل افکار روایتی کمدی از ورود اولین اتومبیل در زمان قاجار را به روی صحنه آورده است.

باقر سروش این متن نمایشی را نوشته و تا 27 اسفندماه در سالن سمندریان مجموعه ایرانشهر در حال اجراست.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark