داخلی آرشيو خبر صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
در گفت وگو با متخصص فناوری های نوین رسانه ای مطرح شد:
داغ شدن تنور انتخابات با شبکه اجتماعی کلاب هاوس/ فرهنگ سازی و تولید محتوا راهکار مقابله با آسیب های فضای مجازی
کد مطلب: ۷۳۳۵۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۳
سینا تفنگ چی گفت: شبکه اجتماعی کلاب هاوس، با چندصدایی حاکم برخود می تواند عقاید، جنسیت ها، فرهنگ ها و افراد مختلف را درگیر کرده و در نتیجه در بازه زمانی انتخابات بسیار می تواند مفید واقع شود.
داغ شدن تنور انتخابات با شبکه اجتماعی کلاب هاوس/ فرهنگ سازی و تولید محتوا راهکار مقابله با آسیب های فضای مجازی
به گزارش اوشیدا سینا تفنگ چی،‎ ‎مدرس علوم ارتباطات دانشگاه پیام نور ‏در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: کلاب هاوس (ClubHouse) شبکه اجتماعی نوظهوری است که در اپریل سال ‏‏2020 توسط پائول داویسون (Paul Davison) و روهان سث (Rohan Seth) تأسیس شد و برخلاف اینستاگرام که بر روی تصویر و ویدئو بسترسازی کرد، کلاب هاوس با تمرکز بر روی صدا و ایجاد اصطلاحاً یک پادکست زنده، موفق شد تا خیل عظیمی از مخاطب را دربر بگیرد.

کلاب هاوس اپلیکیشنی برای صدا

وی افزود: کلاب هاوس از محتوای متنی، ویدئویی و تصویری پرهیز کرد و به نوعی عنوانی که بر روی کتاب منتشر شده از گزارش «شان مک براید» (Seán MacBride) در اجلاس بیستم یونسکو منتشر شده بود، یعنی «یک جهان چندین صدا» را به نمایش گذاشت.

این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: در مقایسه با سایر شبکه های اجتماعی نیز باید توجه داشته باشیم که کلاب هاوس موفق شد تا در بازه زمانی بسیار کم از عمر خود، خیل عظیمی از مخاطب را با خود همراه کرده و از همین رو بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دریافت کد دعوت (clubhouse invite code) برای ثبت نام و نیز محدودیت سیستم عاملی برای نصب این برنامه نیز مانع از محبوبیت این شبکه اجتماعی نشد و میل و نیاز مخاطب به گفتگو در یک جامعه چندین صدایی و غیرمتن محور بودن آن سبب شد تا انبوه جمعیت با راه های مختلف در مسیر عضویت در این شبکه اجتماعی قرار بگیرند.

به گفته تفنگ چی، یکی از دلایل محبوبیت و استقبال از این شبکه را باید پاندمی کرونا دانست؛ با توجه به اینکه مردم در این بازه زمانی ارتباطات فیزیکی، صوتی و تصویری
حضور همگانی مسئولین و مردم از تمام مناطق، شهرها و کشورها و نیز طیف گسترده ای که از مشاغل و با عقاید گوناگون در این شبکه امکان گفتگو داشتند نیز سبب شد تا به کلاب هاوس توجه بیشتری شود.
شان کمتر شده بود از این اپلیکیشن استقبال بیشتری صورت پذیرفت،همچنین فیلترشدن یا محدودشدن فضای دسترسی به سایر شبکه های اجتماعی برای حضور گروهی از دیگر عوامل موثری بود که سبب شد این شبکه اجتماعی مورد استقبال قرار بگیرد.

وی ادامه داد: حضور همگانی مسئولین و مردم از تمام مناطق، شهرها و کشورها و نیز طیف گسترده ای که از مشاغل و با عقاید گوناگون در این شبکه امکان گفتگو داشتند نیز سبب شد تا به کلاب هاوس توجه بیشتری شود.

