داخلی آرشيو خبر صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
بازار مسکن تکان خورد
کد مطلب: ۲۶۶۸۰
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
اوشیدا: اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تحرک را به بازار مسکن بازگردانده است.
بازار مسکن تکان خورد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: بیت الله ستاریان - کارشناس اقتصاد مسکن، درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی اظهار کرد: قیمت مصالح با افزایش چشمگیری روبرو بوده است؛ به طوری که این افزایش قیمت در بعضی مصالح مانند آجر، بلوک‌های سیمانی، کاشی و سرامیک‌ها به ۴۰ درصد هم رسیده است.

وی با اشاره به این‌که افزایش قیمت حامل‌های انرژی هزینه‌های ساخت را تغییر داده است، تصریح کرد:‌ بدین ترتیب تحرکت به بازار مسکن بازگشته است.

ستاریان با بیان این‌که افزایش قیمت مصالح تاثیر مستقیم در هزینه‌های ساخت و ساز دارد، گفت: ۶۰ درصد قیمت تمام شده ساختمان‌ها مربوط به هزینه‌های آن است و مابقی یعنی ۴۰ درصد باقیمانده مربوط به ارزش افزوده خود ساختمان است.

این کارشناس مسکن افزود: افزایش قیمت مصالح ساختمانی در روند ساخت و ساز تاثیری ندارد چراکه روند ساخت و ساز متاثر از رکود و رونق در بازار است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها پس از به اجرا در آمدن به صورت کامل و به وجود آمدن نقدینگی در جامعه می‌تواند در بازار مسکن تاثیرگذار باشد.

ستاریان با بیان این‌که دولت باید با در نظر گرفتن یک برنامه جامع به این بخش کمک کند، خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن میزان کسری در این بخش و منابعی که بتواند این کسری‌ها را جبران کند در راستای برنامه‌ریزی صحیح به این بخش کمک کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
    عکاس :