داخلی آرشيو خبر صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
خودروهای وارداتی هم بی‌کیفیت شد
کد مطلب: ۲۷۰۴۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۴
اوشیدا: رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: وقتی تولید‌کنندگان خودروی داخلی با ظرفیت 30- 40 درصدی کار می‌کنند، تقاضای بازار با واردات خودروهای کشورهایی که چندان در عرصه خودرو صاحب نام نیستند، جبران می‌شود.
خودروهای وارداتی هم بی‌کیفیت شد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: مجید رضا حریری، به این نکته اشاره کرد که یکی از ابزارهای کنترل بازار ارز کنترل طرف تقاضا است.

به باور وی هر چقدر بتوانیم تقاضای واردکنندگان قانونی را از بازار آزاد به بازار کنترل شده بانک مرکزی بیاوریم، می‌توانیم قیمت ارز در بازار آزاد را بیشتر تحت کنترل داشته باشیم.

وی این مسئله را ابزار مدیریتی دولت دانست و گفت: قرار است مطابق برنامه پنجم توسعه بازار ارز با قیمت شناور مدیریت شده اداره شود.

رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران در پاسخ به اینکه آیا تأمین ارز برای واردات بی‌رویه مشکل‌ساز نیست، گفت: مکانیزم بازار خودش ارز آزاد را تأمین می‌کند و کسی تا به حال برای تأمین ارز آزاد در مضیقه نبوده است. متاسفانه آنچه که امروزه قیمت ارز در بازار آزاد را تشکیل می‌دهد، متغیرهای اقتصادی نیست، بلکه متغیرهای سیاسی تأثیر افزون‌تری بر بازار آزاد ارز دارند، به عنوان مثال اگر بعد از مذاکرات مصاحبه مطبوعاتی انجام نشود، بازار ارز واکنش افزایش ۷۰ تومانی روی هر دلار نشان می‌دهد و باید گفت این یک بازار طبیعی نیست و نمی‌توانیم آن را بر اساس مناسبات عرضه و تقاضا ببینیم.

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در مورد برداشته شدن محدودیت برای واردات خودرو و تاثیر آن بر بازار داخلی گفت: اینکه هر کسی بتواند فعالیت قانونی انجام دهد، کار درستی است. چرا که یکی از راه‌های مبارزه با فساد و رانت، شفاف کردن فضا و ایجاد زمینه رقابتی برای همه است.

به گفته این فعال اقتصادی آمارها نشان می‌دهد که واردات زیاد خودروی ۲۵۰۰ سی سی در فروردین و اسفند ماه به دلیل توقفی است که در نیمه دوم پارسال وجود داشته و در حقیقت کالای انباشته شده پشت در‌های گمرک یک مرتبه وارد بازار شده است.

وی افزود: وقتی تولید‌کنندگان خودروی داخلی با ظرفیت ۳۰- ۴۰ درصدی کار می‌کنند، یک جایی باید به تقاضای بازار پاسخ داده شود و این مسئله در کشور با واردات خودروهای کشورهایی که چندان در عرصه خودرو صاحب نام نیستند، جبران می‌شود.

به اعتقاد رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران اگر تولید‌کنندگان خودروی داخلی نیاز بازار را با قیمت و کیفیت مناسب تأمین کنند اصولا نیازی به واردات این تیپ اتومبیل‌ها که برندهای معروفی هم در دنیا نیستند، ‌نیست.

وی در مورد اختصاص ارز مبادله‌ای به قطعات خودرو و اینکه چقدر این مسئله می‌تواند در وضعیت بازار خودرو مؤثر باشد، گفت: شخصا در شرایط آزاد اقتصادی با اختصاص هر نوع ارزی برای هر نوع کالایی مخالفم به دلیل اینکه باید بازار تقاضای ارز را کنترل کرد، ولی در سامانه فعلی این گونه مسائل به عنوان مُسکّنی موقتی برای برخی واردات اعمال شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
    عکاس :