کلاب هاوس و انتخابات 1400‏

متخصص فناوری های نوین رسانه ای در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر این مطلب که کلاب هاوس همچون ردیت (Reddit) در انتخابات 2008 و 2012 آمریکا؛ توئیتر و فیسبوک در جریان انتخابات سال 1388؛ تلگرام در جریان انتخابات 1394 مجلس شورای اسلامی و 1396 ریاست جمهوری را دارد، گفت: شبکه های اجتماعی اشاره شده تأثیر ویژه ای بر روی جریان سازی در انتخابات های یاد شده داشت و در این دوره نیز با ‏توجه به محدودیت هایی که برای سایر شبکه های اجتماعی به وجود آمد و همچنین فیلترینگ گسترده ای ‏که دوباره شاهد آن هستیم، کلاب هاوس می تواند تنور انتخابات را داغ تر کند.‏

وی با اعتقاد به سالم بودن فضای شبکه اجتماعی کلاب هاوس تصریح کرد: هم اکنون درگیر موج چهارم پاندمی کرونا هستیم و با توجه به محدودیت ها برای سفرهای انتخاباتی و گفتگوهای رسانه ای، این شبکه اجتماعی می تواند خیل عظیمی از دیدگاه ها را درگیر کرده و با کاندیدا و مسئولان مورد نظر بدون واسطه و بدون تفکر تک بعدی امکان گفتگو ایجاد کرده است و بدین ترتیب همه مردم امکان گفتگو داشته و می توانند فرد مورد نظر را به چالش کشیده و همچنین پاسخ سوالات خود را دریافت کنند.

این مدرس علوم ارتباطات اضافه کرد: همانطور که پیشتر هم اشاره کردم، این شبکه اجتماعی، با چندصدایی حاکم برخود می تواند عقاید، جنسیت ها، فرهنگ ها و افراد مختلف را درگیر کرده و در نتیجه در بازه زمانی انتخابات بسیار می تواند مفید واقع شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر معایب
فرهنگسازی ما می تواند تاثیر گذار باشد، فیلتر کردن راهکار عملی نیست زیرا مدتی بعد مخاطب از ‏مجرای دیگر وارد شده و در راستای رفع دغدغه های خود حرکت می کند که ممکن است با توجه به محدودیت های در نظر گرفته شده، مسیر مناسبی را نیز انتخاب نکند.
این شبکه اجتماعی نیز مطرح کرد: در عالم هیچ چیزی وجود ندارد که یکپارچه مفید باشد و هیچ ضرری را با خود به همراه نداشته باشد و طبعاً این شبکه اجتماعی نیز دارای معایبی هست، لکن آنچه که سبب می شود این معایب بیشتر نمود پیدا کند، بحث مربوط به نوع استفاده و نوع مدیریت فرد هست؛ همانطور که در آیه 3 سوره انسان آمده است «انَّا هَدَیْناهُ السَّبیلَ امَّا شاکِراً وَ امَّا کَفُوراً»؛ ما تکلیفی برای جبر مخاطب نداریم و او خود باید تعیین کند که چگونه از فضایی که در اختیارش قرار گرفته، بهین استفاده را انجام دهد.

تفنگ چی افزود: ما صرفاً باید فرهنگ سازی کنیم و مخاطب را به سمت بهره مندی مفید از این شبکه اجتماعی هدایت کنیم.

متخصص فناوری های نوین رسانه ای ادامه داد: عده ای به دنبال ایراد گرفتن از هر بستری هستند، برخی از کلاب ها دارای محتواهای ‏نامناسب هستند و در آن عده ای گفت وگو می کنند؛ اما هریک از ما می توانیم کلاب های تاثیر گذار ایجاد ‏کرده و آدم های دارای دغدغه با محتواهای سالم تر، اصیل تر و مورد نیازتر را جذب کنیم. اگر چه آن ‏محتواهایی که به عنوان ناپسند برچسب می خورند هم شاید از نظر برخی ناپسند باشد اما دغدغه و اقتضای سن جوان امروز است که در این فضا ‏حرف می زنند و ما نباید با مانع تراشی ها ذهن آنها را کوتاه تر کنیم و توجه آنها را نیز بیشتر برای ادامه این رفتار و دغدغه ها جلب کنیم.

