داخلی آرشيو گزارش صفحه 
امتیاز مثبت 
۰
 
نان آورانه که مزاحم تلقی می شوند؛
رژه مشاغل پر سرو صدا روی اعصاب سیستانی ها/مشاغلی که داخل شهر جا خوش کرده اند
کد مطلب: ۷۴۸۳۸
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۸
شهروندان شهرستان زابل این روزها یکی از معضلات شان وجود این مشاغل و آلایندگی های صوتی و محیطی شان است، به راستی چرا این مشاغل مزاحم و آلاینده از شهرها خارج نمی شوند، مشاغلی از این دست که مزاحمت هایی برای ساکنان واحدهای مسکونی ایجاد می کنند و مکان مناسبی ندارند.
رژه مشاغل پر سرو صدا روی اعصاب سیستانی ها/مشاغلی که داخل شهر جا خوش کرده اند
به گزارش اوشیدا، امروزه مزاحمت‏ ها و گرفتاری‏ هایی از این دست که مشاغل مزاحم برای ساکنان واحدهای مسکونی یا تجاری ایجاد می‏‌کنند، به یکی از دغدغه ‏های اساسی شهروندان در شهر های کوچک و بزرگ تبدیل شده که در بسیاری مواقع هیچ راهکار مطمئنی برای مقابله با این معضل شبانه روزی پیدا نمی کنند.

پیگیری‏ها و اعتراضات نیز معمولا کارساز نیستند چرا که هنوز راهکار عملی برای اجرای قوانین و مقررات وضع شده در خصوص مشاغل مزاحم تدوین نشده است و اگر هم تدوین شده، هنوز در فاز اجرا قرار نگرفته است و در هنگام دریافت جواز نیز تنها چیزی که بدان توجه نمی شود مقوله ایجاد مزاحمت شغل مورد تقاضا برای افراد و ساکنین شهر است.

در حقیقت برای دریافت جواز کسب ، آیتم‏ هایی نظیر نیاز شهر، فاصله مشاغل مشابه، سر و صدا دار یا بو دار بودن شغل مورد نظر، مکان تاسیس مغازه، اِشغال پیاده‏ رو، مساحت مغازه، امکان فعالیت در داخل مغازه، میزان آلودگی صوتی شغل درخواستی و ... چندان مطرح نیست و شما نقداً می‏توانید هر مغازه‏ای را در هر محلی که صلاح بدانید تاسیس کنید.

شهرستان زابل با جمعیتی بالغ بربیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و با خیابان هایی سرشار از مشکلات خرابی آسفالت و ترافیک شهری سالهاست با معضل و مشکلات حضور تعمیرگاه ها و جوشکاری ها در سطح خیابان و حتی اشغال پیاده روها روبروست و تدبیری در این سالها اندیشیده نشده است که سر و صدای ناشی از کار در اکثر اوقات شبانه ‏روز، پخش انواع آلاینده ‏ها نظیر بوی بنزین، صدای اگزوز و دود خودروهای در حال تعمیر، پخش شدن ذرات رنگ یا بوی رنگ، تینر، روغن جلا، گرد و غبار، سر و صدای چکش‏ کاری یا برش کاری و سایر آلودگی‏ های صوتی، بصری و محیطی، علاوه بر مضرات جسمی و زیست‏ محیطی را شما در بعضی خیابان سطح شهر می بینید که باعث بر هم خوردن آرامش روانی ساکنان منازل مسکونی و مردم می ‏شوند که باید از صبح زود تا پاسی از شب (حتی روزهای تعطیل) این شرایط زجرآور را تحمل کنند.

از دیگر تبعات نامناسب این مشاغل نوع پوشش و ادبیات برخی از صاحبان این کارگاه‏ها یا افرادی که در این مکان‏ها به کار اشتغال دارند، می ‏باشد که در برخی موارد بدون توجه به سن و سال و موقعیت اجتماعی ساکنان محل یا همسایگانی در حال عبور هستند، از الفاظ ناشایست استفاده می‏ کنند، علاوه بر این به علت اشغال پیاده ‏رو توسط بسیاری از صاحبان این حِرفه، مردم عادی نیز مجبور هستند برای عبور و مرور از خیابان استفاده کنند که در خیلی از موارد تبعات و خطرات خاص خود را دارد.

دردمندانه اینکه ساکنان واحدهای مسکونی و عابرین پیاده ای که از این منطقه رفت و آمد دارند در این خیابان ها هیچ راهکار قانونی و منطقی نیز برای حل مشکل خود نمی ‏یابند و به ناچار باید فضای موجود را تحمل کنند و در بسیاری مواقع مجبور به مهاجرت و ترک محل سکونت و نقل مکان به فضایی آرام تر می شوند.

یکی از شهروندان شهرستان زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا گفت: از سر و صدای برخی تعمیرگاه ها ناراضی هستیم و البته به صدمه دیدن کسب و کار و درآمد همشهریان نیز راضی نمی شویم اما اگر اینگونه حرفه ها در نقطه ای از شهر متمرکز شود، به نفع همه است واقعا باعث مزاحمت در ایجاد رفت و آمد و سروصدای زیاد باعث آلودگی صوتی شده است.

شهروندی دیگر نیز گفت: اگر امکان خروج مشاغل مزاحم در بیرون از شهر وجود ندارد، حداقل از سد معبر آنها در پیاده روها جلوگیری شود تا شهروندان و گردشگران به راحتی تردد کنند.

محمد پودینه شهردار زابل در خصوص این معضل در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: با وجود ورود بخش خصوصی جهت بخشی از زمین های تحت تملک در حاشیه شهر برای انتقال اینگونه مشاغل و پیگیری هایی که از زمان فرمانداری قبل صورت گرفته است پیگیر این هستیم تا با توجه به اینکه اراضی در نظر گرفته شده اقدامات قانونی دارد این اقدامات را ضابطه مند کنیم و محدوده در نظر گرفته شده به تغییر کاربری کارگاهی تغییر یابد.

وی افزود: با توجه به اینکه در بخش تقسیمات سیاسی محدوده در نظر گرفته شده بخشی از آن در محدوده شهرستان نیمروز واقع شده است نیاز به حل ماجرا با برگزاری جلسات با فرمانداری ها و رفع مشکل جهت انتقال این تعمیرگاه ها هستیم تا چاره ای اندیشیده شود و به تدریج صاحبان اینگونه کارها برای انتقال کسب و کارها متقاعد و در صورت امکان تسهیلات از طریق فرمانداری در نظر گرفته شود.

شهردار زابل ادامه داد: متاسفانه ۹۰ درصد از این مشاغل از جمله تعمیرگاه ها و جوشکاری ها مکان مناسب و استاندارد ندارند و بیشتر فعاالیت هایشان داخل پیاده رو ها انجام می شود که جهت رفع بیکاری و ایجاد اشتغال صورت گرفته است و اتاق اصناف مجوز اینگونه فعالیت ها را صادر کرده است.

ناگفته نماند که به عقیده کارشناسان شهرداری، مشاغل مزاحم و سد معبر تعریف های متفاوتی دارند و ماموران شهرداری ها برای برچیدن مصادیق سد معبر مانعی ندارند اما صدور بدون استعلام پروانه کسب، برای شهرداری ها در برخورد با حرف مزاحم و آلاینده محدودیت و ممنوعیت ایجاد می کند و به نظر می رسد این مشکل و مقوله به یک شهر یا استان اختصاص ندارد و باید در بعدی کلی و فراگیر بررسی و راهکارهای قانونی و نتیجه بخش ارائه شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark