داخلی آرشيو گزارش صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
فرماندار شهرستان زهک خبر داد؛
خسارات میلیاردی یخ‌بندان به کشاورزان و صیادان زهک/ ۱۰ هزار کنتور آب آشامیدنی ترکید
کد مطلب: ۷۴۸۷۵
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۹
فرماندار شهرستان زهک گفت: بر اثر یخ‌بندان و سرمای شدید هوا خسارت و آسیب زیادی به کشاورزان شهرستان زهک وارد شده که برآورد این خسارت ۷۰۰ میلیارد ریال است.
خسارات میلیاردی یخ‌بندان به کشاورزان و صیادان زهک/ ۱۰ هزار کنتور آب آشامیدنی ترکید
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، در یک دهه اخیر خشکسالی خسارت‌های فراوانی را به کشاورزان و دامداران استان سیستان و بلوچستان وارد کرده و در روز‌‌های اخیر نیز با ورود موج سرما به استان و بروز پدیده یخ‌بندان تا ۱۱ درجه زیر صفر سرمازدگی به بخش کشاورزی خساراتی را به‌خصوص در منطقه سیستان وارد کرده است.

بارش‌های اندک در سال‌های اخیر و قطع‌شدن آب رودخانه هیرمند به‌عنوان شاهرگ حیاتی مردم استان نقشی تعیین‌کننده در توسعه کشاورزی در منطقه سیستان داشته است و در این روزها با ورود موج سرمای شدید زمستانی، بخش کشاورزی منطقه سیستان علاوه بر تازیانه خشکسالی، با سیلی سرمازدگی نیز مواجه شده است.

حسن دهمرده، فرماندار شهرستان زهک در خصوص مشکلات و خسارات بر اثر یخ‌بندان به خبرنگار ما گفت: در بخش کشاورزی خسارات و آسیب‌های زیادی به کشاورزان از جمله گلخانه‌دارها که صددرصد دچار آسیب شده‌اند و ۲ هزار هکتار اراضی زیر کشت گندم و جو با برآورد خسارت ۳۰ میلیارد تومان وارد شده است.

دهمرده افزود: در بخش محصولات باغی که ۳۰۰ هکتار آن باغات انگور بوده است حدود ۱۲ میلیارد تومان به این محصولات زیر کشت واردآمده است و همچنین مشکلات پیش‌آمده بر اثر یخ‌بندان برای دامداران که به علت برودت هوا و وزش باد شدید ایجاد شده است به ۱۰ میلیارد تومان خسارت می‌رسد که در کل ۷۰ میلیارد تومان در بخش کشاورزی و دامداری یخ‌بندان آسیب وارد شده است.

وی در خصوص خسارت بیمه کشاورزان گفت: کشاورزانی که تحت حمایت بیمه قرار گرفتند باید از طریق بیمه پیگیر باشند و طبق صحبتی که با معاون استاندار داشتیم مقرر شد تا همه دستگاه‌های متولی برآورد خسارت کنند و جهت تأمین خسارت دولت پیگیر خواهد شد.

فرماندار شهرستان زهک تصریح کرد: در حوزه آب و فاضلاب باتوجه‌به شدت یخ‌بندان به طور تقریبی ۱۰ هزار کنتور آب دچار یخ‌زدگی و ترکیدگی شده است که البته بعد از یخ‌بندان عمق فاجعه و خسارت مشخص خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه‌به مشکل یخ‌زدگی لوله و کنتور آب در شهرستان جهت تأمین آب شهروندان از طریق حمل تانکر آب در روستاها و باتوجه‌به دستگاه بسته‌بندی آب جهت تأمین مصارف آشامیدنی تهیه و توزیع به شهروندان شهرستان زهک دراین‌خصوص صورت‌گرفته است.

فرماندار شهرستان زهک تأکید کرد: در بخش شیلات باتوجه‌به اینکه بیش از ۴۰ استخر دچار یخ‌زدگی شدند که ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به دارندگان شیلات وارد شده است و همچنین ۲۰ درصد از صیادان محلی خسارت مالی به این افراد نیز به ۱ میلیارد و ۳۰۰ تومان می‌رسد که اگر تحت حمایت بیمه قرار گرفته باشند مشکلاتشان مرتفع و خسارت پرداخت می‌شود.

انتهای خبر/
Share/Save/Bookmark