بجای فیلترینگ فرهنگسازی کنیم

وی تاکید کرد: فرهنگسازی ما می تواند تاثیر گذار باشد، فیلتر کردن راهکار عملی نیست زیرا مدتی بعد مخاطب از ‏مجرای دیگر وارد شده و در راستای رفع دغدغه های خود حرکت می کند که ممکن است با توجه به محدودیت های در نظر گرفته شده، مسیر مناسبی را نیز انتخاب نکند و آنجاست که ما با محدوسازی خود مخاطب را در مسیری ناسالم هدایت کردیم؛ پس با تأکید فراوان باز هم عرض می کنم که بهترین و مناسبت ترین راه حل برای خطرات احتمالی، فرهنگ سازی است.

این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: از نظر بنده شبکه اجتماعی کلاب هاوس فضای گفت وگو را تقویت و ‏صعه صدر در گفت وگو را بیشتر کرده است.

مدرس علوم ارتباطات دانشگاه
با بسیج سالم محتوا، محتوای تمیز، کارآمد، مفید و موثر و با فرهنگ سازی درست خودمان کلاب ‏های اثرگذار ایجاد کنیم و با یک تولید محتوای سالم مانع از آن شویم که دیگران منفعت شخصی از یک ‏شبکه ببرند .
پیام نور گفت: در این شبکه اجتماعی هم افزایی دانشی صورت گرفته که منجر شده به جای تقابل دیدگاه ها به ‏تفاهم دیدگاه ها برسیم و در واقع گستردگی افکار عمومی را شاهد باشیم و به وضوح می بینیم که در یک ‏جامعه و شبکه اجتماعی افکار عمومی مختلف، دیدگاه های متناظر و گسترده ای از آدم هایی که شاید پیش ‏از این به راحتی قادر به ارتباط گرفتن با دیگران نبودند از کشورها و استان های مختلف با یکدیگر گفت وگو ‏و به نشر عقاید خود می پردازند، و این امر باعث ایجاد یک بستر دانشگاهی شده که می توان از طریق آن از ‏عقاید گوناگون بهره مند شد.‏

محتوای سالم در فضای مجازی تولید شود

تفنگ چی بیان کرد: بحثی وجود دارد به نام «پذیرش فناوری» یا «Technology Acceptance»، این مهم بیان می کند که پذیرش فناوری می تواند موجب تدوین سیاست های مطلوب تر و اتخاذ تصیمات مناسب تر شود و در غیر اینصورت و با پذیرش ناقص فناوری که در پی جبر استفاده همگانی از آن به وجود می آید، شاهد تصمیم سازی های زیان رسان خواهیم بود؛ هم اکنون نیز متاسفانه ‏رسانه هایی که دیدگاه های محدود کننده ای دارند یا مسئولین و افرادی که فکر می کنند از هر چیز یک ‏تهدید باید استخراج شود، نسبت به این شبکه اجتماعی واکنش نشان می دهند در حالی که اگر پذیرش فن ‏آوری داشته باشیم به راحتی می توانیم در زمینه های متفاوت با دست بازتر فعالیت کنیم.

این مدرس علوم ارتباطات در پایان با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای شورای عالی فضای مجازی در سال 1396 مبنی بر راه اندازی دستگاه تولید محتوا، خاطر نشان ‏کرد: این مهم بدین منظور است که به جای گرفتن ایرادات یا اینکه تقصیرسازی با کلیدواژه های معاند و ضدانقلاب کنیم، ‏بیاییم با بسیج سالم محتوا، محتوای تمیز، کارآمد، مفید و موثر و با فرهنگ سازی درست خودمان کلاب ‏های اثرگذار ایجاد کنیم و با یک تولید محتوای سالم مانع از آن شویم که دیگران منفعت شخصی از یک ‏شبکه ببرند که در این راستا باید اثر بخشی خود را بیشتر کنیم و نگذاریم آن چه مورد وثوق مردم است از ‏دستشان برود.‏

انتهای پیام/‏
Share/Save/Bookmark